Gyertyát a lakás szinte minden pontján használhatunk. Hangulatossá teheti a nappalit, a hálószobát, a vacsoraasztalt vagy akár a fürdőzést is. És ahol gyertya van, ott bizony lecseppenő viasz is van. Biztosan te is ismered a jelenséget, amikor kétségbeesve még frissen, később pedig már rászáradva próbálod a viaszt lekapargatni, letörölgetni a különböző felületekről. Ha próbálkozásaid eddig kudarcba fulladtak, az alábbi tippek megoldják ehhez hasonló gondjaidat a jövőben!

Fáról

A polcon, az asztalon elhelyezett gyertyák után gyakran marad folt a bútoron. Mielőtt előkapnád a kést, hogy agyonkarcold vele a bútoraidat, vedd elő inkább a hajszárítót. Néhány centis távolságból fújj meleg levegőt a viasz foltra és amikor az felolvadt, puha ruhával töröld le. Hogy megelőzd a világos színű fán a foltok kialakulását, 1 rész ecet és 2 rész víz keverékébe márts bele egy ruhát és azzal töröld át a bútort. Ugyanezt a módszert alkalmazhatod keményfa padlón is.

Pamutról

Ha a konyharuha vagy az asztalterítő viaszos lett, végy egy mély lélegzetet és dobd be a fagyasztóba! Ha a viasz teljesen megszilárdult, könnyedén leszedheted egy kés segítségével. Ha foltot hagyna a ruhán, egy zsírpapírt fektess rá és azon keresztül vasald át. A viaszt a papír magába szívja és eltűnik a pamut anyagról.

Fémről

A fém gyertyatartók óhatatlanul elszenvedik a viasz lecseppenését. Hogy újra eredeti szépségükben pompázzanak, forralj fel egy kanna vizet, amiben meg tudod meríteni a fém tárgyat. Ahogy a víz fokozatosan lehűl, a viasz le fog csusszanni a fémről. Ekkor vedd ki a vízből a fémet és egy puha ruhával töröld le róla a viasz maradványokat. A vastag üvegből készült tárgyaknál, pl. vázáknál követheted ugyanezt a módszert.

Szőnyegből

Semmiképp ne dörzsöld, hiszen ezzel csak még mélyebbre jut a viasz a szőnyeg rostjaiba! Tölts meg egy kis nejlon tasakot jégkockával, majd fektesd rá a viaszfoltra. Néhány perc után, amint a viasz lehűlt, egy vajkéssel finoman szedegesd le a szőnyeg szálairól. Ne aggódj, ha néhány apró darab becsusszant a szálak közé, mivel porszívózással azokat már könnyen eltávolíthatod. Ha ezután némi alkohollal is átdörzsölöd, a szőnyeg eredeti színét is visszanyered. Jégkockával a téglát is megszabadíthatod a viasztól.

Bőrről

A puha, süppedős bőrbútor bizony nem érdemli meg, hogy a viasz örök nyomot hagyjon rajta. Használd a hajszárítót néhány centire a folttól, hogy az anyag károsítása nélkül felolvaszd a viaszt. Ha felpuhult, puha, meleg vízbe és némi mosószerbe mártott ruhával töröld át.

Fürdőkádról

Használj egy bankkártyát vagy más plasztik lapot, ami elég kemény ahhoz, hogy felkapard vele a viaszt, de nem sérti meg a kádat kényes anyagát. Ha a viasz feljött, a foltot forró vízzel öblítsd le.

Festett falról

Végy egy papírtörlőt, fektesd a foltra és vasalóval menj át rajta. Mikor a viasz felolvad, a papírtörlő magába fogja szívni.

Hajból

Ha a hajad beleért a forró viaszba, forró vízzel olvaszd fel. Ha a hajgyökerekhez közel történt a baleset, olívaolajjal kenegesd át a területet, hogy a viasz megpuhuljon.

1 hozzászólás

  1. Hogyan távolítom el a viaszt gyümölcsökről és zöldségekről, ha akarom használni a héját? hajszárítóval? Forró vízzel?

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét