A diabétesz súlyos betegség, ami fokozatosan alakul ki, eleinte kevésbé feltűnő tünetekkel. Sokan tapasztalják ezeket, mégsem tulajdonítanak nekik jelentőséget. Ha időben felismered a problémát, mielőbb neki tudsz fogni a kezelésnek.
A következő 9 tünet segíthet a cukorbetegség felfedezésében, még mielőtt az állapotod komolyabbra fordulna.

1. Foltokban sötétebb bőr

A sötét, bársonyos tapintású foltok a bőrön, elsősorban a nyakon, a hónaljban, az ágyéknál a cukorbetegség kezdeti szakaszát jelezhetik. Ez az állapot az acanthosis nigricans, ami a diabétesz korai figyelmeztető jele.

Bár a bőr ezen elváltozásai más okból is kialakulhatnak, gyakran az inzulinrezisztencia áll a hátterükben. Ha felfedezed ezeket a foltokat, fontos, hogy mielőbb felkeresd az orvost.

2. Nem szándékos fogyás

Az étvágyad nő, mégis fogysz anélkül, hogy ezért bármit tennél. Ennek oka, hogy az elfogyasztott ételekből származó glükóz nem tud hatékonyan felszívódni a sejtekben, hogy energiát szolgáltasson. Ennek eredményeként a szervezet az elraktározott zsírt és izmokat kezdi el lebontani, ami fogyáshoz vezet.

3. Homályos látás

A folyamatosan magas vércukorszint ideiglenesen befolyásolhatja a szemlencse alakját, ami látászavarokat okoz. A vércukorszint ingadozásával a lencse megduzzadhat, ami károsíthatja a fókuszálási képességét, homályos, torz látást okozhat.

Ezeknek a látásproblémáknak az oka sokszor a vércukorszint ingadozása. A homályos látás korai figyelmeztető jele a cukorbetegségnek, azt mutatja, hogy a szervezet küzd a vércukorszint szabályozásával. Ha nem kezelik, idővel 2-es típusú cukorbetegség fejlődhet ki belőle, ami növeli a komolyabb látásproblémák esélyét.

4. Apró kiütések

A cukorbetegség növeli a triglicerid szintjét, ami az a típusú zsír, ami a vérben kering. Ilyenkor alakul ki az eruptive xanthomatosis, mikor a bőrön apró kiütések jelentkeznek.

Ezek a kiütések a sápadt bőrön sárgás színűek lehetnek. A sötétebb bőrön szürkésebbek, némi sárgás beütéssel. Gyakran jelennek meg a fenéken, a combokon, a könyökön, a térden, de a test bármely pontján kialakulhatnak. Általában érzékenyek és viszketnek.

5. Szokatlan fáradtság

A fáradtság az egyik legfőbb jele a nem stabil vércukorszintnek. Mikor a szervezet küzd azzal, hogy hatékonyan használja fel az inzulint, az megzavarja a glükóz energiává való átalakulását, aminek az eredménye állandó fáradtság és kimerültség lesz, még pihenés után is.

A fizikai fáradtság mellett mentális kimerültség is jelentkezhet, ami megnehezíti a koncentrációt és a mindennapi feladatok teljesítését.

6. Gyakori szomjúság és fokozott vizelés

Gyakori korai tünete a cukorbetegségnek a megnövekedett szomjúságérzet, amihez gyakori vizelés társul. Mikor a vércukorszint megemelkedik, a vesék keményebben dolgoznak, hogy kiszűrjék és felszívják a felesleges glükózt. Ha túlterheltté válnak, a felesleges cukor a vizeleten keresztül távozik. Ez a folyamat folyadékot vezet el a test szöveteiből, dehidratálást okoz és fokozza a szomjúságérzetet.

Ennek hatására több folyadékot iszol és többször is jársz WC-re. Ezek a tünetek eleinte könnyen észrevételnek maradnak, de jóval feltűnőbbé válnak, mikor a prediabétesz 2-es típusú cukorbetegségbe vált át. Ha idejében felismered a jeleket, kordában tudod tartani a vércukrot.

7. Lógó szemölcsök

A lógó szemölcsök gyakori, jóindulatú kinövések, melyek a test bármely pontján kialakulhatnak. Vannak, melyek szorosan a bőrhöz tapadnak, és vannak, melyek csak egy kis részükön érintkezve függnek a bőrön.

Leggyakrabban a szemhéjon, a nyakon, a hónaljban és az ágyéknál alakulnak ki. Bár ártalmatlanok, ha túl sok alakul ki belőlük, olyan okot sejthetünk a háttérben, mint a 2-es típusú cukorbetegség. Ha feltűnő, hogy mennyi lógó szemölcs jelenik meg rajtad, érdemes kikérned az orvos véleményét.

8. Sebek, sérülések lassú gyógyulása

A gyakori magas vércukorszint negatívan hat a test természetes gyógyulási folyamataira, mivel károsítja az ereket, melyek a létfontosságú tápanyagokat és az oxigént szállítják a test különböző részeire, köztük a bőrbe is. Ez a károsodás a vérkeringés gyengülését okozza, aminek következtében az égési vagy vágott sebek és más sérülések lassabban gyógyulnak.

A magas vércukorszint gyengíti az immunrendszert, így a test kevésbé tud védekezni a fertőzésekkel szemben. A sebek könnyebben elfertőződhetnek, megnyújtva ezzel a gyógyulási folyamatot.

9. Bőrviszketés

A végtagok bizsergése, zsibbadása a cukorbetegséget megelőző állapot jele lehet. A megemelkedett vércukorszint károsítja az apró idegeket, és diabéteszes neuropátiát vált ki. A bizsergés, zsibbadás mellett ez az állapot a kezekben, karokban, lábfejben égő érzést okozhat.

A cukorbetegség kezdeti tüneteinek felismerése és a megfelelő kezelés megkezdése csökkentheti ezeket a tüneteket, valamint a diabéteszes neuropátia kifejlődésének esélyét is.

Vérvizsgálattal megállapítható a prediabétesz, ugyanúgy, ahogyan a 2-es típusú cukorbetegség. Kérd orvos tanácsát, hogy szükséged van-e ezekre a vizsgálatokra!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét