A műanyag edények szinte minden konyhában ott vannak, és ha egyszer elkezdted használni, feltehetően halmozod is őket a legkülönbözőbb méretekben és formákban. Nagyon praktikus tárolók ezek, de tudni kell, hogy nem örök életűek. És most nem arról van szó, hogy megrepedeztek és már alkalmatlanok a tárolásra. Észre sem veszed, mégis káros hatással lehetnek az egészségedre. Most elmondjuk, mikor jár le a műanyag edények élettartama!
A régi műanyagedények biszfenol A-t (BPA) tartalmazhatnak, egy kémiai összetevőt, ami megkeményíti a műanyagot. A BPA ugyan nem egészségkárosító, legalábbis abban a mennyiségben, ami belőle az ételekbe kerül a műanyagokból és a műanyaggal bélelt csomagolásból. Ám nagyobb mennyiségben már ártalmas lehet az egészségre. Ha éveken át műanyag edényben tárolod az ételt, megvan az esélye, hogy abból mind több BPA kerül a szervezetedbe. Sok gyártó a BPA-t biszfenol S-sel (BPS) helyettesíti, ami azonban még toxikusabb. Mivel hormonszerű anyagról van szó, a mellrák esélyét is bizonyítottan növeli. De hatása van a cukorbetegség, az elhízás, az asztma, a születési rendellenességek kialakulására is. Tehát, ha egy műanyag edényen azt olvasod, hogy BPA mentes, attól még nem feltétlenül biztonságos.
Mikortól ne használd tovább a műanyag edényeket?
Ha teljes mértékben szeretnéd elkerülni az egészségügyi kockázatot, a legjobb, ha eleve üvegedényeket használsz az ételek tárolásához. Ha azonban a műanyag edényeidtől nehezen válsz meg, legalább azokat dobd ki, melyek karcosak, töröttek vagy eredetileg átlátszók voltak, de már homályossá, opálossá váltak. A BPA ugyanis leginkább az ilyen állapotú műanyagokból kerül be az ételekbe. A karcolások a műanyagon fokozzák a felszabadulását, ugyanakkor a fertőzésveszélyt is növelik.
Így bánj a műanyag edényekkel
Mindig a mosogatógép legfelső részébe tedd őket, hogy kevésbé sérüljenek, de még jobb, ha a mosogatásukat kézzel oldod meg.
Még akkor se használd őket mikróban, ha rájuk van írva, hogy alkalmasak erre. Ragaszkodj az üveghez vagy a porcelánhoz, mikor ételt melegítesz. A mikróban ugyanis a BPA-ból még több kerül az ételbe, ennek oka a magas hőmérséklet.