Élete első évében minden gyermek rengeteg új információt szerez a környezetéből, és el is raktározza azt. Nem hiába mondják, hogy a gyerekek agya olyan, mint a szivacs. Gyermekkorban alakítják az énképük és a nyelvi képességeik alapjait. Éppen ezért vannak olyan dolgok, amiket nagyon fontos már a korai években elsajátítani, hogy a gyereknek meglegyenek a megfelelő alapjai a felnőtt életben szükséges képességhez.
Most megtudhatod, melyek azok a dolgok, amiket már gyermekkorban érdemes elsajátítani a sikeresebb felnőttkor érdekében.

1. Egy második nyelv

Egy tanulmány szerint azok a gyerekek, akik az anyanyelvükön kívül egy másik nyelvet beszélnek, sokkal könnyebben alkalmazkodnak a változásokhoz, jobb a memóriájuk, és általában jobban értik a nyelvet. Arról nem is beszélve, hogy könnyebben tud kommunikálni külföldön, ez pedig a karrierjét is nagyban előre lendítheti. Ha ez még nem lenne elég, kanadai tudósok bebizonyították, hogy a két nyelv ismerete segít az agynak késleltetni az Alzheimer-kór kialakulását idős korban.

2. Úszás

Az edzés, a fizikai aktivitás segít, hogy egészségesebben éljünk. Ami az úszást kiemeli a sportok sorából, az, hogy extrém helyzetben akár meg is mentheti a gyerek életét, vagy kinyithat kapukat új képességek felé, erősíti a végtagokat, és segíti a jobb koordinációt. Az úszás ahhoz is hozzájárul, hogy az agy tovább tudjon egészségesen működni.

3. Hangszeren játszani

Megtanulni játszani egy hangszeren fejleszti a hallást, és késlelteti az agy működésének természetes gyengülését. Ennek oka, hogy amikor játszunk a hangszeren, az agyunkban több rendszert is aktiválunk egyszerre, mint a hallást, a motoros képességeket és az észlelést. Mikor a gyerekből felnőtt válik, jobban tud majd kommunikálni, és képes lesz kreatívabban kifejezni magát.

4. Tánc

A tánc különösen jót tesz a hiperaktív gyerekeknek. Lehetővé teszi, hogy kommunikáljanak, és kifejezzék az érzelmeiket a testükön keresztül, a zene segítségével. Javítja a kreativitást, a szociális készségeket, és növeli az önbizalmat. A tánc közelebb viszi a gyereket más kultúrákhoz, hatására nyitottabbá válik, és elfogadja a testét.

5. Újrahasznosítás

Az újrahasznosítás által törődünk bolygónkkal és az elkövetkező generációkkal. Ezt a gyerekeknek is tudniuk kell, már csak azért is, mert bizonyítást nyert, hogy az újrahasznosítás tevékenysége növeli a kreativitást, és javítja a pszichomotorikus készségeket. A gyerek általa megtanulja, hogy nincs szükség milliónyi drága erőforrásra ahhoz, hogy megvalósítsa ötleteit. Az újrahasznosítást már az iskolában is célszerű oktatni a környezet iránti tudatosság növelése érdekében.

6. Takarítás

A rendet és a higiéniát egy ember sem mellőzheti az életéből. A praktikus okokon kívül ez a tevékenység a mentális folyamatokat is segíti. Japánban például az osztályterem és az iskola kitakarítása része az oktatásnak.

7. Tájékozódás

A tájékozódásra megtanítani a gyereket jót tesz az agyának, és segít, hogy bárhol van, ne zavarodjon össze. Egy tanulmány szerint a belső GPS-ünk az, ami a neuronokban hálózatokat alkotva segíti az agyban a helyes irányok kiválasztását, útvonaltervek készítését, és javítja a döntéshozó képességünket is.

8. Főzés

Ha együtt főzöl a gyerekkel, javíthatod az ételekkel való kapcsolatát. Ha bevonod az ételek elkészítésébe, egészen másként fogja elfogyasztani az elkészült ételt, mint pl. egy gyorséttermi menüt. Minden alapanyagot megismertethetsz vele, megmutathatod, az egyes ételek miként változnak meg főzés közben, és ha ügyes, kisebb feladatokat is rábízhatsz.

9. A pénz használata

Ahogyan felnövünk, az anyagi felelősség fokozatosan belép az életünkbe. Ha nem vagyunk erre felkészülve, nagy hibákat követhetünk el. Fontos megtanítani a gyereknek, hogy a pénz egy eszköz, nem pedig jutalom, és nem elég a spórolást megtanulni, de azt is tudni kell, hogyan költhetjük okosan.

10. Kommunikálni az érzéseket

Olyan nincs, hogy valaki folyamatosan boldog. Egyes élethelyzetek bizony negatív érzéseket váltanak ki belőlünk, ezt nem kerülhetjük el. Megtanítani a gyereket már kiskorában arra, hogy hogyan azonosítsa ezeket az érzéseket, hogyan fogadja el és kommunikálja őket, segít neki könnyebben döntéseket hozni, és megfelelően reagálni még bonyolult helyzetekben is.

BÓNUSZ: Képesnek lenni a lazításra

Az iskolában megtanítják a gyereket arra, hogyan végezzen el feladatokat, hogyan éljen együtt más emberekkel, megtanul rengeteg információt. Az azonban a szülők feladata, hogy megtanítsák lazítani is, hogy hogyan találjon magának időt a kikapcsolódásra és a feltöltődésre. Vannak különböző légzéstechnikák, amiket az egész család együtt gyakorolhat, hogy nyugodtabb legyen az otthoni légkör. Ezzel csökkenthető a stressz és a hozzá kapcsolódóan kialakuló betegségek kockázata.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét