Egy nő elmesélte a történetét, aki a férjével és az apósával került feszült helyzetbe. Mikor apósa előállt azzal, hogy szeretne hozzájuk költözni, a nő kemény feltételeket szabott.
“Az apósommal van konfliktusom. A férjemmel két 5 év alatti gyerekünk van, és egy szép házban élünk. Nemrég az apósom, aki nyugdíjas és egyedül él, utalást tett arra, hogy hozzánk akar költözni.
Mondtam a férjemnek, hogy nem ellenzem teljes mértékben, hogy ideköltözzön, de csak feltételekkel vagyok hajlandó belemenni. A feltételek a következők:
Ha velünk akar lakni, be kell szállnia a költségekbe. A hét nagy részében neki kell főznie, hétvégén pedig a takarítás lesz a feladata. Ezzel sokat segítene nekem, és az egész helyzet kiegyensúlyozottabbá válna, hiszen a gyerekek mellett én teljes állásban dolgozom. És nem az lenne az érzésem, hogy csak lazulni vagy felügyelőnek jön hozzánk.”
A nő férje szerint azonban eltúlzottak ezek a feltételek, ám a nő nem engedett belőlük. “Ha itt fog élni, be kell segítenie. Nincs szükségünk arra, hogy plusz egy ember lézengjen itt.”
A következő hétvégén leültek az apósával megbeszélni ezt a dolgot. A nő udvariasan, de határozottan előadta a feltételeket, elmagyarázta, hogy beleegyezik a költözésbe, amíg az apósa segít a főzésben és a takarításban. Ám az após nem fogadta jól ezt az ötletet. Azt felelte: “Azt hittem, azért leszek itt, hogy a gyerekekre vigyázzak, nem pedig cselédnek.”
A szemei könnyesek lettek: “Hát erről van szó? Egy szegény öregembert szolgának akartok használni? Azok után, amit a családért tettem?”
Aztán láthatóan ideges lett. Panaszkodott, hogy túl öreg ő már ennyi munkához, és szerinte a családtagoknak támogatniuk kellene egymást.
A beszélgetés egyre kellemetlenebbé vált, az após hamarosan távozott. Később a nő férje dühös lett, és azt mondta, nem tisztességesek a nő elvárásai. Óriási veszekedés kerekedett. A férj azzal vádolta a nőt, hogy nem akar segíteni, miközben a nő szerint az apósa egyáltalán nem túl öreg ahhoz, hogy elvégezze ezeket a munkákat, hiszen csak a 60-as évei közepén jár.
“Zsákutcába jutottunk. A férjem alig szól hozzám, érezhető a feszültség köztünk. Szerinte önző vagyok, én meg csak azt nem értem, miért kellene, hogy még több munka háruljon rám azzal, hogy ő beköltözik.
Azon a ponton vagyok, hogy fogalmam sincs, mit kellene tennem. Szerintem ésszerű vagyok, de a férjem és az apósom egyáltalán nem így látják. Talán már az elején nemet kellett volna mondanom, de kompromisszumot akartam kötni. Most attól tartok, hogy ez az egész helyzet éket ver közénk a férjemmel.”
A szakértők véleménye az apósékkal való konfliktusokról.
A hatékony és egészséges megoldás érdekében figyelembe kell venni néhány fontos szempontot:
- Ne vegyél mindent a szívedre: Fontos, hogy az apósodék véleményét fenntartással kezeld. Nem az ő véleményük határozza meg, hogy te hogyan éld az életed.
- Ha szükséges, szabj határokat: Ha az apósodék kezdenek egyre nagyobb szerepet betölteni a személyes vagy a háztartással kapcsolatos döntéseidben, itt az ideje világos határokat szabni.
- Megvan a jogod a saját döntésekhez: Ne érezd úgy, hogy muszáj megtenned bármi olyasmit, amitől rosszul érzed magad vagy ami ellenkezik a te értékrendeddel.
- A gyerekeidért te vagy a felelős: Szülőként te és a párod szava a döntő abban, hogy hogyan nevelitek a gyerekeiteket. A nagyszülők adhatnak tanácsokat, de a szabályokat ti hozzátok.
- Vedd figyelembe a különböző családi dinamikákat: Minden családban eltérőek a szokások. Légy megértő azzal kapcsolatban, hogy a férjednek milyen a kapcsolata a szüleivel, de ne hagyd, hogy ez beárnyékolja a te igényeidet.
- A párod nem egyenlő a szüleivel: Ne hasonlítgasd a párod viselkedését a szülei viselkedéséhez. Mindenkinek megvan a maga egyénisége.
- A kommunikáció a legfontosabb: Tarts fenn nyílt és őszinte kommunikációt a pároddal a szüleivel kapcsolatos problémák kapcsán. Akár a párodon keresztül, akár közvetlenül, de törekedj arra, hogy az apósodékkal is nyílt legyen a kommunikáció.
- Mielőbb állítsd fel a határokat, és ragaszkodj hozzájuk: Világosan közöld, milyen változásokra van szükség és milyen határokat kell felállítani, mielőtt a feszültség tovább fokozódik. Ha a szabályok már megvannak, ragaszkodj hozzájuk.
- Dolgozz a kapcsolaton: Ahogy minden kapcsolat erőfeszítést igényel, úgy igaz ez az apósodékkal való kapcsolatra is. Türelem és erőfeszítés kell, hogy leküzdjétek a problémákat.
- Tudd, mikor kell távolságot tartani: Ha az apósodék folyamatosan visszautasítják a kompromisszumokat és nem hajlandók tiszteletben tartani a határokat, akkor itt az idő korlátozni a velük való kontaktust. Extrém esetekben az is megoldás lehet, ha teljesen megszakítod velük a kapcsolatot.