Minden új kapcsolat izgalmas, érdekes és szenvedélyes. Az új párunkkal jól érezzük magunkat, és próbáljuk jobban megismerni egymást anélkül, hogy elemezgetnénk a másik viselkedését. Bármennyire is magával ragad az új szerelem, muszáj figyelni néhány jelre még a legrózsaszínűbb időszakban is, hogy megteremthesd egy hosszútávon is jól működő kapcsolat alapjait.

10. A másokkal való kapcsolataidat háttérbe szorítod

A kapcsolat kezdetén minden percet a párunkkal szeretnénk tölteni. Nem beszélgetünk a régi barátokkal és elhanyagoljuk a családot is, így bármikor elérhetőek vagyunk, ha a párunk felhívna vagy üzenetet küldene.

Ezért rossz: Azzal kezdődik, hogy elhanyagolod a régi barátaidat, de azzá fajulhat, hogy munkahelyet váltasz, másik országba költözöl és megszakítod a kapcsolatot a szeretteiddel. Ilyen esetben könnyen lehet, hogy a szerelmed elveszti az érdeklődését irántad, hiszen csak árnyéka leszel egykori önmagadnak.

Így hozd helyre: Emlékezz arra, hogy minden egészséges kapcsolatban helye van bizonyos fokú függetlenségnek, ezért az időd beosztására próbáld ki az 50-30-20-as szabályt. Az időd felénél többet ne töltsd a pároddal, 30%-ot áldozz a barátaidra és a családodra, 20%-ban pedig légy egyedül.

9. Tolerálod a rossz viselkedést

Nem tiszteli a személyes teredet, érzéketlenül viccelődik veled, megfenyeget a szakítással, javaslatokat tesz arra, hogyan változtasd meg a külsődet, agresszívvá válik, elkésik, mikor találkoztok, folyton a telefonon lóg, figyelmen kívül hagyja, ha elutasítod. Nagyon sokan nem figyelnek fel ezekre a rémisztő jelekre, mert más aspektusból nézve a kapcsolatuk normálisnak látszik.

Ezért rossz: Ezek a hosszútávon mérgező kapcsolat előjelei. Ha nem foglalkozol velük, egy nap azon kapod magad, hogy rengeteg időt és energiát fektettél valakibe, aki éveken át rosszul bánt veled.

Így hozd helyre: Ne légy követelőző, csak higgadtan fejezd ki az igényeidet, pl.: “Nem tudom elviselni, ha valaki folyton késik.” vagy “Szeretném, ha a randink csak kettőnkről szólna.” Ha ezek nem működnek, fuss, és többé ne nézz vissza!

8. Felemlegeted a régi dolgaidat

Vannak dolgok, amiket jobb a múltban hagyni. Ilyenek az exeid, az új párod összehasonlítgatása velük, az előző kapcsolatodhoz köthető régi szokásaid.

Ezért rossz: Az exek túl gyakori emlegetése igen idegesítő lehet a partnered számára. Ennek hatására lehet, hogy elkezdi magát összehasonlítani a volt szerelmeiddel, és ezzel tönkre is megy a kapcsolatotok. Tovább rontja a helyzetet, ha az exeiddel szemben állandóan bírálod és kritizálod a jelenlegi párodat.

Így hozd helyre: A régi kapcsolataid fontosak, hiszen ezek is formálták a jellemedet, és segítettek megérteni, hogy milyen értékeket keresel és tartasz nagyra másokban. De emlékezz az aranyszabályra: Sose beszélj az exeidről, míg biztonságban érzed magad a jelenlegi kapcsolatodban!

7. Nem beszélgettek egymással

“Ha a párom igazán szeret, tudja, mire van szükségem és meg is adja azt.” Sokan szentül hiszik, hogy a párjuk képes olvasni a gondolataikban. Sajnos azonban senki nem rendelkezik ezzel a képességgel, ez pedig az egyik legnagyobb félreértés a kapcsolatokban.

Ezért rossz: A konfliktuskerüléshez hasonlóan a kommunikáció hiánya is vezethet félreértéshez és összezavartsághoz. Minden meg nem oldott probléma és hozzá kapcsolódó negatív érzés neheztelésként és megbántásként ott marad a jövőben.

Így hozd helyre: Kezdetben kellemetlen és nehéz lehet beszélni a vágyaidról és panaszkodni a téged bántó dolgokról, de létfontosságú, hogy mégis megtedd. Hogy a kapcsolat tartós legyen, légy őszinte a pároddal arról is, hogy mit keresel. Az ő véleményét is hallgasd meg – ideális esetben megtaláljátok a tökéletes egyensúlyt a beszéd és a hallgatás között.

6. Idealizálod a párodat

Mindannyian emberek vagyunk, mindannyian követünk el hibákat. Egyesek ezt a szerelem kezdeti időszakában hajlamosak elfelejteni, mert a rózsaszín szemüvegen át a párjukat tökéletesnek látják. De később ennek megfizetik az árát.

Ezért rossz: A világ legtökéletesebb emberének látni a párodat csak előrevetíti a jövőbeni csalódásaidat, mikor rádöbbensz majd, hogy éppen olyan esendő ember, mint amilyen te magad vagy.

Így hozd helyre: A szerelmeddel kapcsolatban ne legyenek extrém elvárásaidat. Figyelj inkább arra, hogyan bánik az emberekkel, a barátaival, a pincérrel, a családtagjaival. A párod valószínűleg éppen azt a rózsaszín szemüveget viseli, mint te, így mindkettőtöknek lehet elképzelése arról, hogy miben és mennyivel látjátok jobbnak egymást a valóságosnál.

5. Másnak akarsz látszódni, mint aki vagy

Mindannyian szeretnénk jobbnak látszódni, mint amilyenek vagyunk, ezért a kevésbé jó tulajdonságainkat igyekszünk palástolni, amíg csak lehet. De ez az állapot nem tarthat örökké. Azt hihetjük, hogy az apró, finom kis füllentéseink nem lesznek hatással a kapcsolatunkra, ezért elferdítjük az igazságot, hogy elkerüljük a konfliktust. Aztán később csodálkozunk, hogy vajon mit ronthattunk el.

Ezért rossz: Titkolózni és hazudni a párodnak a kezdetektől csak ahhoz vezet, hogy idővel még nagyobb hazugságokat gyárts. Ha egy friss kapcsolat hazugságokon alapszik, szét fog esni, hiszen valódi alapjai sosem voltak.

Így hozd helyre: Az egészséges kapcsolat alapja az őszinteség, az érett, felnőtt bizalom, tisztelet és megértés. Nem kell a másiknak életed minden percéről beszámolni, de ne legyen olyan dolog, amit folytonosan eltitkolsz előle. Legyen az egy valódi titok vagy egy jelentéktelen semmiség, ha bűntudatod van azért, mert nem osztottad meg vele, jobb, ha ezt helyrehozod és beszélsz róla.

4. Megpróbálod irányítani a párodat

Ha megpróbálod kontrollálni a párodat, az egyértelmű jele annak, hogy komoly bizalmi problémáid vannak vele szemben. Ebbe beletartozik a féltékenység érzése és az ebből eredő tetteid, a másik viselkedésének szabályozása és folyamatos ellenőrzése.

Ezért rossz: Ha szabályozod és kommentálod a másik minden egyes mozzanatát, a párod azt fogja érezni, hogy korlátozod és megfosztod számára fontos dolgoktól. Így hamarosan eltaszítod magadtól.

Így hozd helyre: Emlékeztesd magad arra, hogy nem kell az éjszaka közepén üzenetet küldözgetned neki, hogy ellenőrizd, vajon mit is csinál. Ha nem válaszol rögtön az üzenetedre, ne kezdd el hívogatni. Gondold át: te nem az anyja vagy, ő egy felnőtt ember, bánj vele akként!

3. Nem veszel tudomást arról, hogy fontos dolgokban különböztök

Egy hosszútávú, egészségesen működő kapcsolatban létfontosságú, hogy legyenek közös pontjaitok. A kezdeti időszakban a legtöbben nem foglalkoznak ezzel, később viszont megbánják, mert az olyan fontos dolgok, mint a vallás, az erkölcs, a család, a barátok, a karrier és a pénz hozzátartoznak a személyiséghez, és a kapcsolat egyetlen szakaszában sem lehet figyelmen kívül hagyni őket.

Ezért rossz: Bár ugyanazt a zenét szeretitek és jól eltöltitek egymással az időt, ezek a dolgok inkább a szenvedélyről szólnak, mintsem a hasonló világnézetről. De a szenvedély nem tart örökké, előbb-utóbb szembesülnöd kell a párod értékrendjével. Ha ebben éles különbségeket találsz kettőtök között, a kapcsolatotok nem fog működni.

Így hozd helyre: Hogy megelőzd a későbbi csalódást, és ne pazarold feleslegesen az idődet, beszélgess ezekről a dolgokról már a kapcsolat elején is.

2. Túl tapadós vagy

Egy új kapcsolatban mindenki megpróbál erős kötődést kiépíteni a másikkal. Ebben viszont benne rejlik annak a kockázata, hogy túlzottan tapadós leszel, akit le sem lehet vakarni.

Ezért rossz: Ha nem adsz teret a partnerednek, olyan időt, amit nélküled tölthet, azzal csak növeled a köztetek lévő távolságot. Valószínűleg hamarosan úgy érzi, hogy megfojtod, ez pedig ahhoz vezethet, hogy elkezd mások felé nyitni, akár meg is csal.

Így hozd helyre: Mindenkinek szüksége van levegőre, saját térre, és ezt neked is meg kell értened. Ha igazán szeretnéd, hogy a kapcsolatod hosszútávon működőképes maradjon, légy továbbra is magabiztos és olyan önálló, amilyen akkor voltál, mikor megismerkedtetek.

1. Túl gyorsan haladsz

Az új kapcsolatok szélsebesen képesek előre haladni. Először pillangók repkednek a hasadban, akárhányszor csak meglátod őt, a következő pillanatban pedig már a közös jövőtökről fantáziálsz. Ha azon kapod magad, hogy a jövőbeli gyerekeitekről, kutyátokról, házatokról képzelegsz, rögtön lassíts le!

Ezért rossz: A túl korai elköteleződés – még akkor is, ha feltétlenül úgy érzed, ő az igazi –, nagy terhet ró a kapcsolatra, ami könnyen elijesztheti a másik felet. A túl gyors haladással más probléma is van, mégpedig az, hogy átugratok vele minden apró pillanatot, ami hozzátartozik egy kapcsolat fokozatos kiépüléséhez.

Így hozd helyre: Ne ugord át a kapcsolat különböző fázisait! Szükség van rájuk ahhoz, hogy igazán meg tudd ismerni a másikat. Az első csók, az első veszekedés, az első utazás – élvezz ki mindent, amivel még inkább felfedezheted a párod valódi személyiségét!

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét