Egy családi fotózás senki számára nem egyszerű. Van, aki nehezen tud ellazulni a kamera előtt, mások pedig folyton panaszkodnak a rosszul sikerült fotó miatt. Pedig csak néhány kedves fotót szeretnénk készíteni a hozzánk legközelebb állókról. A következő tippek ebben segítenek!
1. Figyelj a fényekre.
A fény a fotós legjobb barátja. Ezért ne fotózd a szeretteidet háttal a napnak, hacsak nem ismered a vaku használatát. Máskülönben a kép homályos lesz, az arc kifejezéstelen, és a háttér kapja a megvilágítást.
Ideális esetben olyan szöget válassz, ahol a fény (legyen az természetes vagy mesterséges) az arcra esik. Próbáld megtalálni azt a szöget, ahol az arc egyenletesen van megvilágítva, és nem vetül árnyék a szem alatti területre.
2. Próbáld elfordítani a végtagjaidat a kamera elől.
A kamera felnagyítja azokat a dolgokat, amik közelebb vannak a lencséhez. Ha valaki úgy ül, hogy a lábait maga előtt behajlítja, a végtagok nagyobbak, vaskosabbak lesznek a képen. Kérd meg a modellt, hogy a végtagjait fordítsa kissé oldalra. A legfontosabb, hogy a póz kényelmes legyen, különben az alany feszültnek fog tűnni a képen.
3. Ne takarják egymást.
Minél több ember szerepel a képen, annál nehezebb megtalálni a megfelelő pillanatot, hogy elkattintsd a kamerát. Valaki pislogni fog, a másik tüsszent vagy elfordítja a fejét, és a fotó máris tönkrement. Jobb, ha egyszerre több képet is készítesz, így megvan az esély, hogy legalább egy jól sikerül. Szólj a szeretteidnek, ha takarják egymást vagy valakinek rosszul áll a haja.
4. Használd a körülötte lévő tárgyakat.
A statikus pózok mindig unalmasak. Ha a szeretted nem tudja, hogyan álljon és az egészet erőltetettnek érzi, javasold, hogy dőljön egy fának, egy oszlopnak vagy más függőleges felületnek. Így a kép sokkal élettelibb és dinamikusabb lesz.
5. A háttér lehet elmosódott.
A háttérben lévő dolgok nem mindig teszik szebbé a képet, néha inkább csak tönkreteszik azt. Nem kell tökéletes helyszínt keresgélned a fotózáshoz, elég, ha egyszerűen a rekesznyílás megnyitásával csökkented a mélységélességet. Így a személy arca lesz fókuszban, és minden más tárgy elmosódott lesz.
6. A fotóalany helyezze a testsúlyát a hátul lévő lábára.
Ha a fotóalany nehezen talál természetesnek ható pózt, javasold, hogy nyújtson kicsit, ettől jobban ellazul. Ezután helyezze a testsúlyát az egyik lábára. Így a póz élettel teli és természetes lesz.
7. Megfelelő szög.
Ideális esetben a kamera lencséjét a modell szemmagasságába kell helyezni. Ha alulról fotózod az illetőt, a lábai masszívabbnak tűnnek, a feje pedig aránytalanul kicsinek. Ha túl magasra emeled a kamerát, a lábak rövidek lesznek a képen, a feje pedig túl nagy.
Vannak, akik szeretik a szokatlan szögből készült fotókat. Kísérletezz bátran, és kérdezd meg a fotóalanyt, hogy melyik tetszik neki legjobban.
8. Kissé oldalról fotózd az alanyodat, és kérd meg, hogy nyújtsa előre az egyik lábát.
Vannak, akik úgy szeretnek fotózkodni, hogy ülés közben maguk alá húzzák a lábukat. Bár ez a póz természetes, a képen nem néz ki túl jól, főleg, ha szemből készíted a fotót. Inkább kérd meg a modelledet, hogy nyújtsa előre az egyik lábát, és kissé oldalról fotózd le.
9. Figyelj a kezekre.
A fotóalanyok gyakran nem tudják, mihez kezdjenek a kezükkel. Van, aki zsebre teszi, mások a hátuk mögé rejtik. Ha látod, hogy a kezek nem láthatóak a képen, kérd meg a fotóalanyt, hogy tegye a kezét a csípőjére vagy a derekára. Máskülönben úgy fog tűnni, mintha nem is lennének kezei, ami elég rémisztő.
10. Néha elég egyet oldalra lépni.
Nem kell könyörtelenül üldöznöd a szeretteidet, hogy megtaláld a tökéletes hátteret a fotóhoz. Ha nem tudod megváltoztatni a fókusztávolságot és elmosni a hátteret, akkor egyszerűen tégy pár lépést oldalra. Néha már ez is elég, hogy jobb hátteret találj.
11. Semmi ne nőjön ki a fejéből.
Miközben magával sodor a fotózás lendülete, sokszor észre sem vesszük, hogy mi van a modell mögött. Márpedig egy apró részlet is képes tönkretenni egy egyébként nagyon jól sikerült fotót. Például egy fa vagy egy lámpaoszlop hirtelen kinő a fotóalany fejéből. Ezért ügyelj a háttérre, még akkor is, ha az elmosódott lesz a képen.
12. Nevettesd meg a szeretteidet.
Ne vedd túl komolyan a fotózást! Még egy tökéletes póz is nézhet ki rosszul egy képen, ha a fotóalany túl feszült vagy merev.
Próbáld felvidítani a szeretteidet a fotózás során, hagyd, hogy elengedjék magukat. Az ilyen képek sokszor jobbak, mint a beállítottak, és a modell is jobban fogja élvezni a folyamatot.