Az élet néha olyan meglepetéseket tartogat, melyek többről árulkodnak, mint vártuk volna. A következő történetet egy nő osztotta meg, aki az esküvője előtt a barátaival szeretett volna ünnepelni, de az események hirtelen drámai fordulatot vettek. A vőlegényétől kapott ajándék olyan sokkoló felfedezést tárt elé, ami után már megkérdőjelezi a közös jövőjüket.

Néhány héttel ezelőtt egy kis ünnepséget tartottunk a barátainkkal a közelgő esküvőnk alkalmából. Azon az estén a vőlegényem elővett egy ajándékdobozt az egyik menő ékszerüzlettől. Hevesen vert a szívem, azt hittem, valamilyen érzelmes ajándék lesz a nagy napunkra. De amikor kinyitotta, sokkot kaptam, mert valami sokkal nagyobb dolog volt benne. Egy kulcs ahhoz a házhoz, amit a vőlegényem vett kettőnknek. Ledöbbentem. Fogalmam sem volt róla, hogy egyáltalán gondolkodik a házvásárláson, arról meg főleg nem, hogy egy ekkora döntést nélkülem hoz meg. Ez olyan fontos dolog, amiről együtt kellett volna döntenünk.

A ház nem álmaim háza, és el sem tudom képzelni, hogy abban éljek. Nem értem, hogy a vőlegényem miért nem vont be engem is ebbe. Normális esetben boldog lennék, hogy együtt építjük a jövőnket, de most másként érzek. Nem önmagában a meglepetés miatt, hanem azért, mert egy ilyen hatalmas döntést nélkülem volt képes meghozni.

Elfogadtam a kulcsot, de mondtam neki, hogy beszélnünk kell. Mikor kimentünk, elmondtam neki, mennyire bánt, hogy a hátam mögött intézte, és úgy érzem, megtört benne a bizalmam.

A vőlegényem viszont másként látta. Azzal védte magát, hogy egy nagy meglepetést akart nekem, egy nagy lépést a jövőnk felé. Szerinte túlreagálom és nem látom egészében a dolgokat. Mondtam neki, hogy ilyen jelentős dologra nem álltunk készen, és hogy először az esküvőre kellene koncentrálnunk.

A beszélgetésből veszekedés lett, és abban a pillanatban meghoztam a hirtelen döntést, hogy lefújom az esküvőt. A barátaink megdöbbentek, a vőlegényem elkeseredett. Úgy éreztem, én romboltam le az örömteli estét, de mélyen legbelül nem tudtam szabadulni az érzéstől, hogy a kapcsolatunkban nem veszi figyelembe az én szavamat. A vőlegényem most mindenáron meg akarja beszélni a dolgot, de bennem ott van a kérdés, hogy vajon tényleg túlreagáltam vagy jól tettem, hogy kiálltam magamért.

A közös döntések alkotják a házasság alapját.

A házasság kölcsönös bizalmon és együttműködésen alapul, főleg a nagy jelentőségű döntések tekintetében. Bár a vőlegényedet a jó szándék vezérelte, mikor meg akart lepni, a párbeszéd hiánya aláásta a kapcsolatotokat. Mondd el neki, hogy a közös döntések lényege a tisztelet, nem pedig a kontroll.

Ha leültök beszélgetni, kérdezd meg, ő hogyan érezné magát fordított helyzetben. Világosan mondd el az elvárásaidat a kommunikációval kapcsolatban, hogy mindkettőtöknek egyforma szava legyen, és egyforma beleszólásotok a jövőbeni döntésekbe.

Egyedül is gondold át.

Szánj időt arra, hogy rendezd a gondolataidat és az érzéseidet. Kérdezd meg magadtól, hogy az egész a házról szól-e, vagy mélyebb jelentése van, és inkább úgy érzed, a bizalom és a kommunikáció sérült köztetek. Egy terapeuta segíthet tisztázni, hogy egyszeri ballépésről van-e szó, vagy egy mintáról a párod részéről. Azután beszélj az érzéseidről, hogy magadban tisztáztad, pontosan mi az, amit szeretnél.

Könnyebb lesz sort keríteni egy komolyabb beszélgetésre, ha teljesen tisztában vagy az érzéseiddel.

Ragaszkodj a saját határaidhoz.

Az esküvő lefújása nem impulzív döntés volt, hanem a határaidhoz való ragaszkodásról szólt. Gondold újra az érveidet, és idézd fel magadban, miért fontosak ezek. Ha továbbra sem foglalkozik az érzéseiddel, az intő jel azzal kapcsolatban, hogy a jövőbeni konfliktusaitokat hogyan fogja kezelni.

A pároknak tiszteletben kell tartaniuk a határokat, még akkor is, ha nem értenek egyet. Ha azt látod, nem védekezik, hanem valóban szeretne változtatni, az ajtót nyithat egy más szintű beszélgetés előtt.

Visszatalálni a bizalomhoz.

Ha nyitott vagy arra, hogy újra összejöjjetek, jelölj ki egy időszakot a bizalom újjáépítésére. Javasold a párterápiát, hogy megtudjátok, hogyan jussatok túl a vitákon, és hogyan fejlesszétek a kommunikációt. A házvásárlást felhasználhatod lehetőségként arra, hogy megértsétek egymás döntéshozási szokásait és fontossági sorrendjét. Tedd világossá, hogy a tanácsadás lényege nem a hibáztatás, hanem hogy meg tudjátok erősíteni a kapcsolatotok alapjait. Ha hajlandó fejlődni melletted, az annak a jele, hogy számára is olyan fontos a kapcsolatotok, mint számodra.

Beszéljetek az értékrendekről.

Mikor legközelebb találkoztok, a házvásárlás helyett beszéljetek inkább az értékrendekről. Kérdezd meg, hogy “Mit jelent számodra a párkapcsolat?” vagy “Szerinted hogyan kellene közösen döntéseket hoznunk?”

Ha meghallgatod az ő véleményét, megtudhatod, hogy csak egy ballépésről van szó, vagy mélyebb problémák rejtőznek a felszín alatt. Mondd el, milyen típusú házasságra vágysz, és győződj meg róla, hogy ő is osztja-e a te nézeteidet erről. Egy higgadt beszélgetés fellebbentheti a fátylat arról, hogy lehetséges-e az újrakezdés, vagy jobb inkább továbblépni.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét