Egyre többen vannak, akik kifejezetten vadásznak a régi bútorokra. Hirdetéseket böngésznek, figyelmesen járnak-kelnek az utcán, hátha megpillantják álmaik bútorát, ami annak ellenére, hogy alapos felújítást igényel, alapjaiban megtestesíti a régi bútorok minden varázsát.

A régi bútorok azonban veszélyt is rejtenek magukban. Rengeteg baktériumot, élősködőt hazacipelhetsz velük az otthonodba. A kellemetlen, áporodott, dohos szagról pedig még nem is beszéltünk. Hogy teljes egészében élvezhesd az új bútordarabodat, bizony a fertőtlenítéséről és az alapos megtisztításáról is gondoskodnod kell. Hogy hogyan csináld? Ebben segítünk most!

Fertőtlenítés.

Az öreg fa bútorok egyik legfőbb kártevője a szú. Szinte elkerülhetetlen, hogy ne költözzön be a fába az évtizedek alatt, a kérdés csak az, hogy milyen mértékben támadta meg a fát. Ha a helyzetet még menthetőnek látod – vagy ha egyáltalán nem is látod nyomát a szú tevékenységének –, használj ellene speciális szert, amivel kezelheted a fát. Ugyanez érvényes a kárpitozott részekre is, melyek szintén tele lehetnek olyan apró rovarokkal, melyeket te sem szeretnél otthonodba új lakóként befogadni. Ne feledd, nem tudhatod, hogy a bútor honnan került oda, ahol rátaláltál, korábban milyen környezetben, hol tárolták. Ezért a fertőtlenítés minden bútorfelújítás és tisztítás legelső lépése kell legyen!

A kárpitozott felületekre használhatsz bolhairtó spray-t, ami lehetőleg minél szélesebb spektrumú legyen és több rovar ellen is nyújtson védelmet. Ha nem szeretnél vegyszert használni, ecetből is hatékony szert készíthetsz. Jó megoldás a fertőtlenítő spray, a fertőtlenítő hatású törlőkendő is.

Szabadulj meg a kellemetlen szagtól.

Nagy az esélye, hogy fertőtlenítés után sem tűnik el a régi bútor jellegzetes szaga. Ezeket további baktériumok okozhatják és a szag olyan mélyen képes bevenni magát a bútor anyagába, hogy illatosítóval hiába is próbálkoznál ellene. Sokszor a penész áll a háttérben, aminek jó barátja a nedvesség. A dohos szagot természetes módon is száműzheted a bútorból.
Készíts keveréket vízből és ecetből! Ennek több előnye is van. Egyrészt olcsó, másrészt ez a két összetevő az anyagok döntő többségén nem hagy foltot. Szórófejes flakonból fújd a bútorra és adj neki pár órát, hogy magától megszáradjon. Ha teljesen megszáradt, az ecet szaga is el fog tűnni.
Kárpitozott részeken használj szódabikarbónát! Szórd meg vele a kárpitot és finoman dörzsöld bele a port. Hagyd hatni néhány órán át, majd porszívózd ki.

Távolítsd el a foltokat.

A folteltávolítás a régi bútorok esetében nem könnyű feladat, hiszen akár több éves, évtizedes foltokkal találhatjuk szemben magunkat.
Rozsda ellen: Citromlé és só keverékével próbálkozz, de az ammónia is segíthet a rozsdafoltok felszámolásában. Ha ezek nem birkóznának meg vele, vásárolj rozsda elleni készítményt!
Tinta ellen: Egy vattapamacsra tégy kevés alkoholt és dörzsöld be vele a tinta foltot. Ez a módszer még a bőrbútoroknál is beválhat.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét