Ahogyan otthonainkat egyre jobban leszigeteljük a nyílászárókkal, úgy tartjuk egyre inkább csapdában a különböző, levegőben szálló méreganyagokat is a beltérben. Ezek a légszennyező anyagok mindenhonnan körülvesznek minket, elég, ha csak a bútorokra, a festékre, a szőnyegekre vagy a tisztítószerekre gondolunk. Kiáramlásuk és kiszellőzésüknek egyre csökkenő mértéke mind drasztikusabban növeli a beltéri levegő méreganyag szintjét.

Három olyan légszennyező anyag van, amire a lakásban különösen oda kell figyelni:

  • formaldehid
  • illékony szerves vegyületek (VOC)
  • finom részecskék

Gáz állapotú formaldehid

Építőanyagokhoz, bútorokhoz, textíliák előállításához is használják. A padlótól a plafonig szinte mindenben megtalálható, éppen úgy jelen van az otthonokban, mint az iparban. Az újonnan épített lakásokban általában magasabb a szintje, koncentrációja az idő múlásával csökken. De forró levegő vagy nedvesség hatására fokozódik a kiáramlása. Alacsonyabb szinten a formaldehid irritációt, torokkaparást okozhat, köhögést vagy szemviszketést válthat ki. Gyakran áll az asztma, a bronchitis és más légzési problémák mögött. A gyerekek és az idősek a leginkább érzékenyek erre az anyagra, mely magasabb koncentrációban, karcinogén, azaz rákkeltőnek minősül.

VOC

Ezek az illékony anyagok folyamatosan a levegőben vannak és ott is maradnak. Ha valamilyen szagot érzel, akár rosszat, akár jót az otthonodban, azt valószínűleg valamilyen VOC váltja ki. Ezek az anyagok részben természetesek, de az ipar is felhasználja őket. Ragasztók, festékanyagok, szövetek alkotóelemei, de testápolók, tisztítószerek is tartalmazzák őket.

A legtöbb VOC viszonylag ártalmatlan, de vannak olyan fajták, melyek légzőszervi irritációt okoznak. Nagyobb koncentrációban akár idegrendszeri problémákat is kiválthatnak és növelik a rák kialakulásának esélyét.

Láthatatlan por

A finom részecskéjű anyagok alatt tulajdonképpen azt a port értjük, ami szabad szemmel láthatatlan. Éppen ettől válik annyira veszélyessé. A szemcsék elég aprók ahhoz, hogy könnyedén belélegezzük őket, a tüdőben pedig lerakódnak. Éppen ezért légzőszervi, de keringési problémákat is tudnak okozni. Ezek többnyire az égés melléktermékei, így általában kandallók, fűtőtestek, kazánok, tűzhely környékén találhatók meg magasabb koncentrációban.

Így tisztítsd meg otthonod levegőjét.

  • Nyiss ablakot. Amilyen gyakran csak teheted, még télen is gondoskodj a ház átszellőztetéséről! Ha a friss levegőt teljesen kizárod és maximálisan leszigeteled a házat, igencsak veszélyessé teszed otthonodat.
  • Szellőztess takarítás közben. Egyrészt, mert ilyenkor a por felkavarodik, másrészt azért, hogy a használt tisztítószerekből a levegőbe kiáramló káros anyagokat azonnal ki is tudd szellőztetni.
  • Szellőztess főzés közben. A főzés a beltéri levegő szennyeződésnek kiemelkedően potenciális forrása. Ezért ilyenkor is biztosíts megfelelő szellőzést.
  • Szellőztesd ki az új bútorokat. Ha új bútort vásárolsz, nagy öröm azonnal behozni a lakásba. De a levegő tisztaságának szempontjából sokkal jobb, ha néhány hétig a garázsban tárolod, hogy a belőle kiáramló káros anyagok el tudjanak illanni. Amennyiben ehhez nem áll rendelkezésedre kellő hely, az új bútor beköltöztetése után minél többet szellőztess a következő 2-3 hónapban.
  • Válts illatmentesre. Legyen szó bármilyen termékről – akár kozmetikumról is –, mindig igyekezz illatmenteset választani! Ebből a szempontból a természetes olajok sem jobbak a nem természeteseknél, bár mivel kevésbé dolgozzák fel őket, valamennyivel kevesebb káros anyagot tartalmaznak.
  • Tartsd távol az erős szagú termékeket. A festékeket, ragasztókat, rovarirtókat a laktértől tartsd a lehető legtávolabb. Keress nekik helyet a garázsban vagy a tárolóban, hogy csökkentsd a beltéri levegő VOC értékét.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét