Egy légből kapott gyanú tönkreteheti az életünket. De mi van akkor, ha az ártalmatlan tünetekkel együtt, melyekkel nem is foglalkozunk, egy komolyabb betegséget is figyelmen kívül hagyunk? Fontos tudni, mely változásokra érdemes odafigyelnünk, hogy időben tudjunk orvoshoz fordulni. Összegyűjtöttük, melyik tüneteket kell komolyabban venned.

Száraz, cserepes ajkak

A hámló, száraz bőr egyértelmű jele az allergiának. Figyeld meg, hogy milyen kozmetikumokat, fogkrémet, szájvizet használsz, mit eszel és iszol, milyen gyógyszereket szedsz. A száj sarkának berepedezése A-, B- és E-vitamin hiányára utal. Ha szem- és szájszárazság is jelentkezik, valamint emésztőrendszeri problémák is fellépnek, jobb orvoshoz fordulni, mivel ezek egy autoimmun betegség, a Sjögren-szindróma tünetei lehetnek.

Szemöldök hullás

A vastag szemöldök nem csak divat, de mutatja azt is, hogy egészséges vagy. Ha időnként néhány szál kihullik az szemöldökből, az teljesen normális, de ha észreveszed, hogy a szokottnál több potyog ki, illetve hogy a szemöldököd foltokban hiányzik vagy akár teljesen eltűnik, azonnal keress fel orvost! A pajzsmirigy túlzott vagy alulműködésének lehet ez a tünete.

Köröm disztrófia

Ha az egészséges köröm kinézetében – színében, szerkezetében – bármilyen változás lép fel, az figyelmeztető jel. A vékony, halvány színű köröm vérszegénységet, vashiányt mutathat, míg a sárga köröm a máj és az emésztőrendszer problémáit jelzi, de oka lehet gombás fertőzés is. A fehér pöttyök és csíkok a cink, a réz és a jód hiányára utalhatnak. Ha a körmök könnyen töredeznek, vitamin-, kalcium- és béta-karotin hiány lehet a szervezetben.

Halvány színű ajkak világos kontúrvonallal

Különböző betegségeket sejtethet ez a tünet. Ha az alsó ajkak kontúrvonala duzzadt lesz, és apró hólyagok jelennek meg rajta, feltehetően az UV-sugarakra vagy nagyon érzékeny. Amit tehetsz, hogy minél kevesebbet tartózkodsz a napon, és UV-védelmet biztosító kozmetikumokat használsz. Az ajkad közepén tapasztalod ugyanezeket a tüneteket? Akkor vegetatív neurózis állhat a háttérben. A nyugtatók szedése fontos része a kezelésnek a gyulladáscsökkentő kenőcsök alkalmazásával együtt. Az egész ajak súlyos duzzanata és kipirosodása allergiás reakcióra utalhat. Figyelj a kozmetikumokra, a fogkrémedre és keress fel egy allergológust.

Piros arc

Ha kizárjuk a természetes élettani változásokat, mint a hőmérséklet, az alkohol vagy a masszázs okozta változások, három olyan ok marad, ami gyakori kiváltója ennek a tünetnek. 40 év feletti nők esetében a menopauza kezdetét jelző hormonszint csökkenés idézheti elő az arc pirosságát. Ugyanakkor demodikózist okozó fertőzést is jelezhet. Ha az arc csak részben piros és mellé hirtelen szédülés és vérnyomás ingadozás is társul, azt gyógyszerekkel kezelni lehet.

Száraz sarkak

A sarkaknál a bőr szárazságát okozhatja az A- és az E-vitamin hiánya. Ugyanakkor, lehet gombás fertőzés is a kiváltó oka. Ebben az esetben repedéseket is látunk a bőrön, a körmök pedig sárgás színűek lesznek. Ha a sarkaknál a bőr szárazsága és keménysége megfelelő ápolás és vitaminpótlás után sem szűnik meg, az endokrin rendszer zavara állhat a hátterében.

Száraz bőr a kézen és a testen

A hidegebb évszakokban a bőr természetes módon kiszárad, de sok víz fogyasztásával és hidratáló krémek használatával ez orvosolható. Ha ezek mégsem segítenek, jobb, ha elmész egy bőrgyógyászhoz, mivel a bőrszárazság gyakori tünete a cukorbetegségnek és a pajzsmirigy alulműködésének is. Ha a bőröd nem durva és nem hámlik, de feszes és tele van repedésekkel, dermatitis is lehet, ami a kémiai anyagokra adott természetes válasza a bőrnek.

Lábfej deformitása

A lábfej elmozdulása befelé vagy a lábfej alakváltozása a hosszanti vagy a keresztirányú boltozatnál általában lúdtalpra utal. Statisztikák szerint a keresztirányú elváltozás más deformitások kíséretében gyakoribb, mint a hosszanti irányú, és főleg nőknél fordul elő. Ennek oka a magas sarkú cipő viselése, aminek következtében a teher egyenetlenül oszlik el a lábfejen, a legnagyobb súly pedig a keresztirányú boltozatra nehezedik. Ha ez a boltozat nem képes már ekkora terhet elviselni, a láb fájni kezd, és megindul a deformálódása.

Fehér foltok a fogakon

A fluorózis krónikus betegség, ami általában gyerekkorban, de azután is (nagy mennyiségű víz vagy sok fluort tartalmazó élelmiszerek fogyasztása esetén) kialakulhat. 5 különböző fokozata van: megkérdőjelezhető, nagyon enyhe, enyhe, közepes és súlyos. Az első 3 fokozatnak szemmel látható jelei a fehér foltok a fogakon, míg az utolsó 2 a fogszövet elpusztulásával és a fogak romlásával jár.

Hajhullás

Átlagosan naponta 100 szál hajunk hullik ki, mivel a hajhagymák különböző növekedési fázisokon mennek keresztül, ami 2-8 évig is eltart. Amikor a növekedési fázis véget ér, a hajszál kihullik, és 2 hónapos szünet után új nő helyette. Ez azt jelenti, hogy egy adott időpontban egy ember hajszálainak a 80-90%-a éppen növekedésben van, a maradék kihullás előtt áll vagy a pihenés fázisában van. Ha jelentős hajhullást tapasztalsz, jobb, ha orvoshoz fordulsz, mert számtalan betegség okozhatja ezt a tünetet, pl. pajzsmirigy probléma, bőrfertőzés, autoimmun betegségek.

Amint észrevehetted, a fenti tünetek önmagukban még nem sejtetnek komoly egészségi problémát, de fontos odafigyelned magadra, hogy felfedezd, ha esetleg más tünetek is társulnak melléjük, amik már komolyabb okot rejthetnek a háttérben.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét