Egy legjobb barátnak olyasvalakinek kell lennie, akiben maximálisan megbízhatsz, és aki támogat az élet nehéz pillanataiban. De van, hogy egészen másként alakul. Az emberek nem mindig olyanok, amilyennek hisszük őket, ahogyan Sara és a legjobb barátnőjének hitt Liv esetében is történt.
Valamiért Sara minden pasija felszívódott – nem véletlenül.
“Mindig, mikor randiztam valakivel, az illető egyszerűen felszívódott. A legjobb barátnőm, Liv azt mondta: ‘Csak nincs szerencséd a férfiakkal.’ Két hónappal ezelőtt megismertem valakit. Vele végre minden stabilnak látszott, de aztán ő is eltűnt. Egy közös barátunk árulta el: ‘Liv azt mondta neki, még mindig találkozgatsz az exeddel.’
Rákérdeztem, és Liv nem is tagadta. Csak mosolygott, és azt mondta: ‘Kezded elfelejteni, ki az, aki mindig melletted állt.’ Megszakítottam vele a kapcsolatot, blokkoltam, kitöröltem. Azt hittem, ezzel végeztünk.”
Sara további részleteket tudott meg.
“Aztán furcsa dolgok kezdtek történni – új barátok hirtelen eltávolodtak, névtelen felhasználók, akik figyelték a posztjaimat. Az egyikük egy olyan régi becenevet használt, amit csak Liv ismert. Belementem a játékba. Csináltam egy álprofilt, úgy tettem, mintha egy új sráccal találkozgatnék.
2 napon belül Liv üzent neki, és figyelmeztette, hogy én egy manipulatív hazudozó vagyok. Csináltam képernyőfotókat, elküldtem a közös ismerősöknek, ezzel teljesen lebukott. Kiderült, hogy olyan ember, aki nem bírja elviselni, ha háttérbe szorul.”
Hogyan lehet felismerni egy olyan barátot, aki valójában ellenség.
Sara története ennek klasszikus esetét testesíti meg. Liv féltékeny volt rá, amiért több figyelmet kapott, sok barátja volt, ezért próbálta mindenkivel tönkretenni a kapcsolatait. Szerencsére vannak jelek, melyekből könnyedén rájöhetsz, hogy a barátod igazából ellenségként viselkedik veled.
1. Túl sok szívességet kér.
Ha egy barát szívességet kér tőled, azzal nincs semmi baj. De ha túlzásba esik ezzel, akkor úgy fogod magad érezni, mintha a személyi asszisztense lennél. Főleg, ha simán leráz, mikor te kérsz tőle valamit. A barátság egy oda-vissza kapcsolat kellene hogy legyen.
2. Mindig passzív-agresszívnak tűnik.
Ha sok olyat hallasz, mint például “Nagyon bátor vagy, hogy ezt fel mered venni” vagy “Én ezt sosem tudtam volna megtenni, de ez te vagy”, akkor valami nincs rendben. Ezek még nem igazi gonoszságok, de olyan megjegyzések, melyek nem hagynak nyugodni. A passzív-agresszív dicséret bármilyen szépen is hangzik, érzed, hogy nincs rendben.
3. Mindig tojáshéjakon lépkedsz vele.
Az ilyen barát többnyire áldozatnak tünteti fel magát. Ritkán ismeri be a hibáját és inkább másokat hibáztat. Ha személyesen tapasztalod ezt, a legjobb, ha eltávolodsz tőle és tovább állsz.
4. Pusztán “féltésből” megosztja a titkaidat másokkal.
“Csak azért mesélem ezt el neked, mert nagyon aggódom érte.” Ha elárulja a titkaidat valaki másnak, és úgy tünteti fel, hogy ezt az irántad való törődésből teszi, valószínűleg mindenkinek kikotyogja, amit mondasz neki. Egy igaz barát a sírba is magával viszi a titkokat, amiket rábízol, és megérti, hogy mit jelent a titoktartás fontossága.
5. Ha valami jó történik veled, hirtelen elhallgat.
Egy igazi barát veled együtt örül. Egy barátnak álcázott ellenség azonban témát vált, elhallgat, és teljesen őszintétlenül gratulál neked, ha valami öröm ér. A sikered feldühíti, úgy érzi, a győzelmed az ő értékét kisebbíti. Ha viszont rosszul mennek a dolgaid, rögtön ott terem, ennek oka pedig az, hogy nagyon mélyen gyökerezik benne a bizonytalanság.