Zsonglőrködni a teljes munkaidős állás és egy kisgyerek nevelése körüli feladatok között iszonyú stresszes lehet a szülők számára. Lenny az anyósához fordult abban bízva, hogy segíteni tud neki. Ám az anyósa visszautasította a kérését, mondván, az egész napos bébiszitterkedés nem az ő feladata. Kétségbeesésében Lenny merész döntést hozott, ami előre nem látható következményekhez vezetett.

Az anyósom azzal tölti a napjait, hogy zumbaedzésre jár és a barátnőivel lóg. Kértem, hogy vigyázzon a 2 éves gyerekünkre, amíg a férjem és én is teljes munkaidőben dolgozunk. Azt mondta: “A teljes munkaidős bébiszitterkedés nem egy nagymama dolga!” A férjem nem szólt semmit. Én viszont megtiltottam, hogy lássa a gyerekünket, és felvettem egy bébiszittert.

Pár nappal később a bébiszitter sírva hívott fel, teljes pánikban volt. Hazasiettem, és sokkot kaptam, mikor láttam, hogy a gyerek nincs a kiságyban. Kinyitottam a szekrényt, és a gyerek holmijai sehol sem voltak, mintha teljesen eltűnt volna. A bébiszitter elmondta, hogy az anyósom kényszerítette, hogy beengedje a házba, majd elvitte a gyereket.

Próbáltam hívni az anyósomat, de nem értem el. Mikor felhívtam a férjemet, ő teljesen higgadtan azt mondta: “Ne aggódj, a gyerek biztonságban van nála. Végül is ő a nagyanyja.” Ideges lettem, elhoztam a fiamat az anyóstól. Azzal védekezett, hogy: “Nincs jogod megtiltani, hogy az unokámmal legyek!”

Nagyon dühös és tehetetlen vagyok. Túlreagáltam azzal, hogy eltiltottam tőle a fiamat? Hogyan kezeljem ezt a helyzetet?

Vond kérdőre a férjedet a közömbössége miatt.

A férjed közömbössége ebben a helyzetben komoly probléma. Beszélj vele arról, hogy a viselkedése miatt úgy érezted, teljesen magadra hagyott.

Hangsúlyozd, milyen fontos, hogy együttműködjetek, főleg az olyan helyzetekben, melyek a gyermeketek jólétét érintik. Ha továbbra sem hajlandó ebben résztvenni, érdemes tanácsadóhoz fordulnotok, hogy konstruktívan tudjátok kezelni a helyzetet.

Jogi biztosítékok.

Az anyósod viselkedése – behatolt a házadba és a beleegyezésed nélkül vette magához a gyereket – jogsértésnek minősül. Beszélj egy családjogi ügyvéddel, hogy tisztában légy a jogaiddal, és fontold meg, hogy teszel-e jogi lépéseket, mint a távoltartási végzés vagy más jogi biztosíték megszerzése, amivel megakadályozhatod, hogy az anyósod az engedélyed nélkül belépjen a házba és a gyerekkel legyen.

Ezzel gondoskodhatsz a gyermeked biztonságáról és szilárd határokat állíthatsz fel.

Ragaszkodj a határokhoz.

Ülj le az anyósoddal, és kertelés nélkül, de tiszteletteljesen beszélj vele. Világosan mondd el neki, hogy amit tett, az elfogadhatatlan, és hogy aláásta ezzel a bizalmadat.

Pontosan magyarázd el neki, hogy mi a szerepe a gyerek életében, hogy előzetesen engedélyt kell kérnie a látogatásra és a kapcsolattartásra vonatkozóan. Hangsúlyozd, hogy nagymamaként fontosnak tartod a szerepét, de a határok felállítása alapvetően fontos az egészséges családi dinamika megőrzéséhez.

Támogasd a bébiszittert.

Támogasd a bébiszittert abban, hogy magabiztosan lássa el a feladatait továbbra is. Beszélj vele erről az esetről, hallgasd meg az aggályait, és segítsd neki visszanyerni a bizalmát a nálatok végzett munkájával kapcsolatban.

Tisztázzátok a szabályokat a váratlan látogatókkal kapcsolatban, például hogy rögtön hívjon fel téged, és ha szükségesnek látja, hívjon segítséget, például rendőrt. Ezekkel a lépésekkel megelőzhetitek a hasonló helyzeteket és biztonságban tudhatjátok a gyermekedet.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét