Nagyon sok étel van, amihez elengedhetetlen a habarás. Szószoknál, főzelékeknél, mártásoknál, raguknál, leveseknél alkalmazzuk sűrítésre. Hogy a habarásban többé ne találj csomókat, fogadd meg a következő tippeket.
1. Hozzávalók
A lisztet tejföllel, kefirrel, joghurttal vagy tejjel keverd el. Ha nem használsz tejterméket, helyettesítheted növényi alapú tejekkel, mint a kókusztej, de készítheted a habarást akár húsalaplével vagy simán vízzel is. Mártásnál a főzőtejszínhez adj 1 tojást. A selymesen krémes habaráshoz 20%-os tejfölt vagy mascarponét használj.
2. Mennyiségek
Ha levest szeretnél sűríteni, 1-1,5 dl tejfölhöz vagy más tejtermékhez 1 púpozott evőkanál lisztet adj. Egy nagy lábas főzelékhez egy nagy pohár tejföl (450 g) kétharmadához keverj 3 evőkanál lisztet.
3. Habverővel egyszerűbb
A tejfölt öntsd egy kisebb tálba, majd szitáld hozzá a lisztet, és kézi habverővel keverd simára. Ha túl sűrűnek érzed, vízzel vagy tejjel hígíthatod.
4. A titok: hőkiegyenlítés
3-5 evőkanállal merj ki a forró levesből vagy mártásból, amit éppen sűríteni szeretnél, és ezzel a lével keverd csomómentesre a tejfölt. Ha ezt a lépést kihagyod, a habarásod fehér pöttyöket fog képezni a levesben, mikor hidegen a forró lébe csurgatod. Ennek oka a túlzott hőmérsékletkülönbség, amit kiegyenlíthetsz ezzel a módszerrel.
5. Így habarj
Amikor az étel már majdnem készre főtt, húzd le a tűzről, és hagyd hűlni néhány percig. Folyamatosan keverd, miközben hozzáöntöd a habarást. A hőkiegyenlítő sűrítés után tedd vissza a tűzre, és forrald, majd főzd gyakori kevergetés mellett 1-2 percig. Tovább azonban ne forrald, mert a tejtermék kicsapódik és túrószerű lesz.