Nem mindenki születik azzal a képességgel, hogy fenntartson egy párbeszédet vagy kezdeményezzen egy beszélgetést. De vannak olyan pszichológiai trükkök, melyekkel könnyebben megy majd a beszélgetés. Ezeket a módszereket maguk a pszichológusok is alkalmazzák, de beválnak a hétköznapokban is.
- Ha nem tudod, miről beszélj, hagyd, hogy a partnered kezdjen el magáról beszélni. Légy aktív hallgatóság: bólogass, tégy fel egyértelmű kérdéseket, szomorú témáknál mutass együttérzést, a vicces részeknél pedig mosolyogj.
- Hogy kapcsolatba kerülj valakivel, próbáld meg szinkronba hozni vele a légzésedet.
- A pszichológusok szokták ezt használni, de te is bevetheted, hogy azt mondod: “Jól értettem, hogy…?” Ez bárkinél hatásos lehet, hiszen azt az érzést kelti a beszélgetőpartneredben, hogy figyelsz rá.
- Ez a tipp nem túl etikus, de hatásos: ha magabiztosabban szeretnél mozogni egy társaságban, képzeld el, hogy te vagy a királynő, a többiek pedig a szolgáid. Csak ne játszd túl!
- Hogy egy eseményen vagy bulin ne érezd kényelmetlenül magad, érkezz egy kicsivel a többiek előtt. Így kiválaszthatsz egy számodra kényelmes helyet, hozzászokhatsz a környezethez és az emberekhez is. Az újonnan érkezőkre irányul mindig a legnagyobb figyelem.
- Ha hirtelen össze kell szedned a gondolataidat, mert beszédet kell mondanod, de nem érzed magad magabiztosnak, mondd el magadban, hogy miket érzel és mitől félsz. Ezzel egy másik szemszögből láthatsz rá a helyzetedre.
- Ha tudod, hogy valaki kritizálni akar téged vagy az ötleteidet egy értekezleten, ülj mellé. Ettől majd sokkal higgadtabb lesz.
- Ne tégy semmilyen tárgyat (táskát, könyvet stb.) magad és a beszélgetőpartnered közé, mikor egy asztalnál ültök. Ha valamit muszáj tartanod, csak az egyik kezedben fogd. Ha mindkét kezeddel fogsz valamit, az a zárkózottság jele.
- Ha szeretnéd, hogy a mondandódnak nagyobb súlya legyen, tedd hozzá, hogy a szüleidtől vagy a tanáraidtól hallottad.
- Ha vitatkozol a beszélgetőpartnereddel, ne légy vele szemben, inkább állj mellé. Ezzel csökkentheted a levegőben lévő feszültséget.
- Mikor bemutatnak valakinek, figyeld meg a szeme színét és mosolyogj rá. A néhány pillanatig tartó szemkontaktus bizalmat ébreszt és jó benyomást kelt.
- Ha valaki bántó módon viccelődik rajtad, kérd meg, hogy mondja el újra a viccet, vagy magyarázza el. A vicc így már egyáltalán nem lesz mókás, az illető pedig zavarba jön.
- Ha azt mondod valakinek, hogy segítségre van szükséged, attól a másik fontosnak fogja érezni magát, még akkor is, ha csupán egy tollat kérsz tőle.
- Ha valakivel kezet kell fognod, előtte melegítsd fel a tenyered. A melegebb tenyér jobb benyomást kelt.
- Ha valaki kellemetlen kérdést tesz fel, szakítsd félbe, kérdezz te is, reflektálj a beszédére, válts témát. Ne hagyd, hogy az illető össze tudja szedni a gondolatait, így a továbbiakban már nem fog ilyen kérdéseket feltenni.
- Ha képtelen vagy nemet mondani valakinek, aki folyton szívességet kér tőled, te is kérd meg őt valamire. Minél több mindent kérsz, annál jobb.
- Ha meghívnak valahova, de nem szeretnél túl sokáig maradni, tudasd előre, hogy elmész, de nem tudod, meddig tudsz maradni, mert fontos hívást vársz.
- Állásinterjú közben képzeld el, hogy már megkaptad az állást és most csak a részleteket egyeztetitek.
- Ha valakit meg akarsz győzni valamiről, kerüld az “Én azt gondolom, hogy…” vagy a “Nekem úgy tűnik, hogy…” kezdetű mondatokat.
- Ha valakitől ételtartó edényt kértél kölcsön, süteménnyel feltöltve add vissza. Nem drága dolog, de azonnal szimpatikus leszel tőle.
- Ha nehezen jegyzed meg a neveket, mondd ki néhányszor az illető nevét, mikor először beszélgetsz vele. Így jobban fogsz rá emlékezni és jobb benyomást is teszel.
- Találkozó előtt próbálj javítani a kedélyállapotodon, hogy jókedvűen érkezz. Ettől a többieknek is jobb kedvük lesz. Az érzelmek szoros kapcsolatban állnak a memóriával. Ha valaki jól érzi magát veled, csupa jó emléke lesz rólad.
“Mikor bemutatnak valakinek” akkor nem nézelődök, hanem arra koncentrálok, milyen nevet mondott. Persze egy perc múlva már nem fogom tudni, különösen, ha többeknek mutatkozok be 😀