Emma bonyolult és érzelmileg is összetett helyzetben találta magát az anyósával. A féltékenység, a családi határok és a nehéz döntés meghozatala köré fonódik ennek a fiatal nőnek a története, aki fültanúja volt egy olyan beszélgetésnek, ami aztán mindent megváltoztatott.

Sosem hittem volna, hogy valaha is eljutok odáig, hogy elküldöm az anyósomat, de azután, ami történt, nem volt más választásom.

Ez egész kis dolgokkal kezdődött. Az anyósom mindig féltékeny volt rám. A férjem bármikor ajándékot vett nekem, neki is kellett vennie, legyen az ékszer, parfüm vagy bármilyen apróság. Világossá tette, hogy nem akarja, hogy bármiből kihagyjuk, ez idővel szokássá vált nála. Mindig, mikor a férjem kedveskedett nekem valahogy, az anyja is elvárta tőle ugyanezt.

Egyik nap aztán betelt a pohár. Egyik este, egy hosszú nap után a férjem rendelt nekem vacsorát. Az anyósom már aludt, vagyis mi azt hittük. A férjem neki nem rendelt semmit, mert úgy tűnt, hogy alszik. Másnap viszont hallottam, hogy telefonon beszél a testvérével. Dühös volt, azt mondta, ellene fordítom a fiát, és hogy nem kellene jobban bánnia velem, mint vele. Azt is állította, hogy én befolyásolom a fiát, hogy ne foglalkozzon vele, és hogy meg sem érdemlem őt.

Ledöbbentem. Bántó volt ilyesmiket hallani, főleg, hogy annyira próbáltam őt mindenbe bevonni. Miután hallottam ezt a beszélgetést, nem tudtam tovább tűrni. Megkértem, hogy menjen el a házunkból. Most azon gondolkodom, vajon jól tettem-e vagy másként kellett volna kezelnem a helyzetet. Hogyan szabjak határokat anélkül, hogy tönkretenném a kapcsolatunkat?

Íme néhány stratégia, amely segíthet kezelni ezt a helyzetet.

  • Beszélj nyíltan a férjeddel: Neked és a férjednek egységet kell alkotnotok, mikor határt szabtok az anyjának. Higgadtan mondd el neki az érzéseidet, és mondd el neki, hogy közösen kell a határokat felállítanotok. Ezzel biztosíthatjátok, hogy mindkettőtök számára a kapcsolatotok álljon az első helyen, és közösen dolgozhattok a konfliktus megoldásán.
  • Állítsátok fel a határokat: Mikor féltékenységről és manipulációról van szó, fontos az egyértelmű határok felállítása. Magyarázd el az érzéseidet, például így: “Tiszteletlenségnek érzem, hogy így beszél rólam a hátam mögött.” Légy határozott és következetes abban, hogy ezeket a határokat az idő múlásával is fenntartsd.
  • Törődj magaddal: A családi konfliktusok érzelmileg súlyos terhet jelentenek, ezért ne feledkezz el foglalkozni magaddal, a mentális és érzelmi állapotoddal. Fordíts időt magadra, távolodj el a toxikus helyzetektől, és limitáld a kontaktust az anyósoddal.
  • Szakember segítsége: Ha a helyzet nem javul vagy továbbra is kihat a házasságodra, a párterápia segíthet. A terapeuta semleges félként iránymutatást tud adni, hogyan kezeljétek a családi dinamikát az egészséges kapcsolat érdekében.
A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét