Nem könnyű úgy bánni egy nevelt gyermekkel, mint egy sajáttal. Erin úgy érzi, helyesen döntött, mikor elhatározta, hogy nem ad pénzt a nevelt lányának, annak ellenére, hogy saját fia hetente kap tőle zsebpénzt. Próbálta fontos dologra tanítani a nevelt lányát, de nem biztos benne, hogy ez jó döntés volt.
A férjemnek van egy kamasz lánya az előző házasságából, aki velünk él. Sokkal többet keresek, mint az apja. Gyakran kér tőlem zsebpénzt, hogy olyan ruhákat, kozmetikumokat, egzotikus gyümölcsöket, egyéb holmikat vásároljon, mint az osztálytársai. Mikor csak az apjával lakott, erre nem volt lehetősége, de mióta az én hatalmas, gyönyörű házamban él, egyre több mindent akar. Sosem adok neki közvetlenül pénzt. Helyette az apjával szép, de nem túl drága ruhákat veszünk neki, és ellátjuk mindennel, de nem esünk túlzásokba.
Most azzal vádol, hogy nem vagyok korrekt, mert az előző házasságomból született fiamnak hetente adok zsebpénzt. Azt mondja, őt kevésbé szeretem, mint a fiamat. De két egyszerű okom van arra, hogy így kezelem ezt a helyzetet. Az egyik, hogy a szüleim engem nagyon szigorúan neveltek. Bár volt elég pénzük, sosem kényeztettek el. Megtanították, hogy semmit ne vegyek magától értetődőnek, kialakították bennem az erős felelősségérzetet és a függetlenséget. Szerintem ezek az értékek létfontosságúak, és szeretném őket átadni a fiamnak és a nevelt lányomnak is.
A második ok, hogy a fiam megkeresi a zsebpénzét azzal, hogy elvégez különböző feladatokat a ház körül, például mindenkire mos, és segít a kerti munkákban. Elég jó pénzt szed össze ezzel minden héten, ami bőven elég egy kamasznak. Azt szeretném, hogy a nevelt lányom megtanulja ugyanezt. Ez nem a megkülönböztetésről vagy a kevesebb szeretetről szól, hanem arról, hogy szeretném neki megtanítani azokat a fontos dolgokat, melyeknek később nagy hasznát fogja venni az életben.
Ám emiatt egyre nagyobb a feszültség a családban. Folyamatosan azzal vádol, hogy kivételezek a fiammal, és ez rengeteg stresszt okoz. A férjem szerint helyesen cselekszem, hogy nem teljesítem a lánya kívánságait, ugyanakkor szerinte túl szigorú vagyok vele.
Nem tudom, hogyan kezeljem ezt a helyzetet. Nem akarom, hogy a nevelt lányom úgy érezze, nem szeretem vagy elhanyagolom, de az elveimről sem akarok lemondani.
Őszintén szólva nem tudom, hogyan kellene viselkednem egy kamaszlánnyal, tanácsra van szükségem.
Világos kommunikáció.
Ülj le a nevelt lányoddal egy nyílt, őszinte beszélgetésre. Magyarázd el az érveidet, hogy miért nem adsz neki zsebpénzt, és hogy ez a döntésed nem a kivételezésről szól, hanem az elveidről.
Fogadd el az ő érzéseit és a nehézségeket, melyekkel küzd, mutasd ki, hogy érted az ő nézőpontját is. Aztán magyarázd el, hogy a döntésed nem arról szól, hogy mennyire foglalkozol vagy nem foglalkozol vele, hanem fontos dologra szeretnéd megtanítani a pénz értékéről és a kemény munkáról. Tudasd vele, hogy akárcsak a fiad esetében, aki a különböző feladatok elvégzésével keresi meg a pénzét, úgy az ő esetében is fontosnak tartod, hogy megtanulja értékelni a pénzkeresésbe fektetett erőfeszítéseket.
Adj neki feladatokat.
Készíts részletes listát a ház körül elvégzendő feladatokról, melyeket a nevelt lányod elvégezhet pénzért cserébe. Ilyen feladatok lehetnek a főzés, a közös használatú helyiségek takarítása, a szobája rendbetétele vagy a kerti munkák elvégzése. A konkrét feladatok kijelölésével egyértelmű és kézzelfogható lehetőséget kínálsz neki arra, hogy pénzt kereshessen. Ez a megközelítés nemcsak abban segít neki, hogy megtanulja a kemény munka értékét, de ösztönözheted arra is, hogy anyagilag független legyen és sikeresnek érezze magát.
Nem pénzbeli jutalom.
Fontold meg, hogy nem pénzbeli jutalmat tűzöl ki. Például tovább netezhet, többször járhat el, vagy elkészíted neki a kedvenc ételét. Így megmutathatod, hogy az erőfeszítést és a jó viselkedést többféle módon is lehet értékelni. Ha folyamatosan elvégzi a házimunkát, adhatsz neki extra netezési időt hétvégente, elmehettek egy különleges családi kirándulásra egy általa kedvelt helyre. A kemény munkája jutalmaként elkészítheted neki a kedvenc ételét, vagy megengedheted, hogy ő válasszon filmet a családi moziestre.
Biztasd spórolásra.
A fiadat és a nevelt lányodat is tanítsd meg a takarékosság fontosságára. Segíts nekik spórolni a céljaikra, és segíts nekik megtanulni, milyen fontos, hogy okosan bánjanak a pénzzel. Kezdheted azzal, hogy elmagyarázod a spórolás koncepcióját, és hogy ez hogyan segíthet elérni a jövőbeni céljaikat, például megvenni azt, amire nagyon vágynak, félretenni a főiskolára vagy egy nagy utazásra.
Légy következetes.
Mindkét gyermekkel kapcsolatban légy következetes. Egyenlően állítsd fel a szabályokat és tűzd ki az elvárásokat, hogy érezzék a családban az egyensúlyt és az egyenlő bánásmódot. Szabj egyértelmű szabályokat a feladatok, a viselkedés és a pénzkeresés tekintetében.
Beszéljétek át közösen a családi szabályokat a fiad és a nevelt lányod bevonásával. Ettől úgy érzik, ők is részesei a döntési folyamatnak, és megértik, hogy a szabályok mindenkire egyformán vonatkoznak.