A királyi család tagjai közszereplők. Ezért vannak olyan sokat a nyilvánosság előtt különböző hivatalos és kevésbé formális eseményeken vagy külföldi utak alkalmával. Ettől azonban még nem tudunk róluk mindent. Még mindig vannak nyitott kérdések és rejtélyek a brit királyi családdal kapcsolatban.
Ha kíváncsi vagy, cikkünkből több érdekességet is megtudhatsz róluk.

11. A királyi család tagjai nem játszhatnak Monopolyt.

2008-ban András yorki herceg mesélt arról, hogy a királyi családban tilos a Monopoly. Hogy miért? “Mert nagyon gonosz lesz” – felelte.

10. II. Erzsébet királynő előnyben részesíti a rikító színű ruhákat.

Mivel az öltözködése alapvetően konzervatív, a királynő az élénk színekkel dobja fel a megjelenését. Gyakran látni fukszia, citromsárga és kék ruhákban.

“Nem viselhetek pasztellszínt, semleges árnyalatokat, mert akkor senki sem ismerne fel” – magyarázta egyszer. A rikító színek viselése nemcsak a saját döntése, hanem elsősorban azt a célt szolgálja, hogy a tömegben is könnyebb legyen észrevenni őt.

9. A királynő 2 születésnapot ünnepel.

Van egy hivatalos születésnapja, amit a Nemzetközösség államaiban június második szombatján ünnepelnek. A másik születésnapja pedig a születésének a napja, április 21. Az igazi születésnapját jobban szereti szűk családi körben tartani, de a hivatalos születésnapja nemzeti ünnep, felvonulásokkal, rendezvényekkel.

8. Aki nem a királyi család tagja, az nem érintheti meg őket.

Bár ez egy jól ismert alapszabály, mégis sokszor nem tartják be. Többnyire akkor láthatjuk, hogy megszegik, mikor a királyi család tagjai hírességekkel, sztárokkal találkoznak.

7. Minden ajándékot el kell fogadniuk.

Az etikett kötelezi őket arra, hogy őszinte udvariassággal fogadjanak el mindenféle ajándékot. Az ajándékok sorsáról aztán a királynő dönt, hiszen mindegyik a monarchia tulajdonát képezi.

6. II. Erzsébet királynő diktálja valamennyi találkozó ütemét.

Ha olyan szerencsés vagy, hogy együtt vacsorázhatsz a királynővel, nem árt tudnod, hogy amint befejezi a vacsoráját, mindenkinek le kell tennie az evőeszközt, és abba kell hagynia az evést. Ez a szabály a királyi család tagjaira is érvényes.

5. A királynőnek nincs szüksége útlevélre.

Mivel a brit útlevelet Őfelsége nevében állítják ki, a királynőnek teljesen felesleges rendelkeznie vele. Elég, ha megmutat egy pénzérmét vagy egy bankjegyet, amin az ő arca látható, de a valóságban persze erre sincs szükség. A királyi család összes többi tagjának viszont kötelező az útlevél.

4. A királyi családnak saját bevételi forrásai is vannak.

A királyi család nem kizárólag az állami bevételekből él. Többféle bevételi forrásuk is van:

  • Bevételük jelentős része a Lancasteri Hercegségből származik. Itt kereskedelmi és mezőgazdasági tevékenység folyik, és ingatlanok is találhatók a területén. A bevétel innen a kincstárba kerül, ahol a királynő rendelkezésére áll olyan költségek kifizetésére, melyeket az uralkodói járadék nem fedez. A királynő saját tulajdona a Sandringham-ház Norfolkban, a Balmoral-kastély Aberdeenshire-ben, és ezenkívül vannak még kisebb házai.
  • A királynő jövedelmének nagy része a koronabirtokokból származik, ami a Crown Estate profitjának egy fix százaléka. A törvény az, hogy a koronabirtokokból származó többletbevétel az állami kincstárhoz kerül, 15%-át pedig a királynő kapja meg.
  • Egyéb személyes javak közé tartozik a királyi bélyeggyűjtemény, a műtárgyak, az ékszerek, az autók, a lovak és az anyakirálynő öröksége, ami szintén növeli a személyes vagyont.

3. A királynő jogosítvány nélkül is vezethet autót.

Az egész Egyesült Királyságban egyedül a királynőnek van joga ehhez. A II. világháború alatt is így volt ez, mikor sofőrként és szerelőként teljesített szolgálatot. Azóta jogosítvány nélkül vezet. Akik látták már a volán mögött, megjegyezték, hogy a királynő a biztonsági övet sem kapcsolta be.

2. A királyi család tagjainak engedélyt kell kapniuk a királynőtől, hogy megházasodhassanak.

Az öröklési törvény szerint a trónöröklésben következő első 6 embernek 25 éves koráig engedélyre van szüksége a királynőtől ahhoz, hogy házasodhasson. Ha ezt nem kapja meg, nincs házasság.

1. Annak, aki beházasodik a királyi családba, a trónra lépés nem lehetséges.

Ezt a szabályt a királynő is követi. Férje, Fülöp herceg csak a királynő hitvese, ami nem jogosítja fel arra, hogy valaha is elfoglalja a trónt. Ő görög nemzetiségű, nem tarthat igényt a trónra. Ugyanez érvényes Vilmos hercegre is: ha király lesz, felesége, Katalin címe királyi hitvesre változik.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét