Egy ausztrál egyetem tudósai felfedezték, hogy fiatal felnőttek, többnyire 18-30 év közöttiek koponyáján hátul egy furcsa csont növekszik. Ennek egyik lehetséges oka a “mechanikus terhelés”, ami felelős lehet a csontkinövésért, amit csak idősebb felnőtteknél találtak meg eddig, 40 év alatt nem. A tanulmány állítja, olyan dolgot találtak, amit korábban még sosem figyeltek meg.
A szokatlan csontkinövés időseknél már korábban is ismert volt, de a mostani tanulmány egészen új, sokkoló részletekkel szolgált. Miután kielemezték 1200, 18-86 év közötti férfi és nő koponyáját, arra jöttek rá, hogy valamilyen okból az exostosis, azaz a csontkinövés már a kamaszkor végén járó és fiatal felnőtteknél is, egyre többeknél növekszik.
Érdekes, hogy ez a csontkinövés a koponya hátulján nő és olyan alakú, mint egy szarv. A híradásokban is sokszor beszámoltak arról, hogy a fiatalok “szarvat” növesztenek a koponyájuk hátulján a hosszú órákon át tartó telefonhasználat és számítógépezés miatt. Ez azonban tévedés. Bár valóban szarvnak tűnik, igazából nem az, és kialakulásáért közvetlenül nem lehet a mobiltelefont hibáztatni.
De a növekedése már fiatal korban elkezdődik, míg korábban csak időseknél találták meg. Valami megváltozott és ennek határozott oka van. A kutatás szerint a “mechanikus terhelés” felelős ennek a csontkinövésnek a kialakulásáért, aminek része lehet a modern technológia vívmányainak hosszú időn át tartó használata is. Ez azonban egyelőre csak feltételezés.
Ezt a szarvszerű csontkinövést a 18-29 év közötti emberek 40%-ánál megtalálták és ez elég sokkoló. Kialakulásának egy másik lehetséges oka a tudósok szerint a rossz testtartás. Az már ismert, hogy a rossz testtartás képes megváltoztatni a csontozatot. Talán néhány fiatal felnőttnél a nyak és a gerinc annyira gyulladt, hogy a test új csontot növeszt, hogy megfelelő támaszt tudjon nyújtani.
A rossz testtartás vezető kiváltó oka az idős kor, ez pedig megmagyarázza, hogy a csontkinövés miért elsősorban időseknél található meg. De meg kell említeni, hogy más kiváltó oka is lehet, mint például az ülőmunka, a magas sarkú cipő viselése, a különböző kütyük használata, nagy súlyú holmik cipelése vagy a tápanyagszegény étrend. Ha megfigyeljük, ezen tényezők mindegyike megtalálható már a fiatal felnőttek mindennapjaiban is.
Természetesen, az ülőmunkát, a számítógépet, a telefont nem iktathatjuk ki az életünkből, de azt azért jó, ha szem előtt tartjuk, hogy ezek a tényezők drasztikusabban hatnak a testünkre, mint azt korábban gondoltuk. Az íróasztal mellett is próbálj meg nyújtani, a telefonhasználatban tarts hosszabb szüneteket, hogy enyhítsd a hatásokat. Bár a tanulmány nem talált arra bizonyítékot, hogy ez a csontkinövés ártalmas lenne, de ki tudja, mire jönnek rá a jövőben. A megelőzés mindig a legjobb megoldás.
Ugyan, öregapámnak is volt .
Kis iskolás koromban mutatta hogy ugyan olyan “kutya” csontunk van.
3 éves a kisfiam és az ő bucián is ott van hátul az a csont dudor.