A családokban gyakran okoznak konfliktusokat az anyagi ügyek, főleg a mozaikcsaládoknál. Harper nehéz helyzetbe került, mikor idősebb fia, aki az előző házasságából született, komoly összeget örökölt elhunyt édesapja után. Harper mostani férje szerint azonban ennek az örökségnek egy része az ő fiát illeti. Harper ezzel egyáltalán nem értett egyet, így a konfliktus egyre inkább elharapódzott köztük.
A legidősebb fiam 300.000 dollárt örökölt az apja után. 18 éves koráig ezt a pénzt én kezelem. A férjem szerint az összeg egy részét a közös fiunk oktatására kellene fordítani. Nemet mondtam, mire azt kiabálta: “A fiunk gyűlölni fog téged ezért! Rossz anya vagy, meg sem érdemled, hogy az anyja legyél!” Nem szóltam semmit.
Másnap, mikor hazaértem, lefagytam a sokktól: a ház szokatlanul csendes volt, és a fiunk nem volt a szobájában. A holmijai is eltűntek, a ruhái, játékai, könyvei nem voltak sehol. A hálószobánkból a férjem holmijai is eltűntek. Az ágyon egy cetli volt: “Ha elhatároztad, hogy az első fiadat részesíted előnyben, a fiammal egy vagy két hétre magadra hagyunk. Nem hiszem, hogy hiányozni fogunk.”
Teljesen összeomlottam. Tudom, hogy azért vitte magával a fiunkat, hogy megleckéztessen. Tényleg rossz anya vagyok? Csak tisztességes akartam lenni az idősebb fiammal.
Jogi segítség.
Mivel a férjed a beleegyezésed nélkül vitte magával a 12 éves fiatokat, az a felügyeleti jogba való beavatkozásnak vagy akár családon belüli gyerekrablásnak is minősülhet. Mihamarabb konzultálj egy családjogi ügyvéddel, hogy tisztában légy a jogaiddal, és megtehesd a megfelelő lépéseket. A fiad biztonsága és jóléte a legfontosabb.
Az ügyvéd segíthet a felügyeleti megállapodások közvetítésében, amivel megelőzhetitek a jövőben a hasonló helyzetek kialakulását. Segít az egyértelmű határok felállításában, valamint a pénzügyek – például a 300.000 dollár – kezelésében, biztosítva, hogy a megállapodások mindkét félnek megfelelnek.
Beszélj higgadtan, de őszintén a férjeddel.
Mikor a férjed a fiatokkal visszatér, négyszemközt ülj le vele beszélni, lehetőleg egy semleges helyen, esetleg egy tanácsadó vagy egy mediátor jelenlétében. Arra koncentrálj, hogy próbáld megérteni a férjed nézőpontját, de ne légy támadó, maradj higgadt.
Használd ki az alkalmat, hogy elmagyarázd a jogi és erkölcsi kötelezettségeket a 300.000 dolláros örökséggel kapcsolatban, és hogy szerinted miért olyan fontos betartani ezeket a kötelezettségeket. Ugyanakkor fogadd el az aggályait és az érzéseit, és törekedj arra, hogy közösen tudjatok kidolgozni olyan pénzügyi tervet, amivel mindkét gyereket támogathatjátok, miközben figyelembe veszitek az erkölcsi és a jogi határokat is. A nyílt és őszinte kommunikáció segíthet helyreállítani köztetek a bizalmat, és mindenkinek megfelelő megoldást találni.
Foglalkozzatok a családi pénzügyekkel.
A férjed frusztrációja talán abból ered, hogy aggódik amiatt, hogy a közös fiatok szükségletei figyelmen kívül lesznek hagyva. Keressetek alternatív megoldást a tanulmányai finanszírozására, gondoljátok át, lehet-e a családi költségvetésen változtatni, hogy maradjon pénz az iskoláztatásra, vagy léteznek-e elérhető támogatások, ösztöndíjak, melyek segíthetnek a költségek fedezésében.
Azzal, hogy utánajársz ezeknek, megmutathatod, hogy nagyon is érdekel a fiatok jövője, miközben továbbra is tiszteletben tartod az öröklést. Ezzel elősegítheted a családon belül a megértést és a jobb együttműködést.
Családi tanácsadás.
Mivel ez az eset érzelmileg is kihatott a családra, főleg a férjeddel és a fiaddal való kapcsolatodra, érdemes családi tanácsadóhoz fordulni, akinél semleges környezetben adhattok hangot az érzéseiteknek és beszélhetitek át a félreértéseket.
A tanácsadó úgy irányítja a beszélgetést, hogy mindenki kifejezhesse a véleményét, és megértse a többiek nézőpontját is. Segít olyan stratégiát kitalálni, amivel újjáépíthetitek a bizalmat és az együttműködést a családon belül. Ez a támogatás különösen fontos ahhoz, hogy a kisebbik fiad újra értékesnek érezhesse magát, miközben túljuttok ezen a nehéz időszakon.