A nagyszülők közel fele hetente több mint 12 órát vigyáz ingyen az unokákra – állítja egy tanulmány. Sok dolgozó szülő támaszkodik a nagyszülők segítségére, ha a gyermekgondozásról van szó. A következő történetben azonban a nagymama úgy érzi, menye kihasználja őt azzal, hogy ingyen kéri tőle a gyerekekre való vigyázást.
A menyemnek van két gyereke az előző házasságából és egy gyereke a fiamtól. Kérte, hogy felügyeljek a gyerekekre, amíg ő dolgozik. Azt mondtam neki: “Vigyázok az unokámra, de a másik kettő gyerek felügyeletéért fizetned kell.” Nem szólt egy szót sem.
Másnap elmentem hozzájuk, és ledöbbentem. Az ajtó zárva volt, a zárat lecserélték. Próbáltam bejutni a kulcsaimmal, de nem tudtam. Kopogtam, de senki nem nyitott ajtót. Mikor felhívtam a menyemet, röviden annyit mondott: “Többé nem látlak szívesen a házamban. Megkülönbözteted az én gyerekeimet.”
Próbáltam neki elmagyarázni, hogy ez nem a kivételezésről szól, az ő gyerekeit is szeretem. De három gyerekre felügyelni nekem sok, főleg, hogy nyugdíjas vagyok. Mondtam neki, hogy szívesen vagyok az unokámmal, hiszen családtag, de fizetség nélkül nem tudok három gyerekért felelősséget vállalni.
Most feszültség van a családban. A fiam két tűz között van, próbál kibékíteni minket. Nem tudom, hogyan kezeljem ezt a helyzetet. Bánt, hogy a menyem szerint tisztességtelen vagyok, és bűntudatom van, hogy gondot okoztam nekik. Ugyanakkor úgy érzem, az én határaimat is tiszteletben kellene tartani.
Hogyan beszéljek erről úgy, hogy ne mélyítsem tovább a konfliktust?
Beszélj nyíltan a fiaddal és a menyeddel.
A nyílt kommunikáció a kulcs a családon belüli félreértések megoldásához. Higgadtan beszéljétek át a helyzetet hármasban. Kezdd azzal, hogy szereted a családodat, és törődsz is velük, hangsúlyozd, hogy soha nem állt szándékodban ekkora feszültséget okozni.
Világosan magyarázd el az indokaidat, a fizikai határaidat, az energiát, mindent, ami nehézséget okoz, hogy jobban megértsék a te álláspontodat. Biztasd őket, hogy ők is hasonlóképpen osszák meg az érzéseiket, és közbeszólás nélkül hallgasd végig őket.
Mutasd ki, hogy törődsz a gyerekekkel.
A tettek többet mondanak a szavaknál, főleg, ha a törődés kifejezéséről van szó. Ha rendszeresen nem is tudsz egyszerre három gyerekre felügyelni, megmutathatod, hogy a menyed gyerekeivel is törődsz. Hozz nekik apró ajándékokat, olvass nekik mesét, vidd el őket olyan helyekre, ahol jól érzik magukat. Ezek a gesztusok időt és energiát igényelnek ugyan, de a gyerekek érezni fogják, hogy fontosak számodra.
Kompromisszum.
Kompromisszum által enyhülhet köztetek a feszültség, és azt is megmutathatod, hogy hajlandó vagy az együttműködésre. Ha a három gyerek felügyelete túl sok neked, javasolj alternatív megoldást, például rövidebb ideig vigyázol rájuk vagy segítséget kapsz. Az is szóba jöhet, hogy rendszeres gyerekvigyázás helyett csak alkalmanként vállalod a felügyeletet. Fogadd el, hogy a menyednek sem könnyű a teljes munkaidős állás mellett, és próbáljatok olyan tervet kidolgozni, ami neki is segítséget jelent, de a te határaidat is tiszteletben tartja.
Kérj bocsánatot, ha szükséges.
Néha még a jó szándékú szavak és tettek is bánthatnak másokat. Ha a menyed kirekesztettnek érzi magát, vagy megalázottnak a mondataid miatt, egy szívből jövő bocsánatkérés sokat javíthat a kapcsolatotokon. Magyarázd el, hogy nem megsérteni akartad, csak ki akartad fejezni az aggályaidat. Tudasd vele, hogy megérted, miért bántódott meg, és hogy figyelembe veszed az érzéseit.
Koncentrálj a kapcsolatotok újjáépítésére.
Helyrehozni egy sérült kapcsolatot időt és erőfeszítést igényel, de az apró, kedves gesztusok nagy változást képesek előidézni. Keress alkalmakat arra, hogy éreztethesd a menyeddel, hogy fontos számodra, és hogy értékeled őt emberként és anyaként is. Dicsérd meg, ahogyan a gyerekeit neveli, ajánld fel a segítségedet olyan dolgokban, melyek neked is beleférnek, vagy vigyél neki apró ajándékot, mikor meglátogatod őket. Egy kedves szó vagy egy figyelmes gesztus idővel sokat enyhít a feszültségen.