A kutyák nem tudják elrejteni az érzelmeiket, ezért könnyű megállapítani, hogy milyen hangulatban vannak. Ha egy kutya csóválja a farkát, mikor meglátja a gazdáját, egyértelmű, hogyan érzi magát abban a pillanatban. Ám a neheztelést és a szomorúságot már jóval nehezebb felismerni a kutyáknál.
A következőkből megtudhatod, milyen dolgokkal idegesítheted fel a kutyádat, és hogyan értheted meg őt jobban.

1. Hagyod, hogy idegenek simogassák.

Ha egy gyerek odalép a kutyádhoz vagy egy idegen próbálja megsimogatni, mert “Mennyire cuki!”, a legjobb, ha udvariasan nemet mondasz nekik. A kutyád hangulata változhat, és még a legbarátságosabb és legkedvesebb kutya is lehet reaktív. Ha hagyod, hogy mindenki hozzáérjen, azzal stresszt okozol neki, és nem leszel többé vezető a kutyád szemében.

2. Nem állítasz fel neki napirendet.

A kutyáknak is van biológiai órájuk, ezért fontos számukra a rutin. A következetesség és a napirend kiszámíthatóvá teszi számukra a világot, így magabiztosabbak lesznek és csökken a stressz szintjük. Az etetést, a sétát és a tréningezést próbáld a nap azonos időpontjaira időzíteni. Alig néhány nappal azután, hogy elkezded gyakorolni a rutint, észre fogod venni, hogy a kutyád boldogabb.

3. Felöltözteted.

Ha kölyökkorától kezdve nem szoktattad hozzá a ruhaviseléshez, idősebb korában már nehezebb lesz felöltöztetni. Egy pulóvert vagy egy kabátot ráadhatsz sétához, ha kint hideg van, de a kalapok és egyéb kiegészítők kényelmetlenek számára.

4. Húzod a pórázát.

A kutya ideges lesz:

  • Ha tiltod neki a szimatolást. A kutya számára a séta nem csak az az idő, mikor könnyíthet magán, hanem alkalom arra is, hogy megismerje a környezetét. Ezért lesz ideges, ha a pórázt rángatva mindig elhúzod a fáktól és a járdaszegélytől.
  • Ha húzod a pórázt. A szakértők szerint a póráz jelenti a kommunikációt kutya és gazdája között. Ne hagyd, hogy a kutyád rángasson, ha nem hallgat rád, állj meg. Amint a póráz laza és a kutyád rád néz, folytathatjátok a sétát. Ne felejts el jutalomfalatot vinni magaddal, hogy ösztönözd a jó viselkedést.
  • Ha túl rövid a póráz, a kutya ettől ideges lesz. Ha hagyod, hogy hosszú pórázon sétáljon, azzal tudatod vele, hogy nincs veszély és mindent a kezedben tartasz. Így könnyebb lesz sétálni, mert nem érzi majd a folyamatos feszülést.

5. Nem veszed komolyan, hogy fél a víztől.

Ritka, hogy egy kutya szereti a fürdetést. Még a tavakban való úszást és a sárban való hempergést kedvelő kutyafajták is utálják, ha fürdetik őket. A kutyák nem szeretik a csapból folyó víz hangját és a csúszós felületeket. Ha szeretnéd csökkenteni a stresszt a kutyádnál, a kád aljára tégy egy csúszásgátló szőnyeget, adj neki jutalomfalatot, és dicsérd meg a jó viselkedéséért.

6. Kiabálsz vele.

  • Ha a kölyökkutya még nem szobatiszta és nem tudja kivárni a sétát, hanem a lakásban hagy tócsákat, a kiabálással csak rontasz a helyzeten. Ha fizikailag megbünteted vagy kiabálsz, attól nem lesz jól nevelt, csak félni fog tőled.
  • Ne kiabálj vele. A kutyák félnek az erős hangtól, és nem értik, mit akarsz tőlük. A gesztusok sokkal hatékonyabbak. Ha elégedetlen vagy a viselkedésével, válassz egy bizonyos pózt és egy ideges arckifejezést. Általában ez elég ahhoz, hogy a kutya rájöjjön, ő a hibás.
  • Soha ne használd az alvóhelyét büntetésként.

7. Bosszantod.

Ami vicces az embernek, az bántó, sértő lehet egy állat számára. Az ugatás, a kutya farkának húzogatása, bosszantása az étellel vagy egy játékkal nem helyes. Csak viselkedési problémákat generálsz ezzel, nem kölcsönös megértést.

8. Nem játszol vele eleget.

Ha nem találsz elég időt a kutyáddal való játékra, számíts rá, hogy egy csomó dolgot tönkretesz majd, mire hazaérsz. Szüksége van az energiái levezetésére, és ha ebben nem segítesz neki, megtalálja majd a maga módját rá. De ez neked nem fog tetszeni. A kutyával való játék fontos. Fejleszti a fizikai állóképességét (pl. a futás) és intelligenciáját (pl. a bújócska).

9. Egyedül hagyod.

A kutyák társas lények, nem szeretnek egyedül lenni. Természetesen nem lehetsz minden percben vele, de van rá mód, hogy csökkentsd az ezzel kapcsolatos szorongását.

  • A lehető legtöbb időt próbáld meg vele tölteni, mikor otthon vagy. Ne feledkezz meg a játékról sem.
  • Legyen pontos napirendetek. A kutyádnak tudnia kell, mikor mész el otthonról és mikor érsz haza.
  • Vegyél többféle játékot, hogy egyedül is el tudja szórakoztatni magát, mikor távol vagy.

10. Depressziós vagy.

Ha azt látod, hogy a kutyád szomorú, vizsgáld meg a saját lelkiállapotodat. A kutya megérzi, hogy milyen hangulatban vagy, és ha rosszul érzed magad, ő is depressziós lesz. Fel tud vidítani, de ehhez a te erőfeszítésedre is szükség van. Menjetek el együtt sétálni, vagy játszatok egyet.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét