Karácsony közeledtével biztosan eszedbe jutott már, hogy beszerezz egy mikulásvirágot. Az ünnepi időszaknak már-már elhagyhatatlan természetes dekorációja ez a tipikusan a karácsony színeit idéző, zöld és piros szobanövény. De vajon mit kell tudnunk róla? Például azt, hogy a tévhitekkel ellentétben a mikulásvirág nem feltétlenül piros. Most szakértői segítséget kapsz, hogy a mikulásvirágod az ünnepekkor a legjobb formáját hozza!

Nem mind piros

Bár a legtöbben a piros színű változtatás részesítik előnyben, a termesztők az elmúlt évtizedekben sokat dolgoztak azon, hogy létrehozzák különböző színű levelekkel pompázó változatait. Ennek köszönhetően ma már fehér, krémszínű, barackszínű és rózsaszín levéllel rendelkező mikulásvirágot is találsz az üzletekben.

Nem tartható el sokáig

A mikulásvirág sajnos nem tartozik a tartós növények közé. Ha az ünnepi időszakban egészségesen virít a nappalidban, már büszke lehetsz magadra, azonban azon kár őrlődnöd, hogy egész évben nem tudod megőrizni szobanövényedet épen és egészségesen. A legjobb, amit tehetsz, hogy karácsony után, mikor a növény szépsége már kezd hanyatlani, a komposztba dobod.

Igényei az ünnepi szezonban

Az ünnepek alatt, mikor a virágzási ideje van, közepesen hűvös és közepesen párás helyen érdemes tartani. Kifejezetten sok fényt igényel, de a tűző napot nem szereti. Rendszeres öntözést kíván, a földjét ne hagyd kiszáradni és gondoskodj talajának jó vízelvezetéséről. Ne hagyd vízben állni, mert gyökerei könnyen rothadásnak indulnak. Mikor virágai elnyíltak, dönthetsz úgy, hogy nekivágsz egy nagy kihívásnak, és megpróbálod továbbra is életben tartani a növényt vagy pedig érzékeny búcsút veszel tőle.

Igényei ünnepek után

Ha sikerül addig megőrizned a növényt, tavasszal tedd napos helyre és öntözd gyakran. Az ágait vágd vissza a kaspó peremétől számítva kb. 15 cm-es magasságig. Az sem árt, ha átülteted a mikulásvirágot. Nyáron csak keveseknek sikerül a lakásban életben tartani a növényt, a legtöbben ilyenkor kiviszik a kertbe, hogy minél több napfény érje. Akár kaspóval együtt is leültetheted a földbe. Mikor az új hajtásai már elérték a 15-25 cm-es hosszúságot, csipkedd le a végüket, hogy elősegítsd a növekedést. Ezt havonta egyszer végezd el egészen augusztus közepéig. Amikor az éjszakák elkezdenek hosszabbodni, költöztesd be a mikulásvirágot a lakásba. Szeptebertől novemberig a fény kulcsszerepet játszik a mikulásvirág életében. Hogy elősegítsd a karácsonyi virágzást, napi 12 órányi sötétséget biztosíts neki. A nap többi részében viszont sok napfényt igényel, hiszen ebből nyer energiát a virágzáshoz. Napközben a 18-21, éjjel pedig a 13-16 fokot kedveli.

Levélhullás

A leggyakoribb probléma, ami az esetek többségében könnyen orvosolható. Ha a mikulásvirág hullatni kezdi a leveleit, annak általában a túlzott meleg és a szárazság az oka. Tartsd hűvös, de huzatmentes helyen és adj neki sok vizet. Ha a levélhullást ez sem állítja meg, már nem tudod megmenteni a növényt.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét