A legtöbb gyerek az osztálytársaival, a szomszédokkal vagy akár játékokkal, plüssökkel köt barátságokat. De a 13 éves pakisztáni Afsheen Gul gyermekkora messze nem volt ennyire idilli. Sosem volt lehetősége iskolába járni vagy barátokat szerezni, mégpedig egy olyan baleset miatt, ami 10 hónapos korában történt vele. Leesett a nővére karjaiból, a nyaka ennek következtében 90 fokban elferdült. Afsheen élete azonban reményteljes fordulatot vett, mikor egy indiai orvos felajánlotta neki, hogy helyreállítja meghajlott nyakát, mégpedig ingyen. Következik Afsheen szívmelengető története.

A balesetet követő 12 évben a kislány az otthonához volt láncolva. A szülei elvitték orvoshoz, gyógyszereket kapott és merevítőt a nyakára. Ám mindezek ellenére az állapota tovább romlott.

Később Afshennél atlanto-axiális rotációs diszlokációt állapítottak meg, egy olyan, a gerincet érintő rendellenességet, ami a nyak mozgását befolyásolja. Oxigénhiányos agyi bénulása is van, ami késleltette a járás- és beszédképességét, még inkább eltávolítva őt a társaitól. “Nem tudott menni, enni, se beszélni. A földön szokott feküdni, és mi segítettünk neki mindenben” – mondta Afsheen édesanyja, Jamilan Bibi, hozzátéve, hogy egyéb kezelést nem engedhettek meg maguknak.

2018 februárjában Afsheen bekerült a karacsi Agha Khan Egyetemi Kórházba, Pakisztán legnagyobb magánkórházába. Az orvosok elmondták a családjának, hogy a műtét is egy lehetőség, de a túlélésre csak 50% esélye van. A szülők időt kértek a döntés mérlegelésére, majd hazavitték Afsheent, nehéz szívvel, hiszen nem kaptak támogatást a kormánytól, így nem folytathatták a kezelést.

Azonban Afsheen története sokak figyelmét felkeltette 2019-ben, mikor a brit újságíró, Alexandria Thomas elkezdett foglalkozni a lány állapotával és családjának anyagi nehézségeivel.

Egy független gyermekvédelmi szervezet támogatásával a család megpályázott egy gyógykezelési vízumot, és elutazhatott Indiába.

A brit újságíró is csatlakozott hozzájuk, mikor elmentek Dr. Rajagopalan Krishnanhoz, a bonyolult gerincműtétekre specializálódott szakemberhez a delhi Apollo kórházban. Miután beszélt Afsheen bátyjával, Yakoob Qumbarral, Dr. Krishnan felajánlotta, hogy ingyen fogja elvégezni a műtétet, ami kulcsfontosságú pillanat volt Afsheen életében.

Yakoob elmesélte, hogy ez egy rengeteg kihívással teli időszak volt az egész család életében. “Dr. Krishnan elmondta, hogy Afsheen szíve vagy tüdeje leállhat a műtét közben.” Az orvos mégis reményt adott a családnak. Bár több orvossal is beszéltek, elmondásuk szerint senki sem volt olyan megértő és kedves, mint Dr. Krishnan. “Az erőfeszítéseinek és a szakértelmének köszönhetően a műtét sikeres volt” – tette hozzá Afsheen bátyja.

Afsheenen két nagy műtétet végeztek el a nyakműtétet megelőzően, amit aztán egy másik komoly operáció követett. Az első műtét során Dr. Krishnan és csapata egy 6 órán át tartó beavatkozás keretében a koponyát a gerincvelőhöz erősítette. A koponyát aztán rögzítették a gerinc nyaki részéhez, hogy a nyak egy vonalban legyen. A sikeres műtét után Dr. Krishnan kifejtette, hogy Afsheen nem sokáig maradt volna életben az operáció nélkül.

Yakoob elmesélte, hogy húga most már beszél és mosolyog. A következő 4 hónapban elkezd majd önállóan járni, enni és beszélni. A fejlődés ellenére azonban még mindig vannak kihívások, hiszen Afsheen lassúbb lesz a többi gyereknél, akik közül sokan gúnyolják is.

“Ez valószínűleg az egész világon egyedülálló eset” – mondta Dr. Krishnan. Hozzátette, hogy a sebek már szépen begyógyultak, és Skype-on keresztül hetente ellenőrzi a lány állapotát. “Még egy kicsit gyenge és nem tud iskolába járni, de az orvos szerint minden csak idő kérdése” – mondta Yakoob. “Nagyon boldogok vagyunk, az orvos megmentette a húgom életét. Számunkra ő egy igazi jótevő” – tette hozzá a hálás testvér.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét