A gyermek áldás, de van, amikor az idegeinkre megy, főleg, mikor udvariatlanul viselkedik vagy rosszalkodik. A szakértők szerint pedig nem csupán beképzeljük azt, hogy a mai gyerekek többet engednek meg maguknak. Valóban durvábbak és pimaszabbak, mint az előző generációk, ennek pedig több oka is van.
1. A megfelelő közösség hiánya
A modern szülők túlzottan függetlenül próbálják nevelni gyerekeiket, és azt gondolják, hogy mindenki, aki ebbe bele akar szólni – beleértve a nagyszülőket is –, az már átlépi a határokat. Ezzel szemben az előző generációk tudták, hogy milyen fontos szerepe van a közösségnek a gyereknevelésben. A közösség tanítja meg a gyereket a felnőttek tiszteletére. Enélkül úgy fog felnőni, hogy nem lesz érzelmi kapcsolata a közösség más tagjaival.
2. Túl toleránsak vagyunk
Mikor egy gyerek rosszul viselkedik, sokszor toleráljuk, hiszen túl fiatal még ahhoz, hogy megértse a cselekedetei súlyát. Ártatlannak és naivnak hisszük a gyereket. Ezzel azonban csak magunkat csapjuk be. A gyerekek gyorsan tanulnak, ezért fontos, hogy a rossz viselkedést rögtön javítsuk, hogy időben megtanulhassák, egyes cselekedetek elfogadhatatlanok.
3. A szülők gyakran választják a rövidebb utat
Évekkel ezelőtt már az is nagy szó volt, ha egy gyereknek megengedték, hogy rádiót hallgasson autózás közben, vagy szombaton korábban keljen fel rajzfilmeket nézni. Ma már a gyerekeknek saját tabletjük és iPodjuk van, bármikor hallgathatják a kedvenc zenéjüket, nézhetik a filmeket, a tévét anélkül, hogy erre várniuk kelljen.
Ennek a komfortnak a hátulütője, hogy a sok szórakozási lehetőség elveszi az alkalmat a szülőtől, hogy együtt legyen a gyerekkel. A gyerekeknek arra is szükségük van, hogy emberi kapcsolatokat alakítsanak ki, és nem válhatnak túl korán függetlenné.
4. A szülők érzelmileg zsarolhatók
A modern szülők többet engednek meg a gyermeküknek, és jobban figyelembe veszik a véleményét. Ez önmagában nem rossz dolog, de könnyű vele túlzásba esni. A gyermekkel úgy kell bánni, hogy tudja, örökké nem marad gyerek. Ha adsz neki jogokat, adj hozzá felelősséget is. Például ha a valamilyen iskolán kívüli tevékenységet is végez, tudatni kell vele, hogy az ezzel együtt járó feladatok is rá hárulnak, például az előkészületek, a felszerelés összepakolása, tisztán tartása stb.
5. A gyerekek túl sok időt vesznek el a szülők idejéből
Többnyire a szülők életének középpontjában a gyerekek állnak. De a szülőknek önmagukra is kell időt szánniuk. Ez nem csak az ő szempontjukból fontos, de a gyerekeknek is, hiszen meg kell tanulniuk, hogy a szülőknek is szükségük van felnőttként együtt, a gyerekek nélkül tölteni időt. A szülőknek világossá kell tenniük, hogy ők nem kizárólag a gyerekért léteznek, és a gyerekeknek meg kell tanulniuk tiszteletben tartani a szülők saját igényeit is.