Az egészséges étkezés részét képezi az emésztőrendszerre való odafigyelés. Ezt a leghatékonyabban úgy tehetjük meg, ha fogyasztunk probiotikumokat, azaz olyan hasznos baktériumokat, melyek köztudottan megtalálhatók a natúr joghurtokban. De aki nem fogyaszt tejterméket vagy egyszerűen nem szereti a joghurtot, még honnan juthat hozzá a bélrendszer számára nélkülözhetetlen probiotikumokhoz?
Miszo
Akik tudatosan és egészségesen táplálkoznak, valószínűleg találkoztak már a miszoval, de legalábbis hallottak már erről a japán ételről. A miszo egy erjesztett paszta, amit készíthetnek rizsből, szójababból vagy árpából is. A gombával erjesztett miszo ételek ízesítésére szolgál, elsősorban levesekhez és zöldséges ételekhez használják. Probiotikumok mellett fehérjéből is sokat tartalmaz.
Kimcshi
Hosszú időn át történő erjesztése és összetevői miatt is magas a probiotikum tartalma. Fokhagyma, chili, káposzta, gyömbér, uborka, retek, sokféle fűszer és halszósz keverékéből készítik. A korai konyha egyik alapvető hozzávalója, elég erőteljes, jellegzetes illata van. A dietetikusok szerint egyrészt probiotikumai miatt érdemes fogyasztani, másrészt pedig azért, mert a világon az egyik legegészségesebb étel.
Savanyúság
A fehér ecettel erjesztett savanyúságok a legegészségesebbek. Ha üzletben vásároljuk, keressük a természetes, nem pasztőrözött termékeket, mivel ezek élő kultúrákat tartalmaznak. A cékla, a zöldbab, a karfiol savanyított változata rengeteg pozitív hatást tartogat az ember számára. A savanyúságok az egészséges étrendben alapvetően helyet érdemelnek, rendszeres fogyasztásukkal megelőzhetők és helyreállíthatók az emésztési zavarok.