Valószínűleg fel sem merül egy fogyókúrázóban, hogy többet kellene ennie. Pedig a túl nagy kalória spórolás útjában is állhat a fogyásnak. Ha nem veszünk magunkhoz kellő mennyiségű kalóriát, visszájára fordulnak a dolgok, hiszen a testnek kalóriára van szüksége ahhoz, hogy zsírt tudjon égetni.
Az étel és a benne lévő kalória mozgatja az anyagcserét, a fogyás csak így lehetséges. Ha eleget eszünk, a testünk az elfogyasztott ételt elsősorban energiaforrásként használja fel, csak ezután alakítja át zsírrá, hogy energiatartalékot képezzen. Ha megvonjuk a kalóriákat, testünk éhező üzemmódba kapcsol, elkezdi lebontani a sovány izomzatot, hogy energiatartalékot képezzen. Ekkor lassul az anyagcsere, a fogyás pedig nehézkessé válik.
A kalória szükségeletet rengeteg tényező befolyásolja: az életkor, a nem, az aktivitási szint. De általánosságban egy nőnek napi 1200-1500 kalóriát ajánlott magához vennie. Ha ez alatt marad a kalóriabevitel, a test alapvető folyamatai kerülnek veszélybe. Nem vagy benne biztos, hogy fogyasztasz-e elegendő kalóriát? Ha az alábbi jelek valamelyikét tapasztalod magadon, nagy az esélye, hogy többet kellene enned!
1. Folyton az evésre gondolsz
Ha a legváratlanabb pillanatokban is ételek képei lebegnek a szemed előtt és koncentrálni sem tudsz másra, valószínűleg keveset ettél. Étkezések között egészséges rágcsálnivalókkal gondoskodj arról, hogy ez ne fordulhasson elő! Hogy elkerüld a túlevést és az éhséget is, válassz fehérjében és rostokban gazdag ételeket. Egyél túrót vagy olajos magvakat, egy darab gyümölcsöt, aminek tápanyagértéke is van.
2. Kihagyod az étkezéseket
Hogy átugrod a reggelit és éhezteted magad ebédig, nem éppen a kulcs a fogyáshoz. Persze, figyelned kell a kalóriákra, de ha túl kevés kalóriát viszel be, folyamatosan úgy fogod érezni, hogy megfosztod magad valamitől, így pedig könnyen előfordulhat, hogy fel is adod a diétádat. Ha olyan étrendet követsz, ami csak három étkezést enged meg naponta, elkerülhetetlenül sóvárogni fogsz. Hogy elérd a kitűzött céljaidat a fogyásban, három étkezést és két étkezés között egészséges nassolást tégy rendszeressé! Sovány húsokat, egészséges zsírokat, teljes értékű gabonákat fogyassz!
3. Kimarad a menstruációd
Ha egészséges ütemben fogysz, az nem viseli meg a szervezetedet és nem érinti semmilyen módon a menstruációs ciklust sem. Ám ha nem fogyasztasz elegendő kalóriát, a ciklusod kimaradhat vagy szabálytalanná válhat. Előfordulhat, hogy a testnek nem áll rendelkezésére elég zsír ahhoz, hogy nemi hormonokat állítson elő, így a menstruáció elmarad.
4. Szörnyű fejfájásaid vannak
Az agynak szüksége van a vérben található glükózra. A glükóz pedig az elfogyasztott szénhidrátokból származik. Ha túlzottan visszafogod a kalóriákat és a szénhidrátokat, az agy ki fog éhezni az energiára. Ilyenkor szédülünk, fejfájásunk van, ez mind azt mutatja, hogy nem ettünk eleget és a vércukorszint nagyon lezuhant. Fogyassz több kalóriát és szénhidrátot, hogy elkerüld a fejfájást és gyorsabban fogyj!
5. Ha edzés után aludnod kell
Ha az edzésed után úgy érzed, azonnal be kell dőlnöd az ágyba, szintén egy jel arra nézve, hogy túl kevés kalóriát fogyasztottál. Ha nem gondoskodsz energiáról, az edzés nagyon kimeríti a testedet. Csak egy dolog ilyenkor a fizikai fáradtság, de ha rendszeresen előfordul, teljesen elveszítheted a motivációdat a rendszeres testmozgásra.
6. Folyton feszült vagy
A legtöbben, amikor éhesek, hajlamosak ingerültebben reagálni. Ugyanez történik, ha kevés kalóriát fogyasztunk. Ha fogyni próbálsz, úgy tedd, hogy a hangulatod ne változzon meg. Ha ez negatív irányban mégis megtörténik, biztos, hogy valamit rosszul csinálsz!
7. Sosem laksz jól
Ha csak egy kevés salátát engedélyezel magadnak ebédre, nem fogsz jóllakni és vágyakozol majd más ételek után. De ha a saláta mellé fehérje forrásokat, teljes értékű gabonákat, egészséges zsírokat is pakolsz a tányérra, kevésbé fogod kívánni a desszertet. A megfelelő adagok kimérése sem arról szól, hogy kis adagokat egyél. Sokkal inkább arról, hogy sokat egyél egészséges ételekből.