A testünk egy gép, ami folyamatosan üzeneteket és jeleket küld, melyekről sokszor tudomást sem veszünk. A kommunikációnak ez a tudatalatti formája sokat elárulhat a körülöttünk lévőknek a gondolatainkról, érzéseinkről. Ha legközelebb beszélgetsz valakivel, ne feledd: a tested beszél, még akkor is, ha egyetlen szót sem szólsz. Rólad vajon mit mond?
1. Bőrreakciók
Elpirulás, izzadás, libabőr – ezek a bőr olyan önkéntelen reakciói, melyek gyorsan árulkodnak az érzéseinkről. Az elpirulás annak a jele, hogy zavarba jöttél, az izzadást a stressz, idegesség idézheti elő. A libabőr pedig más intenzív érzelmekről árulkodik: a félelemtől a nosztalgián át a boldogságig sokféle érzésnek jele lehet.
2. Légzés ritmusa
A légzés ritmusára is hatással vannak az érzelmek. Gyors és rövid lélegzeteket veszel, mikor szorongsz, lassú és mély lélegzetet, ha nyugodt vagy. Ezekből a belső reakciókból mások is leszűrhetik az érzelmi állapotodat. Ha tudatosan szabályozod a légzésedet, nem csak az érzelmeidet befolyásolhatod, de azt is, hogy mások mit tudjanak meg róluk.
3. Vállfeszülés
A vállaid maguktól befeszülnek, ha ideges vagy stresszes vagy. Lehet, hogy észre sem veszed, de mások egyből leszűrik, hogy aggódsz vagy kényelmetlenül érzed magad. A vállaid rendszeres ellazítása segíthet nyugodt benyomást keltened.
4. Állkapocs összeszorítása
Lehet, hogy észre sem veszed, hogy csinálod, miközben a stressz, a szorongás, a frusztráció jeleit közvetíted így mások felé. Ha az arcod nyugodtnak is tűnik, ez a szokás elárulja a rejtett érzéseidet, melyek többfélék lehetnek. Talán nem vagy elég magabiztos, talán egy kérdés gyötör, kételyeid vannak, hazudsz vagy lebuktál, hogy valami rosszat tettél.
5. Vállrándítás
Ha vonogatod a vállaidat, az a bizonytalanság, illetve az elköteleződés hiányának a jele. A szakértők szerint olyan embereknek szokása ez, akik gyakran érzik magukat bizonytalannak a saját mondataikkal és tetteikkel kapcsolatban. Ez az önkéntelen testbeszéd gyakran társul szóbeli védekezéshez, mint a “gondolom” vagy “talán”, és mindenképp kétségeket hagy maga után. Egyes esetekben tiszteletlenségnek is tekinthető, hiszen arra utal, hogy nem igazán érdekel az, amit a másik ember mond vagy kérdez.
6. Nyelés
A gyakori nyelés, főleg stresszes helyzetekben, a szorongásra adott önkéntelen reakciója az idegeknek. Ez az “üss vagy fuss” reakció annak a következménye, hogy a stressz hatására csökken a nyáltermelődés, és a száj kiszárad. A nyeléssel ezt kompenzáljuk. Kiderült, hogy a szónokok és előadók gyakran küzdenek ezzel, ez a teljesítményszorongás egyik legfőbb mutatója.
7. Kitágult orrlyukak
Az orrlyukak kitágulása egy ősi, tudatalatti válasz az olyan erős érzelmekre, mint a düh, a félelem vagy az izgalom. Ez a reakció, amely a szervezet cselekvésre való felkészüléséhez kapcsolódik, növeli a légáramlást, és felkészíti a testet a harcra vagy menekülésre. Ezt a reakciót őseinktől örököltük, akik a fokozott légzési hatékonysággal menekültek a ragadozók elől, vagy vették fel a harcot.
8. Testsúly áthelyezése
A testsúly áthelyezése egyik lábról a másikra elárulhatja, hogyan is érzed magad az adott helyzetben. Ha gyakran csinálod, az idegességről, türelmetlenségről árulkodik, arról, hogy jobban szeretnél máshol lenni. Megmutatja, milyen belső küzdelmet vívsz, hogy nyugodtnak látszódj. A nyilvánosság előtt szereplők gyakran tanulják, hogyan vegyék át a kontrollt az ilyen mozdulatok felett, hogy higgadtságot sugározzanak.
9. Testtartás
Ahogy állsz, az nyitottságot és dominanciát közvetíthet. Ha kissé előre dőlsz, az a magabiztosság és annak jele lehet, hogy jobban szeretnél kapcsolódni, befogadnál másokat a saját privát teredbe. Ezzel szemben, ha kissé hátradőlsz, akkor védekezel, kényelmetlenül érzed magad, bizalmatlan vagy.
Ezek az apró jelek rávilágítanak arra, hogy a testünk és az elménk milyen szorosan kapcsolódnak egymáshoz, hogy amit belül érzünk, annak milyen nagy része látható a külvilág számára is. Ha jobban tudatában vagyunk ezeknek a mozdulatoknak, jobban irányíthatjuk, milyen benyomást keltünk magunkról, és jobban megismerhetjük mások kimondatlan érzéseit is.