A gondolat, hogy egy hatalmas szarvas az autópályára téved, mikor nagy sebességgel közlekedünk, legalábbis ijesztő. A szegény állat, amelyik megpróbál átkelni az úton, még jobban meg lenne rémülve, mint mi. A nagy zaj és a gyorsan közlekedő járművek mozgása váratlan reakciókat válthat ki az állatokból. Őket és az autósokat is meg lehetne menteni az ilyen helyzetektől, ha nagyobb figyelmet fordítanánk az infrastruktúrára.
Most megismerheted az autópályákra épített vadátjárókat, melyek az emberiség egyik legjobb találmányai, és az ember és állat harmóniában való együttélését szolgálják. Bizonyítottan évente több ezer állat életét mentik meg.
Sok állat van, amelyik természetes ösztönéből adódóan vándorol, hogy táplálékot, vizet vagy búvóhelyet találjon magának. Ilyenkor az erdő egyik feléből a másikba mennek, ehhez viszont sokszor át kell kelniük autópályán is. Sok állat megrémül ezektől az utaktól és az óriási zajtól. Az utak az állatokat korlátozott élőhelyekre szorítják be, mintegy csapdába ejtik. Ha pedig megpróbál átkelni az úton, az eredmény katasztrófa lehet.
Hogyan lehet megoldani ezt a problémát?
Hogy segítsenek az állatoknak, hogy elkerüljék az autókkal való összeütközéseket, a természetvédők számos országban már megtalálták a legjobb megoldást: vadátjárókat építettek az állatok számára. Ezek a speciálisan kialakított ökohidak lehetővé teszik számukra, hogy biztonságosan keljenek át az utakon, illetve azok felett vagy éppen alatt.
Európában van a legtöbb vadátjáró
Az elsőt 1950-ben építették Franciaországban azzal a céllal, hogy a vadászok könnyebben irányíthassák a szarvasokat. Az ötlet aztán világszerte elterjedt, de Európa ma is vezető ezen a téren. Sok ország, mint Hollandia, Svájc, Németország, Franciaország rengeteg vadátjárót épített, hogy segítse a kisebb és nagyobb testű emlősök átkelését.
Hollandiában például több mint 600 vadátjáró van, köztük a világ leghosszabbja, egy 800 méteres is.
Az USA és Kanada a nagyobb és kisebb állatokra is figyel
Oregonban és Washingtonban vízelvezetőket építettek a halaknak a biztonságos vándorláshoz.
Kanada legrégebbi nemzeti parkjában, a Banff Nemzeti Parkban 44 vadátjáró van, közülük 6 az út felett, 38 pedig alatta halad át. Ezek együtt több mint 152.000 vadcsapát kötnek össze 11 állatfaj számára, mint a szarvas, jávorszarvas, prérifarkas, farkas, fekete medve, puma és grizzly medve.
Norvégia a méhek megmentésén fáradozik
Oslóban a helyiek a méhek számának csökkenése miatt aggódnak, és mindent megtesznek a megmentésükért. Ezért alakították ki az ún. “méh-autópályákat”. Felnőttek és gyerekek együtt ültetnek napraforgót, körömvirágot és más magas nektárhozamú növényeket, melyek közelébe kaptárakat helyeznek el. Így táplálékot és fészket biztosítanak a méheknek, melyek nélkülözhetetlenek bolygónk számára.
Ausztráliában a vörös rákoknak van szükségük segítségre
Az ausztrál Karácsony-szigeteken október és december között kezdődik az esős évszak, amikor kb. 50 millió vörös rák hagyja el a fészkét, és indul a partokhoz, hogy lerakja petéit. Ez idő alatt sok utat lezárnak, hogy a rákok szabadon átkelhessenek. Hogy természetes életciklusuk megmaradjon, és vándorlás közben minél kevesebb pusztuljon el belőlük, 5 m magas műanyag átkelőket építenek kifejezetten az ő számukra.
Még az apró szalamandrákról sem feledkeznek meg
Massachusettsben a tavaszi esős éjszakákon, mikor a hőmérséklet már 5 fok felett van, és a hó elkezd olvadni, több száz apró szalamandra jön elő a föld alól, és kezdi meg utazását a Henry Street keleti oldalára az úttesten keresztül. Hogy segítsék őket az átjutásban, a természetvédők kis átjárókat alakítottak ki nekik az úttest alatt.
Bizonyított hatékonyság
Akár kicsik, akár nagyok, ezek az átjárók óriási sikert értek el. Már szerves részei lettek az autópályák kialakításának, megmutatták, hogy az emberek és állatok igenis tudnak együtt létezni. Statisztikák bizonyítják, hogy a vadátjárók valóban segítenek. Colorado államban, amióta a veszélyes útszakaszokon 2 hidat és 5 út alatti átjárót építettek az állatok számára, a vadbalesetek száma 87%-kal csökkent.
Jól megtervezett folyamat
A vadátjárók megépítse nehéz folyamat, és megkívánja a kormányok és az emberek együttműködését. Szerencsére egyre kevesebben maradnak közömbösek a téma iránt, és mind többen próbálnak harmóniát teremteni ebben a világban, és segíteni azoknak, akik tőlünk függnek.
BÓNUSZ: Az apró pingvineknek saját alagútjuk van
Új-Zélandon, Aucklandben a kék tollú, apró pingvineknek segítenek, hogy elérjék a tengert. Ezek az állatok a vízben halásznak, de a szárazföldön fészkelnek. Egy forgalmas úton volt az átkelőjük, de önkéntesek építettek nekik egy föld alatti alagutat, hogy biztonságosan kelhessenek át.