A pénzügyek még a legharmonikusabb párkapcsolatba is belerondíthatnak. Bethany végre tudott házat vásárolni, és nem szeretné, hogy férje társtulajdonos legyen, mivel a családja anyagi támogatásával vette meg. Döntése feldühítette a férjét, ezért most tanácsra van szüksége.
A férjemmel 8 éve vagyunk házasok. Eddig házat béreltünk, mert sajátot nem engedhettünk meg magunknak.
Nemrég, miután szeretett édesapám elhunyt, eladtam a régi lakását és néhány holmiját, ebből az összegből pedig sikerült egy házat vásárolnom.
A férjem szerint neki, mint társamnak joga van a ház társtulajdonosává válni.
Mikor ezt visszautasítottam, azt mondta: “Ebben az esetben vissza kell fizetned nekem az összes pénzt, amit az évek során albérletre költöttem. De legalább a felét, mivel velem éltél és anyagilag nem járultál hozzá.”
Legnagyobb megdöbbenésemre azt is hozzátette: “Ha ebbe nem egyezel bele, akkor el kell gondolkodnunk a házasságunkon és a közös jövőnkön is.”
Én azóta nem dolgoztam, hogy összeházasodtunk. Otthon voltam és a fiunkat neveltem. A férjem tartott el minket, és ő fizette az évek során az albérletet.
De ez nem jelenti azt, hogy automatikusan társtulajdonosa legyen annak a háznak, amit én egyedül vettem az apám pénzéből, azaz az én saját pénzemből.
Mit kellene tennem?
Fordulj ügyvédhez.
Mivel a helyzet eléggé összetett, mindenképpen konzultálj az örökösödésre és a tulajdonjogra szakosodott ügyvéddel. Ő tanácsot tud adni, hogy hogyan védd meg a jogaidat.
Ezen információk birtokában megalapozott döntést hozhatsz a házzal kapcsolatban.
Őszinte kommunikáció.
Ülj le a férjeddel egy őszinte beszélgetésre az érzéseidről, az aggályaidról és a vágyaidról az örökséggel és a házvásárlással kapcsolatban. Fejezd ki a háládat, amiért sok éven át támogatott téged anyagilag, de tedd világossá azt is, hogy az örökség egy különálló téma, ami a te családodhoz és az elhunyt édesapádhoz kapcsolódik.
Beszéljétek át a lehetséges kompromisszumokat és az alternatív megoldásokat, melyek mindkettőtök számára megfelelőek. Tisztázzátok a ház tulajdonjogát is.
Tanácsadás.
Mikor pénzről, örökségről, kapcsolatokról van szó, az érzelmek hevessé válhatnak. Próbáljatok meg párterapeutától segítséget kérni, aki elősegíti a produktív kommunikációt, és útmutatást ad ahhoz, hogyan lehet eligazodni ebben a nehéz időszakban.
A semleges harmadik fél olyan stratégiákat tud javasolni a konfliktus megoldására, melyek erősíthetik a kapcsolatotokat.
Pénzügyi méltányosság.
Bár a férjed volt az egyetlen kereső, alapvetően fontos elismerni a te hozzájárulásodat is a gondoskodás és az otthonteremtés tekintetében.
Beszéld meg a férjeddel a méltányos anyagi kompenzációt az évek során végzett, nem anyagi jellegű hozzájárulásaidért. Ez magában foglalhatja a vagyon méltányos felosztásának megtárgyalását is.
Egy kicsit hibadzik a ferjed ervelese , ami a penz visszafizetesevel kapcsolatban felhoz. Eloszor is, a gyermeketekkel voltal otthon, gondoskodtal rola es nem fizettetek babysittert vagy ovodat neki. Ez alatt az ido alatt nem csak a gyermek joletet teremtetted meg, hanem a ferjedet is. Mostal, foztel, takaritottal foallasban. Miutan ketto ember fizeteset sporoltad meg (babysitter ill. hazvezetono) ha ilyen kemenyen all bele a dolgokba, talan meg lehetne neki emliteni, hogy rendben, de akkor ezeknek a szemelyeknek a fizateset is szamoljatok a lakberhez. Azutan lehet osztozkodni! Lehet, hogy meg O lenne minuszban ezek utan.
Akkor helyben vagyunk. Mert innentől drága férjuram, mivel a házamban lakunk mindketten, neked nem kell többet albérletet fizetned. Ingyen lakhatsz, mint ahogy eddig én a bérletben. Miért kellene ezért neked egy fél tulajdonjogot adnom? Ha pedig ragaszkodsz ahhoz, hogy visszafizessem az albérlet felét, akkor fzetni fogsz te is albérletet nekem. Remélem elég logikus és talán jogilag is megállja a helyét.