Különlegesen szoros kapcsolat alakul ki azzal a valakivel, akit felveszel a gyermeked mellé. Egy dada a család részévé válik, de mégsem lesz egészen családtag. Finom határvonal húzódik a személyes és szakmai dolgok között, a meleg fogadtatás és a határok betartása között. Ha működik, az igazi ajándék. De ha megroppan ez a törékeny kapcsolat, azt súlyos árulásnak érezhetjük, ahogyan azt a következő történet is mutatja.
Üzenet a dadustól.
“Azt hittem, a bébiszitterünk szeret nekünk dolgozni, míg véletlenül el nem küldött nekem egy üzenetet: ‘Ha meg kell hallgatnom még egy történetet tőle, sikítani fogok.’ Megdöbbentem. Az üzenetet nyilvánvalóan másvalakinek szánta.
Akár ki is rúghattam volna. Helyette viszont inkább válaszoltam neki: ‘Azt hiszem, ezt az üzenetet nem nekem szántad :)’ Nem írt vissza azonnal.”
A dada árulása éppen a nagy utazás előtt történt.
“Másnap úgy jelent meg, mintha mi sem történt volna – túlságosan is vidám volt, mintha el akarná felejteni az egészet. Hagytam, hadd pácolódjon egy kicsit, miközben kieszeltem egy tervet.
Az igazság az, hogy épp egy meglepetés utat terveztünk a gyerekeknek Disneylandbe. Megígértem neki, hogy velünk tarthat, minden költséget mi állunk.”
Egyetlen üzenet elárult mindent.
“Azon a hétvégén mondtam neki, hogy az utazást lefújjuk. De igazából elmentünk. És nagyon jól éreztük magunkat. Még néhány képet is posztoltam róla, az egyik alá ezt írtam: ‘Néha kevesebb társaság = több öröm!’
Látta és üzent is. Én meg csak olvasottan hagytam. Többet nem hozta fel a témát, de tudtam, hogy megértette – tökéletesen. És ez volt az utolsó alkalom, hogy alábecsülte, mennyire “naiv” is vagyok valójában.”
Gyerekes húzás volt vagy édes bosszú?
“Sosem állítottam szembe nyíltan, de szépen lassan csökkentettem az óraszámát, találtam másik bébiszittert, és éreztettem vele, hogy nem pótolhatatlan. A bosszúm nem volt hangos – csendes, udvarias és épp elég kellemetlen volt ahhoz, hogy elgondolkodjon: vajon ugyanúgy látom-e őt, mint régen.
Most viszont nem vagyok biztos benne, jól tettem-e. Nem volt ez egy kicsit gyerekes?”
1. Foglalkozz a dologgal, még ha röviden is.
Az ilyen problémák azonnali kezelése elengedhetetlen annak érdekében, hogy a kapcsolatok hosszú távon fennmaradjanak és minél kevesebb kár keletkezzen bennük. Talán könnyebb elkerülni a konfliktust, de egy rövid, közvetlen beszélgetés segíthet tisztázni mindent – a határokat is. “Láttam az üzenetet, és nagyon nem esett jól” – ennyi már elég ahhoz, hogy tudasd, képben vagy és nem felejted el a dolgot. De mégsem robbantasz ki konfliktust.
2. Óvd a saját nyugalmadat.
A boldog és kiegyensúlyozott élethez az egyik legfontosabb határ, amit meg kell húznunk, hogy nem áldozzuk fel a saját időnket és energiánkat mások javára. Ez a te otthonod. Itt a bizalom nem opcionális. Ha valaki ennek nem felel meg, jogodban áll lecserélni őt másvalakire, és nem kell, hogy bűntudatot érezz emiatt.
3. Beszéld meg valakivel, akiben megbízol.
Ha nehéz helyzetbe kerültél és kavarognak benned az érzések, segíthet, ha valakivel megbeszéled, min mész keresztül. Nyílj meg olyasvalakinek, akiben megbízol, ez sokat segíthet a saját érzéseid feldolgozásában is. Lehet az egy igaz barát vagy egy terapeuta is, aki segít feldolgozni a történteket.