Testünk egy bonyolult rendszer, melyben minden összefügg egymással. Mikor valami nem úgy működik, ahogyan kellene, jeleket küld testünk más részein keresztül. Ha felismerjük és értelmezzük ezeket a jeleket, megoldhatjuk a mélyebben rejlő problémákat, és egyensúlyt teremthetünk.
1. Alacsony porozitású haj
Hogy ellenőrizd, hajad magas porozitású-e, fogj néhány száraz hajszálat, és tedd bele egy pohár vízbe. Ha a hajszálak gyorsan lemerülnek a pohár aljára, a hajad magas porozitású. Ez azt jelenti, hogy gyorsan magába szívja a vizet és a hajápolókat, gyorsan szárad, de gyakran száraz és kócolódik.
A magas porozitású hajra olyan nehezebb összetevőket használj, mint az olajok és a vajak, melyek a hajszálba zárják a nedvességet. Hetente érdemes mélykondicionáló kezelést alkalmazni, ami szintén segíti a haj hidratálását és fokozza a kezelhetőségét.
2. Vízszintes vonalak a nyakon
A posztmenopauza időszakában kevesebb ösztrogén termelődik, melyre a csontoknak nagy szükségük van. A gyengülő csontok egyik meglepő jele a nyakon látható, mélyebb ráncok, vonalak formájában. Ez mutatja, hogy a csontjaink törékenyebbé váltak. A csontritkulás megelőzéséhez kalciumra és D-vitaminra van szükség.
A nyakon lévő vonalak pajzsmirigy-alulműködésre is utalhatnak. Ha nem kezelik, a pajzsmirigy állapotának romlása a nyakon jelentkező változásokon, például ráncokon és hámló bőrön keresztül nyilvánulhat meg. Ha figyelünk a jelekre és orvoshoz fordulunk, idejében orvosolhatjuk a problémát.
3. Fekélyek a szájban és a nyelven
A leggyakoribb oka ezeknek a hólyagoknak a dohányzás, allergia, véletlen ráharapás a nyelvre vagy gyulladás. Ha ezek közül egyik sem áll fenn, akkor a B12-vitamin, a vas vagy a folsav hiánya állhat a háttérben. Ez hosszú idő alatt alakul ki, gyakran fokozatosan.
Ezeknek a tápanyaghiányoknak egyéb tünetei is vannak, mint a fáradtság, szédülés, szabálytalan szívritmus, izomgyengeség. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, érdemes változtatni az étrendeden, valamint étrendkiegészítőket fogyasztani az egyensúly helyreállításához.
4. Hámló köröm és kutikula, fehér pöttyök a körmön
A köröm és a kutikula hámlását gyakran vashiány vagy dehidratáltság okozza. Ha nem foglalkozunk vele, a vashiányból idővel anémia lehet, ami komoly problémákat okozhat, például mellkasi fájdalmat. Az egészségtelen körmök oka lehet pajzsmirigy-alulműködés, tüdőbetegség vagy veseprobléma is. A vasbevitel növelésével és a körmök hidratálásával tehetünk az egészségesebb körmökért.
A fehér pöttyök a körmön allergiára, gombás fertőzésre, sérülésre vagy ásványi anyagok hiányára utalhatnak. Ez utóbbi különös figyelmet igényel, gyakran a cink vagy a kalcium szintje nem elegendő ilyenkor. Egy vérvizsgálattal ez könnyen megállapítható.
5. Repedezett sarkak
Bőrszárazság, hideg idő vagy a folyamatos állás lehet a kiváltója. De okozhatja komolyabb probléma is, mint például ekcéma, pajzsmirigy-alulműködés vagy cukorbetegség is. Áztasd a lábadat szappanos vízbe 20 percig, habkővel finoman dörzsöld át, és használj rá sűrű hidratálót, ami tejsavat, jojobaolajat vagy shea vajat tartalmaz.
Ha az otthoni kezelések nem hoznak eredményt, érdemes orvoshoz fordulni. Ő speciális kezeléseket javasolhat, erősebb hidratálókat vagy egyéb készítményeket. A repedezett sarkakkal célszerű mindennap foglalkozni, alaposan megmosni, hidratálni és megfelelő támasztást biztosító cipőt viselni.
6. Bőrpír az orr körül, az arcon és a homlokon
A rosacea a legfőbb kiváltó oka a különböző területeken fellépő bőrpírnak. Az Egyesült Államokban ez a probléma 14 millió embert érint. Általában 30 éves kor után jelentkezik, többnyire a fehér bőrön, gyerekeknél ritkán fordul elő. A legfőbb jelei az állandó bőrpír, apró dudorok, kiütések, látható erek. Kevésbé gyakori tünetei a szemirritáció, a bőr megvastagodása és a duzzadás.
A rosacea kezelése helyileg és szájon át szedhető gyógyszerekkel történik. Súlyosabb esetekben lézeres kezelést alkalmaznak, amivel csökkentik vagy eltávolítják a látható ereket, ezzel javítják a bőr megjelenését.
7. Duzzadt, táskás szemek
Ha nem vagy allergiás, a szemeid mégis duzzadtak, annak általában a túlzott sófogyasztás áll a hátterében. A túl sok só hatására a szervezet visszatartja a vizet, ez puffadáshoz vezet a szemek környékén is. Csökkentsd a sóbevitelt és növeld a káliumfogyasztást. A duzzadt szemek hátterében a Graves-kór is állhat, valamint a könnycsatorna elzáródása, a dohányzás és a kialvatlanság.
Ha sikerült beazonosítani a probléma gyökerét, a kezelést elkezdheted olyan egyszerű módszerekkel, mint a hideg borogatás, teafilter felhelyezése vagy arcmasszázs. Ha minden erőfeszítés ellenére a szemek duzzadása továbbra is fennáll, fordulj orvoshoz a további kezelések érdekében.
Mindig figyelj ezekre a jelekre, és hallgass a testedre, hogy mit üzen neked. Minél gyorsabban cselekszel, annál hatékonyabban állíthatod helyre szervezeted egyensúlyát.