Az anyagiak komoly feszültségek forrásai lehetnek a családon belül, főleg akkor, ha egy pár nem ért egyet a nagyobb összegek kezelésében. Frida és férje éveken át spóroltak, hogy megvehessék az álomotthonukat, de minden megváltozott, mikor az exfeleség súlyos beteg lett. A férj úgy döntött, inkább exe kezelésére fordítja a megtakarításokat, Frida azonban nem értett egyet ezzel. Kezébe vette a dolgokat, és férje tudta nélkül merész döntést hozott, ami aztán komoly konfliktushoz vezetett.
Éveken át spóroltunk, hogy házat vehessünk. De a férjem exe beteg lett, a kezelései pedig sokba kerülnek. Azt mondta: “Nem hagyhatom magára a fiam anyját! Neki senkije nincs!” Én azt mondtam, hogy nem a mi problémánk, hogy nincs félretett pénze. De a férjem ragaszkodott hozzá, mondván, hogy ez az ő pénze.
Úgy tettem, mintha beleegyeznék, de titokban kiterveltem valamit. Hozzányúltam a megtakarításunkhoz, és befizettem az előleget egy házra.
Pár nappal később a férjem dühösen közölte, hogy rájött, mit tettem. Elkezdett kiabálni velem, és azt mondta, nem volt jogom hozzányúlni a pénzhez úgy, hogy előtte nem beszéltem ezt meg vele.
Azért tettem, hogy megvédjem a családunk jövőjét. Végülis az exfelesége már nem az ő felelőssége. Most viszont nem hajlandó szóba állni velem, és azzal fenyeget, hogy elhagy. Mit kellene tennem?
Fogadd el az érzéseit, és kérj bocsánatot.
A férjed becsapva érzi magát, mert a háta mögött cselekedtél, és ez fáj neki. Ismerd el, hogy valóban megbántottad az érzéseit, ez az első lépés a békülés felé. Ne csak azért kérj bocsánatot, mert elvetted a pénzt, hanem azért, mert tönkretetted a bizalmat kettőtök közt, ami a legfőbb oka a haragjának.
Fejezd ki, hogy megérted a dühét, és mondd el, hogy félelemből cselekedtél, mert aggódsz a családotok jövőjéért. Ezzel ajtót nyithatsz egy olyan beszélgetés felé, ami segíthet a továbblépésben.
Készítsetek pénzügyi tervet, melyben mindkét tényező szerepel.
Az empátia miatt szeretne segíteni az exfeleségének, és bár te nem értesz egyet ezzel, közös nevezőre kell jutnotok.
Készítsetek új pénzügyi tervet, melyben mindkét tényező szerepel, az exfeleség kezelésének költsége és az új ház is. Az egyik lehetőség például, hogy kevesebbet szántok a házra, a fennmaradó összegből pedig támogatjátok az exfeleséget.
Vonjatok be egy semleges harmadik felet, például pénzügyi tanácsadót vagy mediátort.
Tekintettel arra, hogy ez a helyzet érzelmektől terhelt, segíthetne egy pártatlan harmadik fél bevonása, mint egy pénzügyi tanácsadó vagy egy mediátor. Ők segíthetnek megbeszélni a pénzügyeket, biztosítják, hogy mindenki kifejezhesse a véleményét és együttműködhessetek a megoldás érdekében.
A mediátor segíthet feltárni a házasságotokban mélyebben rejlő problémákat, például a becsapás érzését vagy azt, hogy a férjed a saját pénzének tekinti a megtakarításaitokat. A harmadik fél jelenléte megakadályozhatja, hogy elfajuljon a helyzet köztetek, és tovább mélyüljön a konfliktus.
Gondoljátok át a határokat az exfeleséggel kapcsolatban.
A férjed érzelmileg még mindig kötődik az exéhez, ami olyan szempontból érhető, hogy ő a gyermeke anyja. Azonban, ha átlép egy bizonyos határt, az már hatással lesz a házasságotokra és az anyagi jövőtökre is, ezért muszáj ezzel foglalkozni.
Őszintén beszéljetek arról, hogy az exfeleségnek milyen szerepe kellene hogy legyen az életetekben, és hogy az anyagi támogatás mennyi időre vonatkozik. Tedd világossá, hogy együttérző vagy, ugyanakkor meg fogod védeni a családod jólétét.