Amikor egy régebben vásárolt csokit vagy ajándékba kapott bonbont kibontottál, biztosan te is találkoztál már a jelenséggel. A csokoládé megszürkül, kifehéredik, ahogy mondják “kivirágzik”. Azt gondolhatnád, azért van így, mert a csokoládé már régi, pedig ez nem feltétlenül függ össze a korával. Még csak azt sem jelenti, hogy feltétlenül ki kell dobnod a csokit. Előbb olvasd el ezt!

A csokoládé kifehéredésének két fajtája van. A korábban fényes és sima felszínű csokoládé darabossá, durvává, fakóvá válik. Egyik esetben a csokoládéban lévő zsír csapódik ki (pl. kakaóvaj) és kristályosodik ki a felszínén. Ez akkor történik, amikor gyorsan megváltozik a hőmérséklet vagy ha meleg helyen tároltuk a csokoládét. A töltött csokoládék gyakrabban esnek áldozatul ennek a jelenségnek.
Másik esetben a cukor csapódik ki. Ez akkor következik be, ha nedves, párás helyen tároljuk a csokoládét. A nedvesség összegyűlik a csoki felszínén, reakcióba lép a cukorral és fehéres, szürkés kristályokat alkot.

Hogyan előzd meg a csokoládé kifehéredését?

Tartsd szobahőmérsékleten, légmentesen lezárható edényben. A hűtőbe inkább ne tedd, hiszen az is túl párás a csokinak, inkább tartsd a konyhád egyik hűvös, de száraz pontján.

Visszafordítható?

Ha észrevetted, hogy a csokoládé már elkezdett kifehéredni, még mindig tehetsz azért, hogy megmentsd. Olvaszd fel, majd szilárdítsd meg újra. Ezzel a módszerrel elérhetjük, hogy a zsír újra felszívódjon a csokoládéba. Ha szeretnéd, kifehéredve is megeheted, bár nem annyira étvágygerjesztő, mint eredeti formájában. Az állaga és a színe megváltozik, de az íze ugyanolyan marad. Felolvaszthatod forró csokiban, kakaóban is.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét