A legtöbben fehér lisztet vagy teljes kiőrlésű lisztet használnak a főzéshez, sütéshez. Ezek glutént tartalmaznak, amire néhányan allergiásak, de mindannyiunk emésztőrendszere nehezen birkózik meg vele, emellett pedig egyéb negatív mellékhatásai is vannak. A jó hír, hogy vannak olyan természetes és finom lisztek, melyeket az emberek évezredek óta használnak és melyekkel kiválthatjuk a hagyományos liszteket. A gluténmentes lisztek közé tartozik a kókuszliszt, a rizsliszt, a zabliszt és sok más fajta, melyknek mind megvannak a maguk előnyei.
Zabliszt
Sokan csodálkoznak, hogy a zab gabona létére gluténmentes, pedig az! Ehetjük zabpehely formájában is, de a zabliszt jóval könnyebben emészthető. Tápanyagai, a vitaminok és ásványi anyagok könnyebben felszívódnak a gluténmentes zabliszten keresztül. A zab jótékonyan hat a koleszterinszintnek, rostjai eltelítenek, ezzel csökkentik az étvágyat, valamint javítja az immunitást is.
Rizsliszt
A barna rizsből készült liszt a legtöbbeknek nem okoz allergiát és könnyen emészthető. Finom liszt, melyből tésztákat is készíthetünk. A barna rizslisztből készült tészta a legjobb a fehér lisztes tészta helyettesítésére. Ha tehetjük, mindig ilyen válasszunk a fehér rizsliszt helyett, mivel a feldolgozás során a barna rizs B3-vitamin tartalmának 67%-a, B1-vitamin tartalmának 80%-a, B6-vitamin tartalmának 90%-a, a benne lévő mangán és foszfor fele, a vas 60%-a veszik el, valamint megsemmisül teljes rost és esszenciális zsírsav tartalma, mire fehér rizs lesz belőle.
Mandulaliszt
A tápláló mandula nagyon jó forrása az L-argininnek, magnéziumnak, réznek, mangánnak, kálciumnak, káliumnak. A mandulának potenciális káros koleszterint (LDL) csökkentő hatását is kimutatták, különösen azoknál mutatkozik meg ez, akiknek magas a koleszterinszintjük vagy cukorbetegek. Nagyon jó rostforrás és tartalmaz bizonyos egészséges zsírsavakat. Ideális a sütéshez, készíthetünk vele aprósüteményeket, tésztákat. A desszerteken kívül jól működik panírozásnál is.
Csicseriborsó liszt
A hüvelyesek közé tartozó csicseriborsóból készült liszt nagyon egészséges. Sok benne a rost, ami javítja az emésztést és elősegíti a fogyást. Ideális arányban található meg benne a kálcium és a magnézium, tartalmaz B-vitaminokat és előnyös a várandósok számára magas folsav tartalma miatt. A csicseriborsó lisztből finom tésztákat készíthetünk.
Amaránt liszt
Az amaránt egy nagyon sokoldalú növény. Lisztjének diós, földes íze van, de könnyen átveszi a többi hozzávaló ízét. Az amarántnak rengeteg egészségre gyakorolt előnye van. Harcol a diabétesz ellen, támogatja a csontok egészségét, ellátja a szervezetet proteinnel. Magnézium, mangán, foszfor és vastartalma is jelentős. Folsav tartalma miatt kifejezetten ajánlott várandósság alatt.
Kókuszliszt
Nagyszerűen helyettesíthetjük vele a fehér lisztet. Magas a rosttartalma és sok egészséges zsírsavat tartalmaz, ezért aki alacsony szénhidráttartalmú diétát folytat, fogyni szeretne vagy a vegán vagy paleo étrendet követi, a legjobban teszik, ha ezt a liszt fajtát választja. Számos pozitív hatása van szervezetünkre. Energiát ad, javítja az anyagcserét, szabályozza a vércukorszintet, javítja az emésztést és jót tesz a szívnek is.
Általános gluténmentes liszt
Ezeknek a készítményeknek az összetétele vegyes, általában tartalmaznak rizslisztet és burgonyakeményítőt. Nagyon könnyű velük dolgozni, annál is inkább, mivel egyenlő arányban helyettesítik a fehér lisztet. Egyre több üzletben hozzáférhetők, így a gluténérzékenyek könnyen beszerezhetik őket. Ami a hátrányuk, hogy különösebb egészségre gyakorolt pozitív hatásuk nincs, negatívumuk, hogy fehér rizsliszt és burgonyakeményítő is található bennük, melyek nem nevezhetők egészségesnek. Ajánlottabb inkább természetes gluténmentes lisztet keresni helyettük.