Ahány ház annyiféle burgonyalepényt készítenek és fogyasztanak. A tócsni, a krumplimálé, a krumpliprósza, a lepcsánka, a beré, a röszti ezek mind reszelt burgonya alapú ételt takarnak. Most eláruljuk, hogyan készül a tökéletes burgonyalepény.

Burgonya fajták

Az általánosan felhasználható B típusú burgonya erre a célra is megfelel. Bár az A típusút ajánlják sütésre, a B jóval omlósabb, ugyanakkor nem fog szétfőni, mint a C jelölésű krumplifajták. Ha jelölést nem találsz a burgonyákon, a szín alapján is választhatsz. A sárgák ideálisak sütéshez, a pirosak főzéshez. Célszerű nagyobb darabokat választani, hogy könnyebben boldogulj a reszelésnél.

Főzve vagy nyersen?

A nyers krumplit értelemszerűen könnyebb lereszelni. Utána nyomkodd ki a levét.
Ha főtt krumplit használsz, a lepény hamarabb kisül. C jelzésű krumpliból azonban ne készíts burgonyalepényt, mert rögtön szét fog esni.

Reszelés

A kézi reszelővel nagyon szép, apró reszeléket készíthetsz a krumpliból. Ettől a kemény munkától azonban megkímélheted magad, ha a nyers, darabolt burgonyát bedobod a robotgépbe. Gyümölcscentrifugát nem tanácsos használni, mert túl finom pépet készít. Ha mégis ehhez a módszerhez folyamodsz, használj kevesebb lisztet a tésztához, vagy lazítsd a tésztát a burgonyából kipréselt lével.

Hozzávalók

Bár a burgonyalepényt az ország szinte minden részén máshogyan készítik, az alaprecept összetevői azonosak.

  • Tojás: Szerepe, hogy “összeragassza” a lisztet és a krumplit, a hagymát és a fűszereket. Azaz megakadályozza, hogy a lepény szétessen.
  • Liszt: A liszt is azért fontos, hogy a lepény egyben maradjon. Az eredeti svájci rösztinek ugyan nem hozzávalója, a csehek zsemlemorzsával helyettesítik, a modern konyha pedig apró szemű zabpehellyel váltja ki.
  • Fűszerezés: Hagyma és só elengedhetetlenek hozzá. Ezenkívül egy csipetnyi szerecsendióval is fel lehet dobni a lepényt.

Sütés

  • Serpenyőben: Bármilyen típusú serpenyőt használsz, a legfőbb szempont, hogy kellően nagy legyen. Sütés közben ugyanis a lepények nem szabad, hogy egymáshoz érjenek. Forrósíts fel olajat vagy olvasztott vajat, tedd bele a tésztát egy kanál segítéségével, lapítsd el, és süsd addig, míg a szélei szépen megbarnulnak. Ez kb. 4 perc alatt megtörténik. Ezután süsd át a másik oldalát is.
  • Gofrisütőben: Forrósítsd fel a sütőt, majd kend ki vékonyan olajjal vagy olvasztott vajjal. 5-10 perc alatt készre sütheted benne a tésztát, nagy előnye, hogy forgatnod sem kell.
  • Sütőben: A sütőben való sütéshez nincs szükség zsiradékra. Béleld ki a tepsit sütőpapírral, kis halmokat tégy rá a tésztából, nyomkodd le és 200 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt süsd őket készre. 15 perc után forgasd át a lepényeket.

Édesen vagy sósan

Mindkét változatban elkészíthető a burgonyalepény. Ha sósan szeretnéd, használj hozzá zöldfűszereket, zöldségeket, de tehetsz hozzá akár húst is. A kisült lepények kitűnő köretek hús vagy gomba mellé, de kínálhatod káposztasaláta vagy füstölt lazac mellé, gazdagíthatod joghurttal, túrókrémmel is.
Az édes burgonyalepényhez nagyon jól passzol a fahéjas cukor és az almapüré.

Így tárold

Ha egyszerre nem fogyott el az összes lepény, a maradékot takard le, és tedd a hűtőbe. 2-3 napig így még fogyasztható.
Ha hosszabb időre szeretnéd eltenni, le is fagyaszthatod. A már kisült lepényekről egy papírtörlő segítségével itasd fel a lehető legtöbb olajat, majd tedd őket egy tálcára úgy, hogy ne érjenek egymáshoz. Tedd dobozokba vagy nejlon tasakba, és így fagyaszd le. A fagyott lepényeket 200 fokra előmelegített sütőbe tedd be egy tepsiben 8-10 percre. 3-4 perc alatt serpenyőben is ropogósra melegítheted őket.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét