A készülékek gyakran tönkremennek, és nem azért, mert gyártási hibásak, hanem mert nem úgy bánunk velük, ahogyan kellene. Nézzünk szembe az igazsággal: a legtöbben a használati utasítás legfontosabb pontjait sem olvassák el, nem beszélve azokról az apró tippekről, melyek a jobb működést szolgálnák.
Légkondicionáló
- Gondoskodj a klíma rendszeres karbantartásáról. Amellett, hogy szakembert hívsz, hogy ellenőrizze, magad is megtehetsz pár dolgot, például hogy időről időre kitisztítod és cseréled a szűrőjét. Ezeket a szűrőket általában a fedél alatt találod meg. A rendszeres tisztításukkal nemcsak a klíma hatékonyságát fokozhatod, de csökkentheted a por mennyiségét is a belélegzett levegőben.
- Ne nyiss ablakot, mikor be van kapcsolva a klíma. A közhiedelemmel ellentétben ettől nem lesz gyorsabb a hűtés. Valójában a klímának csak keményebben kell dolgoznia, ha beengeded a forró levegőt, így idővel tönkremegy.
- Megfelelő méretű és teljesítményű klímát válassz a különböző helyiségekbe. Ha túl kicsit választasz, hamarabb tönkre fog menni, mivel küzd azzal, hogy kellőképpen lehűtse a helyiséget. Ha pedig túl nagyot teszel fel, feleslegesen magas lesz a villanyszámlád, és a kisebb szobákban nem lesz egészséges a páratartalom.
Mosógép
- Sokan azt hiszik, minél több mosószert használnak, annál hatékonyabb lesz a mosás. De ez tévedés. Még a gyártók szerint is a túl sok mosószer – főleg az elöltöltős gépeknél – a gép károsodásához vezethet, mert a túl sok hab elzárja a vízelvezető rendszert.
- Bizonyos típusú ruhákat ne tegyél a mosógépbe. A melltartó kapcsa például beleakadhat más ruhákba, és tönkreteheti őket. Beakadhat a dobba is. A legjobb, ha kézzel mosod a melltartókat.
- Ne tömj túl sok ruhát a mosógépbe. Ha egyszerre túl sok mindent teszel bele, nem lesz elég hely nekik a mozgáshoz, és még egy mosásra lesz szükséged. Ha kis adag ruhát mosol, ne válassz nagy töltethez való programot, mert csak feleslegesen pazarlod vele a vizet és az áramot.
- Megfelelő hőmérsékletet válassz a mosáshoz, különben árthatsz a ruháidnak. Általános szabály, hogy az alacsonyabb hőmérséklet – 20-30 Celsius fok – jól működik a kényes anyagoknál, illetve a nem túl szennyezett ruháknál. Ha makacsabb foltokkal állsz szemben vagy a baktériumokat szeretnéd elpusztítani, a 40 vagy afölötti fok lesz ideális.
Vasaló
- Ne tégy csapvizet a vasalóba. Noha a desztillált víz használatáról vita folyik, a csapvíz idővel vízkövessé teszi a vasalót. Használj inkább szűrt vizet, aminek kicsi az ásványi anyag tartalma, így nem árt a vasalónak.
- Minden használat után ürítsd ki a vasaló víztartályát. Sokan kihagyják ezt a lépést, de ha benne hagyod a vizet, az korrózióhoz vezet, ennek következtében pedig barna foltok lehetnek a ruháidon. Ha a víz szivárog, az a kábelen keresztül rövidzárlatot okozhat.
- Ha tisztának is tűnik a vasalód, a talpát akkor is tisztítanod kell. Apró cérnaszálak és a vízből származó ásványi lerakódások elzárhatják rajta a lyukakat. A legkönnyebben szódabikarbóna és víz keverékével tisztíthatod.
Vízforraló
- Mindig ellenőrizd, hogy elég víz van a forralóban, mielőtt bekapcsolod. Ha túl kevés benne a víz és nem éri el a fűtőszálat, attól tönkremehet a forraló.
- Fontos, hogy a vízforralót úgy helyezd el, hogy semmilyen hőforrás ne legyen a közelében, például nyílt láng vagy tűzhely. A magas hőmérséklet hatására sérülhetnek a forraló műanyag elemei és romolhat a teljesítménye is. Ezt gyakran hangsúlyozzák a használati utasításban, érdemes észben tartani, hogy a forraló tovább üzemeljen.
- Rendszeresen tisztítsd meg a vízkőtől a forralót. A vízkő nemcsak a fém kannában, de a műanyagból készült forraló fém alkatrészein is lerakódik. Bár egyes vízforralókban beépített szűrő van, hogy megakadályozza, hogy a vízkő belekerüljön az italodba, ettől a vízkövesedés még megtörténik. A vízforraló vízkőtelenítésének egyszerű módja, hogy egyenlő részben összekeversz vizet és ecetet, és hagyod egy éjszakán át állni a forralóban. Reggel alaposan öblítsd ki a forralót.
- Fontos, hogy miután teát készítesz, mindig ürítsd ki a forralót, mert ha benne hagyod a vizet, az szintén vízkövet okozhat.
Turmixgép
- Ne turmixolj benne jeget vagy fagyott élelmiszert, hacsak nem kifejezetten erre találták ki a gépet. Ha ehhez a turmixgép nem elég erős, akkor nem csak a pengék, de a motor is károsodhat. Jeget úgy turmixolj benne, hogy öntesz hozzá egy kevés vizet.
- A forró folyadékok turmixolásánál légy óvatos. A forró levegő térfogata megnő a lezárt tégelyben, ettől pedig megrepedhet az üveg. Hogy ezt megelőzd, fedd le a tégelyt egy törölközővel és a legalacsonyabb fokozaton turmixolj.
- Ha hosszabb időn át turmixolsz, hagyj időt a motornak, hogy le tudjon hűlni és ne melegedjen túl.
Laptop
- Vannak gyakori hibák, melyeket elkövetünk a laptop használata során. Az egyik legnagyobb, ha folyton bedugva hagyod. A folyamatos töltés árt az akkumulátornak. Húzd ki, ha elérte a 80%-os töltöttséget, és csak akkor dugd be újra, mikor a töltöttsége 40% alá csökken.
- A hideg is árthat a laptopnak. Extrém hidegnek ne tedd ki. Ha túlzottan lehűl, melegítsd fel szobahőmérsékletűre, mielőtt újra használnád. A párát, nedvességet is törölgesd le róla a rövidzárlat elkerüléséhez.
- Sokszor gondot okoz a laptopok hordozhatósága is. Valljuk be, sokszor tesszük puha felületre a laptopot, például ágyra vagy az ölünkbe. Ez viszont elzárja a szellőzést, a gép túlmelegszik tőle és károsodni fog. A legjobb, ha kemény, lapos felületre teszed, ami engedi áramolni a levegőt.
- Sokan nem gondolnak bele, hogy egyes laptopokban még hagyományos merevlemezek vannak, nem SSD-k. Ha mozgatod vagy rázod a laptopot működés közben, mechanikai károsodást okozhatsz benne. Bánj vele úgy, mint egy asztali számítógéppel, és dolgozz vele íróasztalnál, hogy megnöveld az élettartamát.
Számítógép
- Legalább havonta egyszer tisztítsd ki a számítógép belsejét. A túlmelegedést gyakran az összegyűlt por vagy állatszőr okozza. Ha nem ellenőrzöd, a szellőzése működésképtelenné válik, a rendszer túlmelegszik és egyes alkatrészei károsodhatnak.
- Azt is gondold át, hogy hol helyezed el a számítógépet. Tedd távol a faltól, mert ez is elzárhatja a szellőzés útját, de ne tedd fűtőtest közelébe és közvetlen napfényre se. Ezek az apró dolgok sokat számítanak a gép élettartama szempontjából.
- A hűtőpaszta kulcsfontosságú ahhoz, hogy elkerüld a számítógép túlmelegedését. Ez az anyag biztosítja az optimális hőátadást. Szakemberre érdemes bízni, hogy 2-3 évente cserélje, és ezzel biztosítsa, hogy nem fog túlmelegedni a számítógép. A paszta használatát azonban nem szabad túlzásba vinni sem, mert túlzott mennyiségben csökken a hatékonysága.
- A másik fontos dolog, amit igyekezz kerülni, hogy túl ritkán indítod újra vagy kapcsolod ki a számítógépet. Ha nonstop működik, az zavart okozhat benne, lassíthatja a működését, és kapcsolódási problémákat is előidézhet. Az újraindítással memóriát tudsz felszabadítani, növelheted a teljesítményét, helyreállíthatod a kisebb hibákat, ezért érdemes rendszeresen megtenned.
Húsdaráló
- Az alkatrészeit ne tedd mosogatógépbe, hacsak a használati útmutató erre engedélyt nem ad. Sok modern húsdaráló alumíniumból készül, a legtöbb mosogatógép tabletta pedig olyan erős vegyszereket tartalmaz, mint az alkalikus foszfatázok, melyek hatására az alumínium oxidálódni kezd és durva lesz a felülete. A vegyszermaradványok pedig az alkatrészekről az ételbe kerülhetnek.
- Mielőtt húst darálnál, mindig szedd ki a csontokat. Bár a nagy teljesítményű darálók elbánnak a csontokkal, a legtöbb daráló nem tudja kezelni őket.
- Figyelj rá, hogy a húsdaráló ne melegedjen túl. Ez akkor következhet be, ha nincs elegendő kenőanyag, vagy a hűtőrendszer nem működik megfelelően. Az új darálóknál ez előfordulhat akkor is, ha túltöltöd őket hússal, vagy egyszerre túl sokáig működteted.