A boldogságra való törekvés során gyakran keresünk különböző nemzeti “recepteket”, hogy elérjük a hygge, a lykke és a sisu harmóniáját. A svéd “lagom” rendszer mindhármat magában foglalja, gyakorlatiasság tekintetében pedig egyedülálló. Nem annyira egy motivációs himnusz, mint inkább praktikus javaslatok sora a boldog élethez, mely segít megszüntetni a rendetlenséget az otthonunkban, a napirendünkben, a fejünkben, hogy legyen hely az életünkben a boldogságnak.
Összegyűjtöttük azokat az alapelveket, melyeknek köszönhetően Svédország folyamatosan az élvonalban foglal helyet a világ országai között boldogság tekintetében.

A lagom filozófia lényege

A lagom szó mértékletességet jelent, a jólét érzését, amikor megvan mindened, és semminek sem érzed égető hiányát – nem csak anyagi javak tekintetében. A lagom egyensúlyt jelent a munka és a magánélet között, a természet szeretetét, ésszerű minimalizmust, a tömör és velős svéd stílust.

Nem arról szól, hogy vedd el, amit megszerezhetsz, és hogy folyamatosan versengj azért, hogy még több legyen. Sokkal inkább arra való törekvés, hogy túllépj a konkrét szükségleteiden, melyek miatt éjjel-nappal dolgozol, és felesleges holmikat vásárolsz, amiket aztán nem jut időd kiélvezni.

A lagom segít harmonizálni az élet valamennyi szegmensét, hogy végre fellélegezhess, és meglegyen az időd, valamint a lehetőséged arra, hogy boldog légy.

A lagom a lakberendezésben

  • Rendezd el szellősen a bútorokat, hogy legyen szabad hely közöttük. Így a szemed egyenként tud koncentrálni rájuk, hogy felfedezd az igazi szépségüket.
  • Festmények és poszterek helyett díszítsd a falat fotókkal vagy tájképekkel, pl. olyan helyekről, ahol már jártál, így bármikor visszaidézheted az utazásaid emlékét.
  • A nehezen tisztán tartható szőnyegpadló helyett használj kisebb szőnyegeket, amiket könnyen moshatsz, száríthatsz vagy akár lecserélhetsz.
  • Hogy otthonodba kellő természetes fény jusson, tegyél az ablakokra átlátszó függönyöket, a falakat pedig fesd fehérre vagy szürkés árnyalatúra.
  • Ha besötétedik, gyújts gyertyákat – ezek a lelkedet is felmelegítik.
  • A svédek a zónásítás mesterei. Szerintük csakis egy jól átgondolt házban lehet kikapcsolódni. Gondold végig a szükségleteidet, és ezeknek megfelelően hozz létre külön zónát (akár egy kis zugot) a különböző tevékenységekhez.

A lagom a rendrakásban

  • Hogy fokozatosan csökkentsd a kacatok számát, hetente egy valamit száműzz a lakás minden helyiségből.
  • Ha új holmit veszel, 2 régitől szabadulj meg.
  • Amikor a szekrényedet rendezed, vedd le a ruhákat a vállfáról, és közülük 5-öt tegyél félre. Ezután fontossági sorrendben szortírozd a ruhákat. Amiket félretettél, azoktól nyugodtan megválhatsz.
  • Előzd meg a kupi-helyek kialakulását, ahova minden holmidat leszórod. Rendszeresíts egy kosarat, és abba tedd az apróságokat, amikor pedig megtelt, válogasd ki, hogy mire van belőle szükséged. Amiket megtartasz, azokat pedig tedd a helyükre.
  • Kövesd az érintés szabályát a hivatalos iratok tekintetében. Ha megfogtál egy dokumentumot, tedd a helyére, végezd el a szükséges műveletet (pl. fizesd be a számlát), majd dobd ki.

A lagom a konyhában

  • Hogy időt takaríts meg a főzésnél, írd össze előre a heti étrendet, és tervezz egyszerű ételeket minden napra (akár egyféle ételt 2 napra).
  • Fagyaszd le az ételeket, hogy később fel tudd használni őket. A zöldeket felhasználhatod öntetekhez, a tejszínt pedig lefagyaszthatod jégkockatartóban, hogy később szószt készíthess belőle.
  • Szezonális élelmiszerekkel főzz, és ezeket helyi termelőktől szerezd be. Így olcsóbb és egészségesebb is.

A lagom a munkában

  • Kelj fel fél órával korábban, hogy ne kelljen kapkodnod. Így meglesz az az érzésed, hogy te vagy az ura a saját idődnek, és magabiztosnak érzed majd magad.
  • Reggelente lassan kortyolgass el egy teát a kedvenc csészédből, hogy ráhangolódhass egy termékeny munkanapra.
  • Ha a munkád lehetővé teszi, gyere el kicsit korábban a szokottnál. A tudat, hogy korábban eljöhettél, másnap hatékonyabb munkavégzésre fog ösztönözni.
  • Tarts “fika” kávészüneteket a kollégáiddal. Ez javítja a munkahelyi légkört, és növeli a hatékonyságot.

A lagom és a pihenés

  • Próbálj meg mindennap időben lefeküdni.
  • Iktass be egy “kvällspromenad”-ot minden vacsora után, azaz sétálj a házad környékén. Ez kikapcsolódásnak is jó, és megkönnyíti az elalvást is.
  • A hétvége egyik napjára semmit ne tervezz. Ezt a napot szenteld az egyensúly helyreállítására, és a családoddal való kapcsolattartásra.
  • Kezdd el szokásoddá tenni a kézműveskedést. Rendszeresen készíts valamit! Nem kell, hogy olyan nagy dologra gondolj, mint pl. egy bútor vagy egy ruhadarab, de pl. kezdj el kötni.

A lagom és a természet

  • A természetben való séta az igazi lagom módra való kikapcsolódás. Minden időjárásban ragaszkodj a sétádhoz, vásárolj hozzá szép és minőségi felszereléseket.
  • Hogy a természettől akkor se kelljen elszakadnod, mikor otthon vagy, használj a lakberendezésben természetes anyagokat, mint a fa, a gyapjú vagy a fém.
  • Vásárolj szobanövényeket! Ha szaporítható, új hajtást látsz rajtuk, akár cserélgetheted is őket, hogy újabb okod legyen a másokkal való kommunikációra.
  • Díszítsd otthonodat friss virágokkal, fűszernövényekkel, ágakkal, amilyen gyakran csak lehetséges.
  • Ültesd el az igénytelen növények (zöldségek, fűszernövények) magjait, gondozd őket, a fejlett növényeket pedig használd a főzéshez.

A lagom és az életszemlélet

  • Jobb, ha ahelyett, hogy “Boldog vagyok?” azt kérdezed: “Elégedett vagyok?” A boldogság fixációja csalódáshoz vezet.
  • Tanulj meg úgy törődni magaddal, hogy ne érezd önzésnek. A teljes nyugalom, a magány pillanatai, a szigorú időkeretek közé való beszorítottság visszautasítása nem holmi hóbortok, hanem szükségletek.
  • Fogadd el a tényt, hogy az életben mindig van egy kis egyensúlytalanság. Időnként többet kell dolgoznod, néha semmire nincs időd. Próbálj meg nem kontroll alatt tartani mindent, relaxálj!
  • Tisztítsd meg az elmédet minden felesleges dologtól. Kevesebbet internetezz, tévézz és kevesebbet olvass újságot.
  • A mennyiséggel szemben a minőséget részesítsd előnyben a kommunikációnál. A közösségi oldalakon vagy az sms-ben való üzengetést váltsd fel személyes találkozókkal a családtagjaiddal és a barátaiddal.
  • Találj időt arra, amit szeretsz, legyen az a sütés, az otthonod dekorálása vagy akár az éneklés. Lehet bármi, ami örömet okoz és segíti az önmagvalósítást.

Alapvetően semmi szokatlan nincs ezekben az ötletekben, melyek a svéd emberek alapfilozófiái. Olyan bölcsességek, melyeket generációk sora fejlesztett még magasabb szintre évszázadokon keresztül. Mégis, ezeket az egyszerű dolgokat is szem elől tudjuk téveszteni, miközben folyamatosan rohanunk. A lagom arra késztet, hogy szervezzük meg az életünket úgy, hogy legyen időnk és energiánk az egyszerű dolgokra.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

10 hozzászólás

  1. A svédek egyetlen-egy dologban jók: a marketingben. Kiválóan el tudják magukat adni! Addig dicsérik magukat, hogy a gyengébb akaratú és az élet viszontagságait nehezebben viselő emberek, főleg a volt kommunista országokban, szájtátva szívják magukba….a hülyeséget.
    Aki járt vagy élt közöttük, annak hamar más rálátása lesz a “hogyan kell élni” és “ez a tuti rendszer” propagandagépezet mögé. Kezdve az agyonemlegetett, szó szerint idióták gyártó oktatási modelljüktől kezdve, a semlegességükig, annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb fegyver exportőr és háborúkat hitelező ország, ahol még 25 évvel ezelőtt demokratikus módszernek tartották a társadalom számkivetettjeinek kényszer-sterilizációját.
    Hogy mennyire dúl a “lagom” azt a drogosok, alkoholisták, elváltak és nyomorban élő öregek hadát kellene megkérdezni, akiknek a valós számát állami szinten meghamisítják. Természetesen lefelé. Aztán
    meg úton-útfélen beléjük botlik az ember. Egy átlag, középkorú svéd, nemtől függetlenül, elvált, gyerekei, ha vannak vándorként csomagokkal, egyik héten nála, másik héten a másik szülőnél (számára ez a szerencsésé helyzet) tengődnek és azok úgymond, egymást “nevelik”. Kutyájával él, amelyik ha megdöglik, szabadnapot vehet ki rá.
    Lusta, ezért állandóan “fikázni”(a kávészünet) akar, buta, felületes, egoista, sokszor piszkos (saját maga és a lakása is), munkakerülő, állandóan késik és imád ügyet csinálni a semmiségekből és másokat (főleg munkatársakat, osztálytársakat) kritizálni és “osztani az észt” – és valójában ez az egyetlen öröme az életben. Anyját 2 évente hívja fel, évente csak virágot rendel neki a születésnapjára az Internetről. Nem jár össze a szomszédjával…valójában senkivel. Ha hívják elmegy, ha neki nem kell semmit fizetnie. Fitness-terembe jár, mert azt hiszi, hogy így 100 évig fog élni, viszont hétvégenként hullára issza magát egy kis könnyűdroggal vegyítve.
    Kb. ez a valós “lagom”. Az pedig a “marketinges lagom”, amit a fenti cikkben is leírtak.
    Akinek pedig még nem tűnt fel a cikkben, a felsorolásban sehol nem szerepel a család, gyerek, szülő, szeretet, barát – csak a “te” és “önmagad”.
    A “lagom”-ot, amit egy magyar ember “lelki békének” nevez (íme a bizonyíték, hogy nem a svédek találták fel a meleg vizet 🙂 ), annyiban különbözik a svédtől, hogy itt szerepel a család, gyerek, szülő, szeretet, szórakozás, viszonylag jó munkahely, elfogadható egészség.
    Felesleges úgy beállítani, a skandináv (megintcsak) hülyeséget, hogy ez a valami és ezt kellene majmolni.

    • Teljes mertekben igazad van! Ök csak is magukra gondolnak,önzök, ! Lustak meg arra is ,hogy lefurödjanek!A semmit tevesben elfaradnak ,nezni is lustak! Ejjel fent vannak , masnap delben vagy 1 kor kelnek .akkor esznek reggelit! Kavet annyit isznak mint a lovak! A gyerek nem tartja a kapcsolatot a szulökkel !A parban elök kulön kasszan vannak! Mindenre azt mondjak ( ez az enyem!) .Nem szivesen osztanak meg semmit! Irigyek mint a dög! ‘A svedek jegen csusztak ki az edesanyjukbol annyira hidegek!

      • Majdnem olyanok ezek szerint, mint a cigányok, leszámítva, hogy a cigányok folyton egymás szájába lógnak bele ötvenen.
        A svédeknek talán egy kis hit, egy kis lelki élet kellene, mert az anyagiak megvannak, és sajnos az emberek többsége buta a Föld minden részén. Nem tudják, hogy ha az anyagiak elegendőek, akkor jöhet az emberi élet legszebb része: a lelki fejlődés!

    • Nem jártam még ott, de hogy a magyaroknál jobban élnek, azt azért látatlanban is lefogadnám. A magyarok mindenben az utolsók, kivéve az alkoholizmust és az öngyilkosságot, mert abban világelsők.

  2. Miről beszélsz? Sehol ennyi alkesz ees öngyilkos nincs, mint itt, a munkahelyek többsége egy szar, a fizetéssel együtt. A magyar eü-t hadd ne minősítsem.

  3. “még 25 évvel ezelőtt demokratikus módszernek tartották a társadalom számkivetettjeinek kényszer-sterilizációját.”
    És ott is van több millió semmire sem jó, de legalább agresszív kisebbségi, akiknek fejenként van tíz gyereke a putriba?
    Nincs? Akkor valamit jól csináltak. Én a muszlimoknak se engednék egynél több gyereket. Menjen a fenébe mindenki, aki csak azért van, hogy szaporodjon, mert magasabb célt nem tud adni az életének!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét