A dohányzás káros hatásait mindannyian ismerjük, és hogy a szörnyű következményeket elkerüljük, természetesen a legjobb letenni a cigarettát. Ugyanakkor vannak olyan ételek, melyekkel javíthatjuk a tüdő állapotát, elősegíthetjük a regenerálódását. Természetesen, ezekkel nem feltétlenül tudjuk megelőzni a dohányzás miatt kialakuló betegségeket, de csökkenthetjük a rák esélyét.

A következő élelmiszerek nem tüntetik el ugyan az összes kátrányt és nikotint a tüdőből, de összetevőik csökkentik ezen káros anyagok negatív hatásait, ezzel együtt a dohányzásból adódó betegségek kockázatát is.

Narancs

Minden citrusféle, de főleg a narancs nagyon jó hatással van a tüdőre. Nagy mennyiségben tartalmaz B6-vitamint és vasat, melyek segítik a tüdőt a jobb működésben. Ezek a hatóanyagok hozzájárulnak, hogy a tüdő több oxigént tudjon szállítani a véráramba. A sok narancs és citrusféle fogyasztása különösen jellemző a mediterrán étrendre, ez pedig összefüggésbe hozható azzal, hogy az ott élők körében jóval kisebb a mell-, a hasnyálmirigy- és a tüdőrák előfordulási aránya.

Hagyma

A hagyma nem csak fűszer-, de gyógynövény is. Légúti problémákra régóta használják, mivel kénes összetevői kitisztítják a tüdőt. Éppen ezért alkalmas a köhögés és az asztma kezelésére is. Erős hatóanyagai feloldják a nyákot és segítik a távozását, így a tüdő fokozottabb működésre lesz képes.

Áfonyalé

Tanulmányok szerint az áfonyalé lelassítja egyes ráktípusok terjedését. Benne olyan anyagok találhatók, melyek jót tesznek a tüdőnek, alkalmasak az influenza és számos más, a tüdőt érintő betegség kezelésére. Mivel kitűnő antioxidáns, a sejtkárosodással szembeni védelmet is növeli.

Gyömbér

Az intenzív ízű gyömbér sokféle vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, mint a kálium, a magnézium, a cink vagy a béta-karotin. Légzőszervi problémákon is képes segíteni, asztma ellen az egyik leghatékonyabb gyógynövény. Kivonatáról úgy tartják, a tüdőrákos sejteket is elpusztítja.

Gránátalma

Sok olyan alkotóelem található benne, ami támogatja a tüdő egészségét. Az egyik ilyen az ellagsav, ami antioxidáns hatásával semlegesíti a szabadgyököket, ezzel pedig sokféle ráktípus kialakulásának esélyét is csökkenti. A gránátalma kivonat vizsgálatok során bizonyította, hogy a mell- és tüdőrákos sejtek vérellátását is korlátozni tudja, akár sejtpusztulást is előidézhet.

Erős paprika

A paprikák jelentős része tartalmaz kapszaicint. Minél csípősebb a paprika, annál több található benne ebből az összetevőből. A kapszaicin segíti a nyák távozását, így gyakorol pozitív hatást a tüdőre. Még a kevésbé csípős paprikafajták is hasznosak a tüdő számára, mégpedig magas C-vitamin és karotinoid tartalmuk miatt, melyekről kimutatták, hogy csökkentik a tüdőrák esélyét.

Fokhagyma

Akárcsak a hagyma, a fokhagyma is igen fontos gyógynövény a légzőszervrendszer számára. Egy vizsgálat eredménye szerint az, aki legalább hetente kétszer eszik nyers fokhagymát, több mint 40%-kal csökkentheti a tüdőrák kockázatát. Ez a kénes összetevőinek köszönhet, melyek közvetlenül a tüdőnél fejtik ki hatásaikat. A nyers fokhagyma jóval hatékonyabban működik, mintha kivonat vagy kapszula formájában szednéd.

Alma

Az egészségesen működő tüdőnek sokféle tápanyagra van szüksége. Ezek pedig megtalálhatók az almában. Egy kutatás kimutatta, hogy heti 5 alma elfogyasztása nagyban javítja a tüdő funkciókat. Az alma jelentősen lelassítja a tüdő állapotának romlását, amit a dohányzás mellett a légszennyezettség és már káros környezeti hatások is előidézhetnek.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét