A testünk egy nagyon összetett rendszer, amelyben valamilyen módon minden összefügg mindennel. Ha valami nem úgy megy, ahogyan kellene, akkor a test többi része is reagál erre, és figyelmeztető jeleket kapunk. Rajtunk múlik, hogy képesek vagyunk-e felismerni ezeket a jeleket és mielőbb megtenni a szükséges lépéseket.
Ha figyelsz erre a 7 dologra magadon, könnyebben megértheted a saját testedet.
1. Magas porozitású haj
Ellenőrizheted, hogy milyen porozitású a hajad, ha egy frissen mosott és száraz hajszálat beledobsz egy pohár vízbe. Ha lesüllyed a pohár aljára, akkor magas a porozitása. Ez azt jelenti, hogy mindent magába szív és a levegőn rögtön megszárad. Az ilyen haj általában száraz és gyakran gubancolódik.
A magas porozitást különböző termékekkel kezelheted. Keress olyan hajápolót, ami olajokat vagy vajakat tartalmaz. Érdemes hetente mélykondicionálást is alkalmaznod rá.
2. Vízszintes vonalak a nyakon
A menopauza után a nők szervezetében kevesebb ösztrogén termelődik, mint amennyire a csontoknak a szilárdságuk megőrzéséhez szükségük van. A mély ráncok jelezhetik, hogy a csontok törékenyebbé váltak, azaz jóval magasabb lesz a csonttörés esélye. Kalciummal és D-vitaminnal elkerülheted a csontritkulást.
A nyak bőrén megjelenő változások arra is figyelmeztetnek, hogy ellenőriztesd a pajzsmirigyedet. Ha az állapota rosszabbodik, és kezeletlenül marad, az megmutatkozhat a nyakon. A bőr hámlása is figyelmeztet erre.
3. Hólyagok az ajkakon és a nyelven
A szájban kialakuló fekélyek leggyakoribb oka a dohányzás, az allergia, a gyulladás vagy az, ha véletlenül ráharaptál a szádra vagy a nyelvedre. Ha ezek egyike sem áll fenn, akkor valószínű, hogy B12-vitamin-, vas- vagy folsavhiány van a szervezetedben. A tápanyaghiány nem egyik napról a másikra alakul ki, de idővel súlyossá válhat.
A fáradtság, a szédülés, a szabálytalan szívritmus és az izomgyengeség figyelmeztető jelei ennek. Ha ezeket tapasztalod, ideje változtatni az étrendeden, és elkezdeni étrendkiegészítőket szedni.
4. Rétegekben leváló köröm, hámló körömágy, fehér pöttyök a körmön
A rétegekben leváló köröm és a hámló körömágy mögött leggyakrabban meghúzódó ok a dehidratáció és a vashiány. Ha a vashiányt nem kezelik időben, vérszegénységgé fajulhat, ami egyéb problémákat okoz. Alulműködő pajzsmirigy, tüdőbetegség és vesebetegség is állhat a háttérben. Fogyassz elegendő vasat, és hidratáld a körmeidet.
Ha fehér pöttyöket veszel észre a körmeiden, annak 4 oka is lehet: gombás fertőzés, allergia, sérülés vagy ásványianyag-hiány. Ez utóbbira különösen érdemes odafigyelni. A cink és a kalcium a leggyakrabban hiányzó ásványi anyagok, mennyiségüket a szervezetedben vérvizsgálattal derítheted ki.
5. Repedezett sarkak
Okozhatja bőrszárazság, hideg idő és több órás állás. De jóval komolyabb problémák is állhatnak a hátterében, mint például ekcéma, pajzsmirigy-alulműködés vagy cukorbetegség. Áztasd a lábaidat 20 percre szappanos vízbe, majd habkővel dörzsöld át a bőröd. Ezután sűrű hidratáló krémmel kend be, amely tartalmaz tejsavat, jojobaolajat vagy sheavajat.
Ha nem javul a sarkaid állapota, fordulj orvoshoz. Ő felírhat erősebb hidratáló krémet. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a sarkaid állapotát, és megfelelő támasztást nyújtó cipőről is gondoskodj.
6. Pirosság az orr körül, az orcákon és a homlokon
A rosacea az első számú oka annak, hogy az arc ezen részein bőrpír jelentkezik. Ez a probléma csak az Egyesült Államokban 14 millió embert érint. A 30 feletti, világos bőrszínű emberek hajlamosabbak rá, gyerekeknél igen ritka esetben jelentkezik. Leggyakoribb tünetei az állandó bőrpír, a dudorok megjelenése és a hajszálerek láthatóvá válása. Kevésbé gyakori tünetei a szemirritáció és a bőr megvastagodása.
A rosaceát általában helyileg alkalmazható készítményekkel, illetve gyógyszerek szedésével orvosolják. Súlyosabb esetekben lézeres eljárással távolítják el a láthatóvá vált hajszálereket.
7. Táskás, feldagadt szemek
Ha nincs fertőzésed és nem vagy allergiás sem, mégis puffadtak a szemeid, akkor szinte biztos, hogy túl sok sót eszel. Ez visszatartja a vizet a testben, ettől alakulnak ki a szem alatti táskák. Csökkentened kell a sófogyasztást, illetve lehet, hogy növelned kell a kálium mennyiségét az étrendedben. A puffadt szemeket okozhatja kialvatlanság, dohányzás, a könnycsatorna elzáródása és Graves-Basedow-kór is.
Ha a szemeid például a kialvatlanságtól duzzadtak fel, alkalmazz hideg borogatást, akár teafilterrel, de az arcmasszázs is sokat segíthet. Ha a puffadás nem tűnik el, keresd fel az orvost.