Jó esetben egy új cipő divatos és kényelmes. Sok olyat találhatsz, ami megfelel ennek a két kritériumnak, viszont a minősége annyira gyenge, hogy nem fogja sokáig bírni. Megmutatjuk, mire figyelj, hogy jó minőségű cipőt tudj választani.
1. Figyelj a foltokra és a ragasztó maradványokra.
A gyártók gyakran ragasztót használnak a különböző részek összeillesztéséhez. Ha a ragasztó jó minőségű és a munka is alapos, akkor a cipő tartós lesz. Ám a kis ragasztónyomok az összeillesztéseknél vagy a cipő felületén arra utalnak, hogy éppen egy gyenge minőségben készült cipőt tartasz a kezedben, melynél problémás volt a gyártási folyamat.
Mikor a cipő egy része, a talpa vagy talpbetétje leválik, az azt jelenti, hogy a gyártó gyenge minőségű vagy lejárt szavatosságú ragasztót használt, a cipő pedig hamarosan darabjaira fog szétesni.
2. Vizsgáld meg, hogy a cipők szimmetrikusak-e.
Egy minőségi cipőnél a pár mindkét darabja teljesen szimmetrikus. Ha eltérést látsz a kettő között, az problémát jelent. Tedd egymás mellé a két cipőt a sarkuknál fogva, és ellenőrizd, hogy egyforma-e a hosszuk és a szélességük.
Érdemes a földre téve is ellenőrizni őket, vizsgáld meg, hogy a magasságuk és a talp magassága is egy szintben van-e. Ha a cipő színes vagy mintás, vizsgáld meg, hogy a festés a vonalon belül marad-e, és hogy a minták egyformák-e. Ha bármilyen asszimetriát fedezel fel, az azt mutatja, hogy a gyártó nem sok gondot fordított a cipő előállítására.
3. Ellenőrizd a varrást.
Az egyenetlen vagy egymástól eltérő varrás a cipőn nem mutat jól. Ez akkor fordulhat elő, ha a gyártáshoz nagyon vékony cérnát használtak, vagy nem végeztek alapos munkát. Az így készült cipő nem fog sokáig kitartani. Ellenőrizd a varrás egyenetlenségét és eltéréseit.
Ha a varrás vonala nem egyenes vagy cikkcakkos, a cipő rossz minőségű, és néhány hónap alatt el fogja veszteni a formáját. A cikkcakkos varrást ráadásul sokszor arra használják, hogy elrejtsék vele az egyéb hibákat.
4. Sarkak.
A saroknak szilárdan kell rögzülnie a talphoz, nem szabad lötyögnie. Nézd meg a cipőt oldalról. A jó minőségű magassarkúnál a sarok pontosan középen helyezkedik el, és enyhe lejtéssel éri el a talajt.
Hátulról is érdemes alaposan megnézni a sarkat. A 90 fokos szögtől való bármilyen eltérés hibás termékre utal. Ezeket a cipőket veszélyes viselni, mert bokasérülést okozhatnak.
5. Laza fűzőlyuk.
Bármely műanyag vagy fém része a cipőnek (főleg azok, melyek közvetlenül érintkeznek a bőrrel) szorosan kell hogy rögzítve legyen. Alaposan vizsgáld meg a fűzőlyukat. Bár ez a hiba ritkán fordul elő, sérülést tud okozni.
Azt is vizsgáld meg, hogy a díszítések mennyire vannak rögzítve a cipőhöz. Ha egyszer leesnek, a cipő többé már nem néz ki jól.
6. Ellenőrizd a cipő belsejét is.
Egyes gyártók azzal spórolnak, hogy nem kalibrálják a gépeket az újabb fazonok legyártásához. Ennek az lesz az eredménye, hogy a cipők, csizmák, tornacipők látszólag jelentéktelen hibákkal készülnek, például gyűrődések, ráncok lesznek rajtuk. Ha ezek a hibák kicsik, nem teszik kényelmetlenné a cipő viselését. Ám a nagyobb ráncok járás közben felsérthetik a bőrt, és hólyagokat okozhatnak.
7. A talpbetét.
Ha kívülről tökéletesnek is néz ki a cipő, a belsejét akkor is át kell vizsgálnod. Ha a talpbetéten apró gyűrődéseket látsz, akkor szinte biztos, hogy kényelmetlen lesz a cipő. Óvatosan tapogasd meg a talpbetétet, hogy azt is ellenőrizd, vannak-e benne buborékok.
Egy másik fontos dolog, hogy a talp és a talpbetét között ki legyen párnázva, főleg a saroknál és a lábujjaknál. Máskülönben, ha sokat gyalogolsz benne, nemcsak a lábad fog fájni, de a hátad is.
8. Szagold meg.
A rossz minőségű, olcsó cipőknak gyakran nagyon erős vegyszer szaguk van. A legjobb, ha ilyet nem vásárolsz. Ha a cipődön a bőr, a polírozás vagy a fa illatát érzed, akkor jó minőségű cipőre bukkantál.
9. Fotózd le.
A szintetikus anyagból készült cipők is lehetnek jó minőségűek, főleg, ha tornacipőről van szó. De ideális esetben egy jó cipő bőrből készül. Ez puhább és jobban illeszkedik a lábfejre, azaz sokkal kényelmesebb lesz hordani.
De a bőr minősége sem egyforma. A gyártók gyakran nem tüntetik fel, hogy milyen bőrt használnak, hiszen ezen is spórolni akarnak. Érdemes lefotóznod a cipőt, majd kinagyítani a képet. Ha látod a bőr pórusait, akkor megveheted.
10. Kissé hajlítsd meg a cipőt.
Elég, ha kicsit meghajlítod a cipőt, hogy lásd, mennyire rugalmas a talpa, és hogy mozgás közben sem válik le a cipő felső részéről. Egy kicsit nyomkodd meg az oldalát is. Napközben a láb kissé megdagad, egy minőségi cipő azonban alkalmazkodik ehhez a változáshoz.
11. Ellenőrizd a hangját.
A legtöbb cipőboltban puha anyagból készült padló van. Ám érdemes a cipőt kipróbálni keményebb felszínen is, mielőtt megvásárolod. Ha a talp vagy a sarok kellemetlen hangot ad járás közben, akkor rossz minőségű cipőt fogtál ki. A platformos és éktalpú cipőknek nem szabad olyan hangot hallatniuk, mintha üreges lenne a belsejük.
12. Vizsgáld át a talp és a sarok anyagát.
Egy igazán jó minőségű cipő talpa bőrből vagy minőségi gumiból van. Ezek a cipők kényelmesek és nem csúsznak. Ha a talp alapja egyenetlen, akkor kényelmetlen lesz járni a cipőben.
Vizsgáld meg azt is, hogy a sarok milyen anyagból készült. Ha a gyártó műanyagot használt vagy nem burkolta be a sarkat bőrrel vagy textillel, akkor a cipő, amit a kezedben tartasz, messze nem ideális.
13. Dörzsöld meg a cipőt egy ruhával.
A gyártók gyakran gyenge minőségű bőrfestéket használnak, ami nyomot hagy a ruhán és a bőrön. Vásárlás előtt finoman dörzsöld meg a cipőt kívül és belül is, először egy száraz, majd egy enyhén nedves ruhával. Ha nem hagy rajta nyomot, akkor a cipő rendben van.