Mikor valaki először néz meg egy filmet vagy egy sorozatot, leginkább a cselekményre figyel. Csak amikor másodszorra vagy sokadjára nézi újra, akkor tűnnek szembe az apró részletek, amelyek felett könnyen el lehet siklani. Pedig a filmes jelmezek alaposabb szemügyre vétele is sokat hozzátehet a karakterek és a cselekmény mélyebb megértéséhez.
Olyan filmes kosztümöket tanulmányozhatsz alaposabban, amelyeket a készítők nem véletlenül alkottak meg ilyennek.

1. Harry Potter és a Titkok Kamrája

A Harry Potter-filmekben megfigyelhető részletek külön dicséretet érdemelnek. A jelmeztervező szándékosan adott Ron Weasley-re kopott, fakult talárt, hiszen ezzel is meg akarta különböztetni a tehetős családból származó osztálytársaitól és barátaitól. Egyértelművé tette, hogy Ron az idősebb testvéreinek ruháit hordja.

2. Harry Potter és a Főnix Rendje

A szemfüles internetezők észrevették, hogy Dolores Umbridge rózsaszín ruhája nagyon hasonlít II. Erzsébet királynő egyik összeállítására. Azt nem tudni, hogy a jelmeztervezők részéről ez szándékos volt vagy csupán véletlenről van szó, de ez a részlet teljesen világossá teszi a nő karakterét. A despota Umbridge igazi királynőnek érzi magát a Roxfortban, ahol azt teszi, amit csak akar.

3. Trónok harca

Tökéletes példája annak, hogy a jelmezek hogyan tudnak többet elárulni a szereplőkről. Cersei az első részben teljesen a férjétől függ, olyan, mint egy kalitkába zárt madár.

A jelmeztervező ezt a ruháján is megmutatta: “Ő egy gyönyörű, fiatal nő, aki hatalomra vágyik, arra, hogy egyenrangúként kezeljék egy férfiak által uralt világban. Ekkor még férje, Robert Baratheon király árnyékában él, aki őfelette is uralkodik.” A jelmezen látható madárral a tervező a titkos cselszövésre akart utalni, amiben a nő részt vett.

A kosztümök mutathatják a karakterek közti kapcsolatot is. Nézd meg a Tyrell-ház nőtagjainak ruháit. Margaery ruhája nagyon hasonlít nagymamája, Olenna ruhájára. Még az övük is szinte egyforma. Csak Olenna övén több szár és tüske van, mivel ő a család feje.

4. Vissza a jövőbe 2.

A trilógia figyelmes rajongói jöttek rá arra, hogy a második részben a Doki ingének mintája már sejteti a következő rész eseményeit. Két ló látható rajta, amint egy vonatot üldöznek. A Vissza a jövőbe 3-ban a vadnyugaton járunk, ahol Dr. Emmett és Marty egy vonatot próbálnak eltéríteni.

5. Dűne

A film jelmeztervezője Jacqueline West, akit a Romanov-korszak inspirált, és aki az Atreides-ház előkelőségét a kosztümökön keresztül is szerette volna megmutatni. Talán ez is egy rejtett üzenet, ami arról árulkodhat, hogy a jövőben erre a családra rengeteg baj és gyász vár.

6. Jurassic World

A film készítői viccesen visszautaltak a Jurassic Park című filmre. Mikor Bryce Dallas Howard feltűri az ingujját és megköti az ingét, majd azt mondja, “Kész vagyok”, ugyanúgy viseli az ingét, mint korábban Laura Dern.

7. A Bridgerton család

A híres Ellen Mirojnick öltöztette az Elemi ösztön, a Demóna és sok más film szereplőit. Ő volt felelős A Bridgerton család című sorozat kosztümjeiért is. Ő és a csapata készítették teljes egészében a ruhákat, amelyeken számos szimbólumot rejtettek el.

Például házassága előtt Daphne általában púderkék ruhákat visel, amelyek az ártatlanságát szimbolizálják. Mikor azonban hercegné lesz belőle, ruhái is erőteljesebb színűek lesznek.

A frizurákat és a sminkeket Marc Pilcher készítette. Daphne karakteréhez Audrey Hepburnt vette alapul a Háború és béke című filmjében. Az egyszerűség, az elegancia és a homlokra lógó fürtök Daphne megjelenését is jellemzik.

8. Ponyvaregény

A Quentin Tarantino által alakított szereplő egy olyan pólót visel, amin a mosolygó Föld látható. Ez a logója az Orbit nevű, detroiti magazinnak. Ez a lap volt a legelső, aki interjút készített Tarantinóval a rendezői karrierje kapcsán, és a címlapján jelentette meg róla a fotót. Valószínűleg Tarantino ezzel az apró gesztussal akarta kifejezni háláját feléjük.

9. Nyughatatlan özvegyek

A film során a főszereplő, Veronica öltözködési stílusa úgy változik, ahogyan a személyisége. Minél több titkot tud meg a férjéről, annál sötétebb ruhákat visel.

10. Hókusz pókusz

A film jelmeztervezője egy interjúban elmesélte, hogy szándékosan festették be Max pulóverét a Sanderson nővérek által viselt színekre, azaz pirosra, zöldre és lilára.

11. Ígéretes fiatal nő

Cassie depresszióban szenved egy őt ért trauma miatt. Mások előtt viszont ezt titkolni akarja – az öltözködésével is. Finom, lányos ruhák mögé rejti keserűségét és bosszúszomját.

A jelmeztervező szerint Cassie fontos jeleket küld az öltözködésén keresztül, amellyel azt üzeni: “Jól vagyok, nem törődöm semmivel, ártalmatlan vagyok”. Az egyik részben a készítők az egyik beállításnál még egy glóriát is rögtönöztek a feje köré, hogy még inkább kihangsúlyozzák ártatlanságát.

A nyakában látható medál, amit soha nem vesz le, azonban mindent elárul az igazi lelkiállapotáról. A törött szív arról mesél, hogy mi történt a barátjával, de ezt senki nem veszi észre.

12. Demóna: A sötétség úrnője

Aurora hercegnő egy halványkék ruhát visel. Ahogy Ellen Mirojnick jelmeztervező elmesélte, inspirációját a természetből nyerte, ezért láthatók a ruhán levél- és pókhálóminták. A filmkészítők számára fontos volt, hogy a ruha olyan legyen, mintha a tündérek készítették volna, ezért minden díszítőeleme kézzel készült.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét