Az anyagiak olyan bonyodalmakat okozhatnak a párkapcsolatban, amikre nem is számítunk. Egy nő rájött, hogy a vőlegénye egyesíteni szeretné a pénzügyeiket egy közös bankszámlán. Ő azonban fontosnak tartja az anyagi függetlenségét, ezért nem ért egyet az ötlettel.

Mindig is lenyűgözött, hogy a vőlegényem milyen kedves és megfontolt. 3 éve vagyunk együtt, és mindig jó volt a kapcsolatunk. Múlt héten előléptettek a munkahelyemen és fizetésemelést is kaptam.

A vőlegényem gratulált, de aztán azzal állt elő: “Tegyük rá a pénzt egy közös bankszámlára. Nézegetek magamnak egy új motort.” Ez teljesen váratlanul ért. Mondtam neki, hogy nekünk nem lesz közös bankszámlánk. Ledöbbent. Elővette a telefonját, és némi hezitálás után mutatott valami olyat, amitől összerándult a gyomrom. Az ő megtakarítása a számláján nulla volt.

Bevallotta, hogy nincs pénze, és egy barátjától kért kölcsön, hogy eljegyzési gyűrűt vegyen nekem. Meg sem tudtam szólalni. Hogyan kerülhet ilyen helyzetbe valaki, aki mindig annyira magabiztosnak és felelősségteljesnek tűnt? Szeretném támogatni, de ez most hatalmas problémának tűnik. Hogyan építhetnénk együtt közös jövőt, ha ennyire nem tud bánni a pénzzel?

Őszinte beszélgetés bírálatok nélkül.

Ülj le a vőlegényeddel, és higgadtan, őszintén beszélj vele az anyagiakról. Kezdd azzal: “Szeretném, ha az anyagiakat illetően közös nevezőn lennénk, mert a közös jövőnkhöz bizalom és nyíltság kell.” Kérd meg, magyarázza el, hogyan jutott el idáig, és hogy milyenek a költekezési szokásai.

Ahelyett, hogy a csalódottságodat hangsúlyoznád, próbáld megérteni az ő nézőpontját. Talán sosem tanult meg megfelelően bánni a pénzzel, vagy váratlan kihívásokkal került szembe. Így produktív lehet a beszélgetésetek, hogy jobban tudjatok együttműködni és ne egymás ellen legyetek.

Párként tűzzetek ki egyértelmű anyagi célokat.

Ahhoz, hogy továbblépjetek, közös pénzügyi célokra van szükségetek. Üljetek le, és körvonalazzátok, hogy mit vártok a jövőtől, például spóroltok egy otthonra, kifizetitek az adósságokat vagy vészhelyzet esetére tesztek félre pénzt. Ha valamilyen elképzelésetek van, azt bontsátok le kisebb lépésekre, tervezzetek hozzá költségvetést, és tűzzetek ki megtakarítási célokat.

Ezzel világos lesz, hogy a pénzügyi tervezés partnerséget kíván meg, nem pedig egyéni felelősség. Ha együtt dolgoztok ezeken a célokon, újjáépülhet köztetek a bizalom.

Biztasd, hogy vállaljon felelősséget az anyagiakban.

Természetes, hogy támogatni szeretnéd, de fontos, ő maga egyedül is képes legyen kimászni ebből a helyzetből. Biztasd, hogy kezdjen el félretenni, és fizesse vissza a tartozásait. Javasolj gyakorlati lépéseket, például megtakarítási tervet vagy a felesleges kiadások lefaragását.

Ha nyitott erre, javasolhatsz pénzügyi tanácsadást vagy olyan lehetőséget, amin keresztül megtanulhatja ügyesebben kezelni a pénzt. Ha látod, hogy képes felelősséget vállalni, nem csak az aggodalmaid fognak csökkenni, de azt is látni fogod, hogy elkötelezett a közös jövőtök iránt.

Gondold át, hosszú távon összeilletek-e.

Gondold át, hogy azonos értékeket vallotok-e a pénzügyek és a jövő kapcsán. Hogy az anyagiak tekintetében közös nézeteitek legyenek, az alapvető egy egészséges kapcsolatban. Ezért fontos, hogy kiderüljön, le tudjátok-e küzdeni együtt ezeket a nehézségeket.

Ha bizonytalan vagy, menjetek házasság előtti tanácsadásra, ahol semleges környezetben juthattok közelebb a probléma megoldásához. A tanácsadó segít a hatékonyabb kommunikációban és abban, hogy közösen ki tudjatok dolgozni egy pénzügyi tervet a jövőre nézve.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét