Arról biztosan hallottál már, hogy a fültisztító pálcikát a fül belső járatának kitisztítására használni veszélyes szokás. De azt is tudod, hogy miért? Érdemes többet megtudnod róla, hiszen maradandó károsodást okozhatsz a fülednek, mégpedig úgy, hogy észre sem veszed.

Az nyilvánvaló, hogy ha túl mélyre dugjuk a fülünkben a pálcikát, akár a dobhártyát is kilyukaszthatjuk. Azonban nem ez az egyetlen veszélye a rendszeres használatának. Sokkal gyakoribb probléma, hogy ahelyett, hogy a fülzsírt eltávolítanánk vele, azt inkább még messzebb toljuk be a hallójáratba, ahol lerakódva akár elzáródást is okozhat. Ennek következtében a dobhártya az előtte kialakuló fülzsír torlasz miatt kevésbé fogja a rezgéseket, azaz romlik a hallásunk.

Pedig a fülzsír korántsem olyan szörnyű dolog, mint hisszük. A valódi szerepe az, hogy tisztán tartsa a fület. Távol tartja a rovarokat, a port és a különféle szennyeződéseket, melyek mind árthatnak a fülnek. A fülzsír egy kenőanyag a hallójáratban, ami megakadályozza a viszketést. Ha túl sokat tisztítod a füledet, éppen ezért viszketést tapasztalhatsz. A viszketést pedig újra fültisztító pálcikával próbálod enyhíteni, ezzel ördögi körbe keveredsz. Pedig a fül pont azért viszket, mert nincs benne elég fülzsír! A fültisztító pálcika a hallójárat bőréről eltávolítja a fülzsírt és ezzel kiszárítja a bőrt, ami viszketni kezd. A fülzsír a baktériumoktól is véd, minél kevesebb van belőle a hallójáratban, annál nagyobb a fertőzések kialakulásának esélye.

Hogy mégis hogyan tisztítsd a füled? Az orvosok azt javasolják, hogy otthon magunknak soha ne tisztítsuk a füleinket. Bízzuk szakemberre, de legyünk tisztában azzal, hogy a szervezetnek megvan a maga természetes mechanizmusa a felesleges fülzsír eltávolítására. Mikor beszélünk vagy eszünk, az állkapocs mozgása elősegíti, hogy a felesleges fülzsír kikerüljön a külső hallójáratba. Onnan pedig vagy magától kiesik vagy zuhanyozás közben a víz mossa ki.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét