Amint a hőmérséklet csökken, a bőrnek új kihívásokkal kell szembenéznie, kezdve a szárazságtól, át a bőrpíron, egészen a fokozott érzékenységig. Hogy a bőröd ilyenkor is egészséges és ragyogó maradjon, a bőrgyógyászok 8 tippel segítenek.
1. Cseréld le a szérumot hidratáló krémre.
Dr. Alia Ahmed szerint a bőrünk az évszakokkal együtt változik, ezért jó ötlet, ha az időjárás változásaival együtt módosítjuk bőrápolási rutinunkat is. Egy egyszerű változtatást javasol: ha nyáron bevált egy szérum, amely olyan összetevőket tartalmaz, mint a C-vitamin vagy a hialuronsav, akkor ősszel és télen ugyanezeket az összetevőket inkább hidratáló krém formájában használd. A szérumok könnyűek, és előfordulhat, hogy nem biztosítanak elég nedvességet, amikor szárazabbá válik a levegő.
Ha reggelente használod a C-vitamint, keress sűrűbb állagú hidratáló krémet. Ezzel megóvhatod a bőrödet az olyan környezeti ártalmaktól, mint például a légszennyezettség. Ezután mindig használj fényvédőt, hogy még több hidratálást és védelmet biztosíts a bőrödnek.
Egy másik lehetőség, hogy továbbra is a megszokott szérumodat használod, de hidratáló fényvédővel együtt. Ez akkor lehet jó megoldás, ha a bőröd a túl sok réteg kozmetikumtól hajlamos zsírossá vagy pattanásossá válni.
2. Két titkos összetevő van.
Dr. Ahmed megjegyzi, hogy sok páciense szerint a hialuronsav a legjobb összetevő a bőr védelmére a hidegebb őszi időjárásban, mivel hidratál és megköti a nedvességet. Elmagyarázza azonban, hogy bőrünk természetes módon tartalmaz hialuronsavat. Amikor a hőmérséklet csökken, azt ajánlja, hogy a rutinhoz adjunk egy niacinamidot (B3-vitamin) tartalmazó hidratálót. A niacinamid segít kordában tartani a felesleges zsírt és csökkenti a vízveszteséget, ami megelőzi a szárazságot és az irritációt.
A ceramidok, amelyek olyan zsírok, amelyek segítenek erősen tartani a bőrgátat, szintén hasznosak, ha a bőr kipirosodik vagy hámlik. A niacinamidot és a ceramidokat kombináló termék használata különösen előnyös lehet ezekben az esetekben.
3. Használj másik arctisztítót, ami hatékonyabb hideg időben.
Dr. Ahmed nem rajong a habzó arctisztítókért, mert a habzó összetevők gyakran eltávolítják a bőr természetes olajainak egy részét. Helyette krémes arctisztítót javasol, hogy elkerülje a bőr kiszáradását. Ha kevés pénzből gazdálkodsz, azt javasolja, hogy a habzó arctisztítót keverd össze egy kis hidratálóval, hogy csökkentsd a feszítő, száraz érzést.
Ha már nem használod az aktuális arctisztítód, próbáld ki a hidratálást hialuronsavval. Ezek gyengédek, táplálóak, és még mindig jól eltávolítják a sminket és a naptejet.
Vannak, akik úgy vélik, hogy a reggeli arctisztításra nincs szükség, mivel az jobban kiszáríthatja a bőrt, és csak vízzel mosakodnak a hidegebb hónapokban, vagy csak este, smink viselése után tisztíttatják meg a bőrüket. Dr. Ahmed nem ért ezzel egyet, szerinte azért fontos a tisztítás, hogy a szérumok és hidratáló krémek megfelelően felszívódhassanak. Reggel is érdemes tisztítani, mivel az izzadság, a szennyeződések és a kosz felhalmozódhat a bőrön az éjszaka folyamán. Egy gyengéd, krémes tisztítószer segít anélkül, hogy lecsupaszítaná a bőrt.
4. A retinolt este és ne reggel használd.
Az olyan összetevők, mint a retinol, melyek segítik az új bőrsejtek képződését és csökkenti a hiperpigmentációt, a finom vonalakat és a pattanásokat, valamint a hámlasztók, mint a glikolsav, a szalicilsav, tejsav kárt tehetnek a bőrben, ha túl nagy mennyiségben használjuk őket.
Ősszel és télen, különösen ha érzékeny a bőre, Dr. Ahmed azt javasolja, hogy 30 perccel az ilyen hatóanyagokat tartalmazó termékek használata előtt alkalmazzon egy egyszerű, hidratálókrémet. Ez egy vékony védőréteget hoz létre, amely segít csökkenteni az irritációt, miközben lehetővé teszi a termékek hatékony működését.
Kerülje a retinol reggeli alkalmazását, mivel növeli a bőr napérzékenységét. És ne felejtsen el fényvédőt használni, mivel ez elengedhetetlen a bőrének a napkárosodástól való megóvásához, különösen, ha retinolt használ.
5. Használj antioxidánsokat.
Az antioxidánsok védik a bőrt az olyan külső tényezőktől, mint a légszennyezés, ami különösen intenzív lehet a hideg hónapokban.
Keress olyan hidratálót, ami C-vitamint, E-vitamint vagy ferulsavat tartalmaz. Ezek óvják a bőrt a károsodástól, és megőrzik az egészségét.
6. Gyakrabban cseréld a párnahuzatot.
Dr. Ahmed nemcsak a következetes tisztítási rutint ajánlja, hanem azt is, hogy két-háromnaponta cseréld le a párnahuzatot, és rendszeresen mosd meg az arcodat vagy a fürdőlepedőt.
Ez segít fenntartani az egészséges bőrgátat. A legjobb, ha elkerüljük, hogy az érzékeny őszi és téli bőrünkön pattanásokkal kelljen foglalkoznunk, mivel az olyan gyakori kezelések, mint a szalicilsav és a benzoil-peroxid tovább irritálhatják és kiszáríthatják a bőrünket.
7. Kerüld az illatos kozmetikumokat.
Akik érzékeny vagy reaktív bőrrel rendelkeznek, azoknál az illatanyagok és az illóolajok irritációt okozhatnak. Ha télen a bőröd jól viseli az illatos készítményeket, akkor továbbra is használhatod őket.
De ha érzékenyebb a bőröd és hajlamosabb az irritációra, akkor még az olyan illatosított termékek, mint az arclemosók, amiket alaposan leöblítesz, is okozhatnak irritációt.
8. Lépésenként csökkentsd az összetevők arányát.
Télen fokozatosan csökkentsd a hatóanyagok arányát a bőrápolási rutinodban, hogy a hatásuk megmaradjon, de kevésbé irritálják a bőrt.
Például ha 5-7%-os glikolsavat használsz, válts olyan termékre, ami ezt a hatóanyagot kisebb arányban tartalmazza. Ugyanez érvényes a retinolra, ami tovább ronthatja a száraz, irritált bőr állapotát a hideg időben.