Félreértés gyakran alakul ki a szülők között, főleg, mikor aggódnak az újszülött babájuk miatt. Függetlenül attól, hogy mi miatt van félreértés, fontos szem előtt tartani az empátiát és a tiszteletet. Különben a helyzet robbanásig fajul, a szülők élete pedig még nehezebbé válik. Egy nő számolt be a reménytelenségéről a férjével kapcsolatban, aki ahelyett, hogy támogatná őt, olyasmi miatt bünteti, amiről nem is tehet.

A férjemmel kb. 1 évvel ezelőtt házasodtunk össze. Gyorsan teherbe estem, és kb. 4 héttel ezelőtt fiút szültem. A szülés is simán ment, de volt egy probléma: az újszülött babámnak gondjai voltak a szopással. Aggódtam, mert úgy tűnt, nem jut elég tejhez, ezért éhes és sír szoptatás után, és éjszakánként sem alszik.

Miután már minden lehetséges dolgot kipróbáltam, beszéltem az orvossal, aki azt javasolta, váltsak tápszerre. Biztosított afelől, hogy megtettem mindent, amit tehettem, és hangsúlyozta, hogy gondoskodni kell arról, hogy a baba a megfelelő táplálást kapja és éjjelente ne ébredjen fel annyiszor.

Mikor ezt elmeséltem a férjemnek, nem értett egyet. Szerinte a szoptatás egészségesebb, és nem kell tápszerre váltani csak azért, mert a baba “finnyás” és én nem aludtam ki magam – ahogy ő fogalmazott.

Aztán 2 nappal ezelőtt a babám ismét ellenállt a szoptatásnak, a férjem pedig elment valahova a barátaival. Tehetetlennek éreztem magam, és nem volt más választásom, mint kikérni a gyerekorvos véleményét. Az ő javaslatát követve elintéztem, hogy házhoz hozzák a tápszert, hogy cumisüvegből szoptatni tudjam a babát. A hatás döbbenetes volt, a babám jobban aludt, mindketten megkönnyebbültünk.

A férjem még mindig szülői szabadságon van, ezért nem kell korán reggel munkába indulnia. Tegnap nem éreztem jól magam, könyörögtem neki, hogy éjjel ő keljen fel megetetni a babát, hogy végre alhassak. Ő azonban erre nem volt hajlandó: “Mivel neked nincs tejed, mint a többi normális nőnek, és a beleegyezésem nélkül tápszerre váltottál, ezért oldd meg egyedül az éjszakai etetéseket, ahogyan megoldottad a szoptatás abbahagyását is.”

Nagyon megdöbbentettek a szavai, de az igazi sokk akkor ért, mikor azt mondta: “És egyébként, mivel te hoztad meg a döntést, hogy tápszerre váltasz, ami csak pazarlás és szükségtelen pénzkidobás, ezért mostantól kizárólag a te felelősséged fedezni a baba minden extra költségét. Viseld a következményeit a meggondolatlan tetteidnek.”

A megjegyzése a pénzről és a nőiességem leszólása nagyon fájt. Elveszettnek és magára hagyottnak érzem magam. Létfontosságú, hogy közösen osztozzunk minden felelősségen, főleg, hogy itthon van szülői szabadságon és jól is keres. Bizonytalan vagyok, hogyan kezeljem ezt a helyzetet.

Megértés elősegítése párbeszéddel.

Kezdeményezz beszélgetést a férjeddel, fejezd ki az érzéseidet, a kétségeidet a baba etetésével kapcsolatban. Mondd el neki, milyen pozitív hatásokat tapasztalsz, amióta tápszert használsz, és hívd el magaddal, hogy ő is meghallgathassa a szakember véleményét. Ezzel az együttműködéssel jobban megérthet téged, és közös döntéseket tudtok hozni a babával kapcsolatban.

Pénzügyi harmónia a családi jólét érdekében.

Beszélj nyíltan a férjeddel az anyagiakról a tápszerre való váltás tekintetében. Hangsúlyozd, mennyire fontos elsősorban a baba egészségét szem előtt tartani, miközben ismerd el férjednek a kiadásokkal kapcsolatos aggodalmait. Együtt átgondolhatjátok a költségeket, a pénzügyi stratégiákat, és együtt hozhatjátok meg az anyagiakkal kapcsolatos döntéseket.

Egyesítsétek erőfeszítéseiteket a szakember útmutatása alapján.

Forduljatok szoptatási tanácsadóhoz, akinek segítségével mindketten jobban megérthetitek a baba szükségleteit, és információkat kaphattok minden szóba jöhető lehetőségről. Azzal, hogy a férjedet is bevonod ebbe a folyamatba, foglalkozhatsz az ő aggodalmaival, miközben olyan megoldáson dolgoztok közösen, ami előnyös a baba és a családi harmónia szempontjából is.

Empátia és egymás kölcsönös támogatása.

Mondd el a férjednek, milyen érzéseket keltettek benned a megjegyzései. Ösztönözd arra, hogy képzelje magát a te helyedbe, hogy lássa át, fizikailag és érzelmileg a szoptatás mekkora és milyen kihívásokat jelent. Hívd fel a figyelmét arra, hogy a szülőség a kölcsönös tiszteleten és empátián kell hogy alapuljon, hangsúlyozd, hogy mindkettőtöknek együtt kell dolgoznotok a gyerek nevelésén és a családi kötelékek erősítésén.

Foglalkozz önmagaddal, és keress segítséget.

Helyezd előtérbe a saját jóllétedet, ha szükséges, állíts fel határokat, és keress megbízható segítséget. Vedd fel a kapcsolatot a családtagokkal, barátokkal vagy akár támogató csoportokkal, akik érzelmileg erősítenének ebben a nehéz időszakban. Akár szakemberhez is fordulhattok közös tanácsadás keretében, hogy feltárjátok a háttérben megbúvó problémákat, erősítsétek az egymás közti kommunikációt és megértést, együtt navigáljatok végig a szülői lét jelentette kihívásokon és örömökön.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét