Az edzés előtti szokások éppúgy vezethetnek csodálatos, mint borzasztó eredményhez. Ezek pedig olyan egyszerű dolgok, mint nem kávézni edzés előtt, vagy a megfelelő ruhákat viselni. A helyes rutinnal a tested képes lesz magasabb szinten működni, téged pedig egyre közelebb vinni a célodhoz, amire olyan rég vágysz.
Megmutatjuk, melyek a leggyakoribb edzés előtti hibák, és olyan tippeket adunk, melyekből te is tanulhatsz.

1. Üres gyomorral ne kezdj edzeni.

Vannak, akik kardió “böjtöt” alkalmaznak és éhgyomorral edzenek. Ennek az elgondolásnak az alapja, hogy a szervezet a zsírt és a szénhidrátot használja fel energiaként, ami elősegíti a további fogyást.

Ám, ha nem ettél semmit edzés előtt néhány órával, a szervezeted elkezdheti a fehérjét üzemanyagként felhasználni. Ez azt jelenti, hogy kevesebb fehérje marad az izmok számára a regenerálódáshoz és az izomépítéshez. Ezenkívül, ha a zsír fő energiaforrásként való felhasználására összpontosítasz, az nem jelenti, hogy a tested több kalóriát fog égetni.

2. Ne igyál túl sok vizet edzés előtt.

Fontos, hogy hidratált legyél edzés előtt, de ne igyál túl sok vizet, különben a véred megpróbálja egyensúlyba hozni a só szintjét. A sejtek megduzzadnak, és olyan tünetek léphetnek fel, mint a szédülés, fájdalom vagy akár hányás.

A legjobb, ha edzés előtt 1-2 órával iszol 4,5-6 dl vizet, majd 15 perccel edzés előtt 2-3 dl vizet. Ha jobban izzadsz vagy melegebb az idő, akkor ennél többre lehet szükséged.

3. Ne szunyókálj túl sokáig.

Edzés előtt belefér egy kis szundi, ha kb. 30 perces. Úgy tartják, ez növeli az erőnlétet, a koncentrációt és a teljesítményt. Egy hosszabb szundítással azonban éppen ellenkező hatást érsz el. Letargikusabb leszel, mint alvás előtt.

4. Ne öltözz se túl, se alul.

Ha az év leghidegebb napján edzel, akkor se végy magadra túl sok réteg ruhát, különben túlmelegszel és nagyon sokat fogsz izzadni. Ilyenkor pedig megfúj a hideg szél, az izzadtság gyorsan elpárolog, te meg fázni fogsz.

Melegebb napokon olyan anyagból készült ruhákat válassz, melyek engedik lélegezni a bőrt. A ruha legyen kényelmes, szabadon mozoghass benne és hűsítsen. Érdemes pamutból készült nadrágot és pólót választanod, mert ezek szívják fel legjobban az izzadságot.

5. Ne végezz statikus nyújtásokat.

A statikus nyújtás csökkenti a teljesítményt, negatív hatással van a futási sebességre, a reakcióidőre és az erőkifejtésre. Ráadásul, ha előtte nem melegítettél be, izomsérülést is okozhat.

Ez nem azt jelenti, hogy örökre el kell felejtened a statikus nyújtást. Végezd edzés után, mert számos előnye van.

6. Ne kezdj el úgy edzeni, hogy előtte nem pihented ki magad.

A pihenőnapok fontosak a testnek a regenerálódáshoz. Ez fontos része az edzéstervnek, függetlenül az edzettségi szinttől. Ha kihagyod a pihenőnapokat, kiéghetsz és túlerőlteted magad.

Engedélyezd magadnak a pihenést és az izmaidnak a regenerálódást, fejlődést, előzd meg a kifáradást. Jobban fogsz aludni, csökken a sérülés kockázata, javulni fog a teljesítményed.

7. Ne igyál kávét.

A koffein a leggyakoribb összetevője az edzés előtt alkalmazandó táplálékkiegészítőknek. Energiát ad, hogy többet tudj edzeni, még a motivációt és a koncentrációt is javíthatja, de ez a hatása nem tart túl sokáig. A túl sok koffein megemésztése összehúzódásokat okoz a vastagbélben, ami fokozhatja a bélmozgást.

Ez azt jelenti, hogy edzés helyett a WC-n fogsz ücsörögni. Ez pedig csak egy a sok mellékhatás közül, melyek közé tartozik az álmatlanság, a nyugtalanság, a gyors vagy abnormális szívritmus, a szorongás, a gyomorégés és a megemelkedett vérnyomás.

A cikk a BS angol nyelvű cikke nyomán készült a Kuffer fordításában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét