Izgalmas hír, hogy a Holdnak lett egy kis társa, egy minihold! Nem kell megijedni, hiszen ez a kozmikus vendég csak átutazóban jár erre. A csupán 10 m széles aszteroida nagyjából két hónapig, november 25-ig lesz velünk, majd visszatér a Nap körüli pályára.
Mi az a minihold?
A miniholdak olyan apró égitestek, melyek átmenetileg a Föld körül keringenek. Ez mindössze néhány hétig vagy hónapig tart. A nagy holdunkkal ellentétben, ami hosszú távon a társunk, a miniholdak inkább olyanok, mint a kozmosz stopposai, melyek csak gyors látogatást tesznek, mielőtt elindulnak a következő útjukra. Nagyon kicsik, csupán néhány méter az átmérőjük, ezért nehezen észrevehetők, sokszor úgy jönnek-mennek, hogy tudomásunk sincs róluk.
Az ATLAS nevű aszteroida riasztó rendszer fedezte fel a kis vendégünket, a 10 m széles aszteroidát, a 2024 PT5-öt augusztus 7-én. A becslések szerint néhány kört tesz meg a Föld körül szeptember 29 és november 25 között, mielőtt kiszabadul a Föld gravitációs vonzásából és visszatér az űrbe. Ez az apró égitest csupán 57 napig vendégeskedik a szomszédságunkban.
Hogyan lesz a Földnek második holdja?
Aszteroidák folyamatosan elhaladnak a Föld mellett, különösebb feltűnés nélkül. Közülük a nagyobbak néhány millió évente jelennek csak meg.
Ahogy a Naprendszer más utazóit, úgy az aszteroidákat is a Nap gravitációja irányítja, előre meghatározott útvonalon haladnak az űrben. A tudósok szorgalmasan dolgoznak azon, hogy kövessék őket, nem csak azért, hogy szemmel tartsák a lehetséges ütközéseket, de azért is, hogy többet megtudhassanak ezekről a rejtélyes objektumokról.
Bár a 2024 PT5 egy aprócska szikla, nem ezért nem számít igazi holdnak. A méret nem meghatározó abból a szempontból, hogy mit nevezünk holdnak. Azon múlik, hogy az adott objektum elkezd-e keringeni egy másik égitest körül. Példának vegyük a mi holdunkat: ez a Föld körül kering egy elliptikus pályán, durván egy hónap alatt tesz meg egy teljes kört. A gravitáció húzza a bolygónk felé, és ez a kozmikus huzavona az, ami alakítja az árapály jelenséget, ami mindent befolyásol a tengeri élettől kezdve a hajózáson át.
“Kisebb-nagyobb mértékben minden élőlényre hat a holdciklus. Tehát elég jelentős kapcsolat van köztünk és a holdunk között” – magyarázta Thomas Statler, a NASA egyik vezető tudósa.
Voltak más miniholdak is?
A rövid válasz, hogy igen. A 2024 PT5 nem a Föld első miniholdja. A Földünknek megvan az a szokása, hogy megragadja a hozzá közeli kisbolygókat, és egy kis időre a saját pályájára állítja őket.
“Voltak a mostaninál jóval kisebb miniholdak is, és még lesznek is a jövőben” – mondta Statler. Szerencsére a tudósok már egyre inkább észreveszik ezeket az apró látogatókat. 2016-ban fedezték fel a Kamo’oalewa nevű aszterodiát, ami kb. 300 évig fog körülöttünk keringeni.
A nagyjából óriáskerék méretű objektum látszólag a Föld pályáján kering, valójában azonban túl kívül van bolygónk gravitációs vonzásán, ezért nem is számít igazi miniholdnak.
2020-ban egy apró aszteroida, a 2020 CD3 jelent meg a Föld körül. Néhány évig tartózkodott a közelünkben, mielőtt kiszabadult és elsodródott.
Mit jelent ez az új hold a Föld számára?
Az életünket nem fogja megváltoztatni, semmilyen drasztikus kozmikus esemény bekövetkeztétől nem kell tartanunk. Ez a minihold csupán akkora, mint egy méretesebb teherautó, ezért nem fogja befolyásolni az árapályt, az időjárást és semmi mást sem a Földön. Inkább csak látogatónak tekinthetjük.
A csillagászok és a csillagászat rajongóinak számára azonban kitűnő lehetőséget ad a tanulmányozásra, és rövid időre kétholdas bolygóvá teszi a Földet.
Mennyi ideig marad velünk a minihold?
Csak rövid távon lesz a vendégünk, szeptember 29. és november 25. között tartózkodik a közelünkben, mielőtt továbbáll. Ezt követően kicsúszik a Föld gravitációs vonzásából, és folytatja kalandos útját a Nap körül, a Földnek pedig megint csupán egy holdja lesz.
A tudósok szerint egészen 2055-ig nem lesz újabb miniholdja a Földnek.
Láthatjuk a miniholdat?
Nem könnyű megpillantani a miniholdat. Olyan, mint egy űrkavics, kb 10 m hosszú, mint egy busz, tehát nem fogja úgy beragyogni az egünket, mint a szokásos holdunk. Még teleszkóppal is nehéz észrevenni, annyira kicsi és távoli.
A legjobb, ha a megfigyelését a high-tech eszközökkel felszerelt profikra bízzuk!
Mi történik, mikor a minihold elhagyja a Föld körüli pályát?
Mikor egy minihold kiszabadul a Föld vonzásából, visszasodródik az űrbe. Miután egy ideig körülöttünk keringett, eléggé felgyorsul ahhoz, hogy kisodródjon, és folytassa a szokásos útját az űrben, mint bármely más kőzet.
Ne számíts nagy végkifejletre, nem lesz robbanás, semmi ilyesmi, csak egy csendes kisodródás és visszatérés az űrbe. A Földnek pedig újra csak egy holdja lesz, miközben a minihold folytatja kalandjait a kozmoszban.
Miért fontos a 2024 PT5 tanulmányozása?
A Föld és a Hold számos átmeneti vendéget fogadott már, de nem várható, hogy Hold méretű szomszédot kapunk belátható időn belül. Ezek az apró látogatók, mint amilyen a 2024 PT5 is, évmilliárdok óta fel-felbukkannak minden feltűnés nélkül. “Ez is azt mutatja, hogy nem nagy dologról van szó, ami megváltoztatná a földi életet” – mondta Statler. Más szóval, ezek az objektumok nem sok vizet zavarnak.
Ha úgy adódna, hogy lenne egy második, akkora holdunk, mint a mostani, az teljesen felforgatná az árapály jelenséget, és valószínűleg átírná azt, amit a tudósok eddig megtudtak a csillagászat és a hold keletkezésének történetéről. Ez azonban nem mostanában fog megtörténni. Az elmúlt néhány milliárd év meglehetősen következetes volt ezen a téren.
Akkor miért van ekkora felhajtás a 2024 PT5 körül? Andrew Rivkin egyetemi csillagász szerint a lényeg az időzítésben rejlik. Ez az egyik legelső alkalom, hogy tudósok képesek voltak előre jelezni egy minihold érkezését. “Ez nagyszerűen demonstrálja a képességeinket, hogy képesek vagyunk megtalálni dolgokat, és előre megmondani, hogy merre fognak haladni” – mondta Rivkin.
Rivkin volt a vezetője annak a kísérletnek, amely bebizonyította, hogy az ember képes kimozdítani egy aszteroidát az irányából. Ez óriási lépés a bolygó védelme szempontjából. Ez volt az első alkalom, hogy egy égi objektum pályáját az űrben sikerült megváltoztatni. Elmondhatjuk, hogy már kozmikus befolyásunk van!
2029-ben felkészülhetünk egy jóval nagyobb kozmikus eseményre.
A következő nagy aszteroida, ami megközelíti a Földet, az Aprophis lesz 2029-ben. Ez egy 300 m széles objektum, ami nem fog rákerülni a pályánkra, mert ahhoz túl gyorsan mozog, de elég közel fog jönni ahhoz, hogy láthassuk. A becslések szerint 10-szer közelebb lesz hozzánk, mint a Hold! Izgalmasabbnak ígérkezik, mint a 2024 PT5 megjelenése, főleg az aszteroida rajongók számára.
“Az aszterodiák nem csak olyasmik, amiktől félnünk kell. Az égbolt tele van nagyszerű dolgokkal, lenyűgöző dolgokkal” – mondja Rivkin.