Még a legboldogabb párok is veszekednek időnként. Valójában sokkal nagyobb eséllyel maradnak együtt azok a párok, akiknél előfordulnak konfliktusok, mint azok, akik inkább nem néznek szembe a problémáikkal. Bár előfordulhat, hogy ugyanazokon a dolgokon kapnak össze, a boldog párokat mégis megkülönbözteti a veszekedés módja: ők veszekedés közben a megoldásra törekszenek, nem pedig a problémákat helyezik előtérbe. De vannak egyéb dolgok is, amikre érdemes odafigyelni.
Ha egészséges és boldog párkapcsolatot szeretnél a jövőben is, a következőket kerüld a veszekedések során.
1. Elutasító gesztusokat használsz.
Gyakori hiba: A védekező testbeszéd, mint a keresztbe font karok vagy lábak, a másiktól való elfordulás csak még rosszabbá teszik a helyzetet. Ide tartoznak azon gesztusok is, amelyek haragot és megvetést mutatnak, például amikor mutogatsz az ujjaddal, legyezel a kezeddel. Ha a szemed forgatásával vagy a fejed ingatásával kigúnyolod a párodat, azzal még jobban elmérgesíted az amúgy is kellemetlen helyzetet.
Amit tehetsz helyette: Karba font karok helyett mutass nyitott testbeszédet a párod felé, a tenyereid nézzenek felfelé. Ülj le, teremts szemkontaktust, ezzel is azt fejezed ki, hogy nem akarod fenyegetni őt és megpróbálsz figyelni rá. Ha megfogod a párod kezét, az is jó módszer, feltéve, hogy a kedélyek már kezdenek csillapodni. Mikor a párod ideges vagy sír, egy öleléssel kimutathatod, hogy törődsz vele. De csak akkor, mikor már biztosan készen áll arra, hogy megérintsd.
2. Egyszerre több probléma miatt veszekszel.
Gyakori hiba: Bár a veszekedést mindig egy bizonyos dolog robbantja ki, hamarosan más, korábbi problémák is felszínre kerülhetnek. Természetes, hogy a régebbi gondokat is fel akarod hozni, hogy bizonyítsd az igazadat, de ez csak az egódat szolgálja és még inkább feldühíti a párodat. Ráadásul biztos lehetsz benne, hogy egyszerre több gondot úgysem fogtok tudni megoldani.
Amit tehetsz helyette: Csak az aktuális problémára koncentrálj, és állj ellen a kísértésnek, hogy felhozz más dolgokat is. Ha a párod kezdene elmenni ebbe az irányba, térj vissza a jelenlegi problémára.
3. A másikat hibáztatod.
Gyakori hiba: Bizonyítékokat akarsz összeszedni arra, hogy a párodnak nincs igaza, és egyszer csak azt mondod: “Ez az egész a te hibád!” Talán a csatát megnyered, de a kapcsolatod gyengül tőle. Az sem tesz jót, ha csak a másik hibáit látod, a sajátodat viszont nem.
Amit tehetsz helyette: Kifizetődik, ha türelmes vagy és megértést mutatsz. Ha úgy érzed, a párod támad téged, maradj higgadt és gondold át a válaszodat, mielőtt visszavágnál. Légy nyitott a visszajelzésekre, hiszen biztosan vannak dolgok, amiken neked is javítanod kellene.
4. Némasággal bünteted a párodat.
Gyakori hiba: A némaság azt jelenti, hogy nem vagy hajlandó kommunikálni a pároddal semmilyen módon. Úgy teszel, mintha nem is létezne. Talán azért teszed, hogy elkerüld a további konfliktust, talán a dühödet akarod kimutatni vele vagy büntetni akarod a másikat. Bármi is legyen az ok, a némaság nem egészséges módszer, hiszen nem vagy nyitott arra, hogy megbeszéljétek a gondjaitokat.
Amit tehetsz helyette: Ha szeretnéd magad mögött hagyni a túlfűtött szituációt, hallgatás és elutasítás helyett inkább közöld, hogy most időre van szükséged, hogy megnyugodj. Keríts időt arra, hogy később beszéljetek, mikor mindketten racionálisabban tudtok gondolkodni. Ha a dühödet akarod érzékeltetni, némaság helyett mondd el, hogyan érzel.
5. Nem hallgatod meg a mondandóját.
Gyakori hiba: Könnyen előfordulhat, hogy a saját hangoddal akarod a másikba fojtani a mondanivalóját. Magadat akarod hallani és nem őt. De ha túlkiabálod vagy csak azért hallgatsz, hogy aztán az érveit felhasználhasd ellene, az nem visz közelebb a megoldáshoz. Ha félbeszakítod beszéd közben, az félreértéshez vezethet.
Amit tehetsz helyette: Lazíts, és ne vedd magadra a párod szavait. Ne légy védekező, ha olyasmit mond, ami kihoz a sodrodból, kérd meg, hogy mondja máshogy, hogy jobban megértsd. Kövesd az 5-5-5 szabályt: mindkettőtöknek 5 perce van beszélni, közben a másik hallgat és figyel. Az utolsó 5 perc pedig a párbeszédé.
6. Rossz helyen vagy rossz módon kommunikálsz.
Gyakori hiba: Ha nyilvános helyen, munkahelyen vagy a szülői házban történik a veszekedés, az sokat ront a helyzeten. Ha üzenetben vagy telefonon folytatjátok a harcot, az pedig sok félreértéshez vezet. A megértéshez szükség van arra, hogy lásd a másik testbeszédét, gesztusait, mimikáját, hiszen ebből tudod kiolvasni, hogy mit érez valójában.
Amit tehetsz helyette: Hogy hol kerültök összetűzésbe, azt nem választhatjátok meg, de azt igen, hogy hol rendezitek le ezt egymás közt. Legyetek kettesben, mikor a vitára sor kerül. Ha úgy érzed, veszekedés felé haladtok, mikor üzenetben kommunikáltok vagy mikor telefonon beszéltek, javasold, hogy inkább függesszétek fel és személyesen folytassátok tovább.
7. Kemény szavakat használsz.
Gyakori hiba: Egy heves veszekedés a legrosszabbat hozhatja ki az emberből. Ha kemény szavakkal illeted a párodat, komolyan növelheted a távolságot kettőtök között.
Amit tehetsz helyette: Mindig légy tudatában annak, hogy milyen szavakat használsz, és figyelj az érzéseidre. Tartsd szem előtt, hogy mi a fontos, és gondold át, mit veszíthetsz a sértegetéssel. Emlékeztesd magad, hogy pillanatnyi jó érzést okozhat, ha odaszúrsz a párodnak, de hosszú távon nem éri meg.
8. Zsarolod a párodat.
Gyakori hiba: Zsarolással akarod rávenni a párod, hogy bizonyítsa a kapcsolat iránti elkötelezettségét. Mikor veszekedtek, mindketten érzékenyebbek vagytok, a zsarolással pedig csak felesleges drámát hozol a szituációba. A párod úgy érezheti, nincs joga ahhoz, hogy szabadon kifejezze magát, hiszen ha ezt teszi, a kapcsolatát kockáztatja.
Amit tehetsz helyette: Válogasd meg a szavaidat, és ne kérdőjelezd meg a kapcsolatotok iránti elkötelezettségét, ha ehhez a vitátok tárgyának éppenséggel semmi köze nincsen. Ha olyasmit tesz, ami neked nem tetszik, az még nem jelenti, hogy véget kell vetned a vele való kapcsolatnak. Egy jó kapcsolatban nélkülözhetetlen a jó kommunikáció, az ultimátum viszont nem tartozik hozzá.
9. Éhesen vagy fáradtan veszekszel.
Gyakori hiba: Ezek a külső tényezők képesek elmérgesíteni a veszekedést. Ha éhesen vagy fáradtan civakodtok, nem is biztos, hogy egymással van problémátok. Lehet, hogy a helyzetet evéssel vagy alvással is orvosolni lehetne. Egy tanulmányban kimutatták, hogy azok agresszívebben viselkednek a párjukkal, akiknek alacsony a vércukorszintje.
Amit tehetsz helyette: Szánj egy percet arra, hogy átgondold, valójában min vitáztok. Tényleg egy adott problémán vagy csak olyan állapotban vagytok, hogy az generálja a veszekedést. Ha kimerült vagy, hátrálj ki a feszült helyzetből, és pihenj, mielőtt megbeszélnétek a dolgot. Ha éhes vagy, először egyél, még akkor is, ha nincs kedved hozzá.
10. Túlzásba esel az olyan szavakkal, mint a “soha” és a “mindig”.
Gyakori hiba: Azzal, hogy ezeket a szavakat használod, azt üzened a párodnak, hogy semmit nem csinál jól és nem hiszed, hogy képes lenne megváltozni. Úgy fogja érezni, hogy nem is érdemes próbálkoznia. Ráadásul a “soha” és a “mindig” a legritkább esetben igazak.
Amit tehetsz helyette: Semmiképp ne használd ezeket a szavakat veszekedés közben. Az adott helyzetre koncentrálj, a felmerült problémáról beszélj. Ezzel el tudod kerülni, hogy a párod úgy érezze, te már nem hiszel benne.