A szuperélelmiszer kifejezést először a banánra használták a 20. század elején. Napjainkban azonban már számos élelmiszert neveznek így, ha jó hatást gyakorol az egészségünkre, sok benne a tápanyag és kevés a kalória. Bár a szuperélelmiszereknek sok előnye van, túl sokat enni belőlük éppen olyan veszélyes, mintha gyorsételeket fogyasztanánk.
Ebben az esetben is fontos a mértékletesség és az arany középút.

1. A brokkoli irritálhatja a beleket.

Egy bögre brokkoliban csak 31 kalória, 6 gramm szénhidrát és 0,3 gramm zsír van. Gazdag rostokban, fehérjében, C-vitaminban, káliumban, valamint más ásványi anyagokban és vitaminokban. De tanulmányok szerint a túl sok brokkoli – más keresztesvirágú zöldségekhez hasonlóan – bélirritációt és túlzott gázképződést okozhat.

Ezeknek a zöldségféléknek a túlzott fogyasztása különösen ártalmas azokra nézve, akik szív- vagy vérhígító gyógyszereket szednek, hiszen sok bennük a K-vitamin.

2. A lazac vérhígító hatású.

A lazac kiváló forrása a sovány fehérjéknek és a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavaknak. Egy 8 dekagrammos adaggal egy felnőtt napi fehérjeszükségletének 30%-át fedezni lehet. Az egészséges életmódot folytatók étrendjéből nem hiányozhat a lazac, az omega-3 zsírsavakkal mégis vigyázni kell, mivel hatással lehetnek a vérlemezkék számára és hígíthatják a vért. Tanulmányok szerint aki túl sok halat eszik, köztük lazacot is, annak a vérében a higany szintje is magasabb lesz.

A vadlazaccal összehasonlítva a tenyésztett lazacok közel kétszer olyan zsírosak és dupla annyi kalóriát tartalmaznak. Friss kutatások szerint a tenyésztett lazacok akár elhízást is okozhatnak, nem beszélve arról, hogy a húsukban sok vegyi anyag is megtalálható.

3. A fahéj igazi méreg lehet.

A fahéjat is a szuperélelmiszerek közt tartják számon magas antioxidáns tartalma és gyógyhatásai miatt. Képes csökkenteni a vércukorszintet, a gyulladásokat, megelőzni a szívbetegségeket.

De minden előnye ellenére sem szabad többet enni belőle napi egy teáskanálnál. Kutatások szerint a túl sok fahéj méregként hat a testünkre a benne lévő kumarin miatt. A kumarin különösen veszélyes azok számára, akiknek májbetegségük van, de önmagában is képes májkárosodást okozni.

Fontos figyelembe venni, hogy a fahéjnak különböző fajtái vannak, amelyeknek eltérő a kumarintartalma:

  • Kasszia fahéj (+1%): hagyományos fahéj, amit leggyakrabban használunk;
  • Ceyloni fahéj (0,04% kumarin): eredeti vagy mexikói fahéj néven is emlegetik;
  • Batáviai fahéj (4% kumarin): a kasszia fahéj egyik fajtája, Észak-Amerikában a legnépszerűbb;
  • Saigoni fahéj: (8% kumarin): más fahéjakhoz képest erősebb és édesebb.

4. Az avokádó zsírlerakódást okozhat.

Az avokádó az elmúlt években az egész világon az egyik legkedveltebb szuperélelmiszer lett. Egy adagja fedezi egy felnőtt napi K-vitamin-szükségletének negyedét, a folsavszükséglet ötödét és az E-vitamin-szükséglet tizedét. A zsíros gyümölcsben sok omega-3 zsírsav és rost is van. De ha túl sokat eszel belőle, az gyulladást, puffadást és gyomorpanaszokat okozhat.

Mivel magas a zsírtartalma, a benne lévő kalóriák száma is magas. Ez pedig súlygyarapodást, hízást okoz. Ha mindennap szeretnél avokádót fogyasztani, ne menj napi 50 gramm fölé. Ez egy avokádónak körülbelül az egyharmada.

5. A hummusztól elhízhatsz.

A Közel-Kelet mártogatósa, ami csicseriborsóból, szezámpasztából, citromból, fokhagymából és olívaolajból készül. Önmagában minden összetevője egészséges, de együtt igazi szuperélelmiszert alkotnak. A hummusz nemcsak a vegánok kedvence, de glutén- és laktózmentes is. Az emésztőrendszer állapotának javítását és a vércukorszint szabályozását is előnyei közé sorolják.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a hummusz előnyei csak a házilag készült változatra nézve igazak. A boltban kapható hummuszok egyáltalán nem ilyen egészségesek, hiszen olyan összetevőket is tartalmaznak, mint az extra zsiradék, a rengeteg só és a tartósítószerek. Hasonlóan más bolti készítményekhez, elhízást és betegségeket okozhatnak, ezért a legjobb, ha magad készíted el.

6. A kombucha fokozza a savtermelést.

A kombucha fermentált, édes tea magas antioxidáns-tartalommal és sok probiotikummal. Az 1990-es években vált népszerűvé, de Kínában már i.e. 220-ban is fogyasztották. A kombuchát ma az egyik legjobb méregtelenítő szuperélelmiszernek tartják. Azok számára azonban nem ajánlott, akiknek gyengén működik az immunrendszerük, mert különféle baktériumok és élesztőgombák találhatók benne, mivel nyersen, pasztörizálatlan formában fogyasztják.

A túl sok kombucha gyomorbántalmakat okozhat, fokozza a gyomorsav termelődését. Mivel sok benne a cukor is, a legjobb mértékletesen, kis adagokban fogyasztani, hogy ne ugorjon meg tőle hirtelen a vércukorszint és ne okozzon elhízást.

7. A tonhal hatással van a motoros képességekre.

A tonhal sovány fehérjében gazdag, tartalmaz omega-3 zsírsavakat és B12-vitamint is. Jót tesz a szívnek, a szemnek, az immunrendszernek, és csökkenti a vérnyomást. A lazachoz és más halakhoz hasonlóan azonban higanyt tartalmaz, ami nagy mennyiségben mérgező. A higanymérgezés tünetei a memória és a látás romlása, a remegés és a zsibbadás.

A friss tonhal és a konzerv is sok fehérjét és kevés zsírt tartalmaz. Azonban a hosszúúszójú tonhalnak igen magas a higanytartalma a többi fajtához képest.

8. A zöld tea fájdalmat okozhat.

Az egyik legegészségesebb italnak tartják, mégpedig a magas antioxidáns-tartalma miatt. Ennek tulajdonítják előnyeit, a rák és a szívbetegségek kockázatának csökkentését, a zsírégetést és az agyműködés javítását. Bár valóban sok pozitív hatása van, ha túl sokat iszunk belőle, mellékhatásai lehetnek, elsősorban a magas koffeintartalma miatt.

A túl sok koffein álmatlanságot, fejfájást, erős szívdobogást és gyomorégést okoz. Azoknál, akik nem bírják a koffeines italokat, a zöld tea emésztési zavarokat is előidézhet. A szakértők szerint napi 3-5 csésze zöld tea már több mint elég egy átlagos felnőtt számára.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét